Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

STATIK ELEKTRIK

28-04-2020, 04:00 PM
#1
Çevrimdışı
Merhabalar,

Birbirine benzemeyen iki madde, birbirine sürtüldüğünde biri elektronlarından vazgeçer iken, diğer madde de elektronları büyük bir keyifle alabilir.

- Elektronlarından vazgeçen maddeler iletken
- Elektronları iştahla kabul eden maddeler ise yalıtkanlardır Kendi elektronlarına da sıkı sıkıya bağlıdırlar.

-İletkenliği 50 ps/m den daha az olan maddeler statik akümülatör olarak bilinir. Ortalığı karıstıran maddelerde bunlardır işte. Elektronları almaya, armut gibi toplamaya meyillidirler. Daha uzun süre şarj tutacaklarından statik elektrik tehlikesine sahiptirler. İletkenler masum, yalıtkanlar ise tehlikelidir. ISGOTT kitabı bu konuda bizi bilgilendirir ve statik elektrik sonucu patlama oluşması için 3 ana neden ile hangi yüklerin statik akumulatör olduğu elbette alınacak olan tedbirler de başucu kitabımızdan (ISGOTT) bakılabilir.

Conductive = İletken

Accumulator = Toplayıcı

Insulator =Yalıtkan

Unutulmaması gereken, farklı iki maddenin teması sonucu mutlaka yük ayrışması olur ve tüm bu statik olaylar silsilesinin başladığı andır.

Selametle..
dreamcatcher
28-04-2020, 04:06 PM
#2
Çevrimdışı
Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı