Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

Stabilite Çıkan sorular 2

05-12-2014, 07:49 PM
#1
Çevrimdışı
1-KALDIRMA KAPASİTESİ 1.7 M2/TON OLAN BİR BUMBA, ÇUVALLI ŞEKİLDE YÜKLENEN VE SF: 0.4 M3 OLAN BİR YÜKÜ KAÇ METRE YUKARI KALDIRIR ?


2- GEMİ SAHİLDEKİ YÜKÜ GEMİ TABANINDAN 12 M YÜKSEKLİĞİ OLAN KENDİ VİNCİ İLE ALACAKTIR. 100 TONLUK BİR MADDEYİ SANCAK 12 M.YE YÜKLEYECEKTİR. GEMİNİN 4 DERECE YATMASI İÇİN BAŞLANGIÇ KG’Sİ NE OLMALIDIR.


3--Dikdörtgen şeklindeki tankın boyutları 24x8x3.2 mtrdir ve LCG'si:xxx metredir. Iskandil borusu tankın kıçından 4 metre ilerde ve iskandil 105 Cm ölçülmüştür. Gemi Boyu 150 Mtr LCF si gemi ortasından 2.5 Mtr geridedir. Gemi 1 Mtr kıça trimli olup, Bu tankta 0,86 yoğunluktaki sıvıdan kac ton bulunmaktadır.
a)346 ton
b) 80 ton 
c)2xx ton 
çözüm icin tankın icindeki malın egimini bilmeniz gerekiyor tankın icindeki sıvının egimi ise .. trim/gemi boyu = tanx..

4-180000 tonluk 180 metre bır gemıye 27.2 tonluk bır yuk yuklenıyor ve gemı 2 derece meyıl yapıyor,gemının meyılsız olması ıcın yuk ne kadar yer degıstırmelıdır dıye bır soru vardı 
cevaplarda 4.8 - 10.4 - 2 m gıbı sıklar vardı tam hatırlamıyorum hıc karsılasmamıstım herkese basarılar..
-tan£=(wxd)/(deplasmanxgm)


) deplasmanı 6000, KG si 6m olan bir gemi limanda kereste yükleyecektir. kg si 2.5 m (bu rakamı tam hatırlayamadım) olan yakıt tankından 150 ton ve kg si 1m olan su tankın 100 ton harcama yapacaktır. ıslanmadan dolayı kereste yükünde %10luk bir artış olacaktır. tahliye limanına 0.35 gm ile girmesi için ne kadar yük yüklemelidir? (km=7.5m) sayısal değerler tam olmayabilir 


6-SF 1,4 olan tahılı gemiye yüklendikten sonra deplasmanı 4500 ton olmaktadır. bu geminin 1 nolu ambarına tam yük ve 2 nolu ambarına yarım yük alınmıştır. Bu duruma göre geminin limandan kalkış için gerekli olan min gm'İ nedir?

7- GEMİ SAHİLDEKİ YÜKÜ GEMİ TABANINDAN 12 M YÜKSEKLİĞİ OLAN KENDİ VİNCİ İLE ALACAKTIR. 100 TONLUK BİR MADDEYİ SANCAK 12 M.YE YÜKLEYECEKTİR. GEMİNİN 4 DERECE YATMASI İÇİN BAŞLANGIÇ KG’Sİ NE OLMALIDIR.

8- KALDIRMA KAPASİTESİ 1.7 M2/TON OLAN BİR BUMBA, ÇUVALLI ŞEKİLDE YÜKLENEN VE SF: 0.4 M3 OLAN BİR YÜKÜ KAÇ METRE YUKARI KALDIRIR ?

9- BOYU 24, ENİ 8, YÜKSEKLİĞİ 4 METRE OLAN DİKDÖRTGENLER PRİZMASI ŞEKLİNDE Kİ BİR DUBANIN OMURGADAN MERKEZ NOKTASINA OLAN UZAKLIĞI 3 METRE İSE GM DEĞERİ NEDİR?

10- 120 metre boyunda, Deplesmanı 6000 ton olan bir geminin baş tarafta ölçülen draftı 5,00 metre ve kıç tarafta ölçülen draftı 5,10 metredir. Geminin yüzdüğü su hattı (LCF) gemi ortasından 1,5 metre gerisindedir. Ve bu noktaya göre su hattı alan merkezi etrafındaki boyuna atalet momenti I=580.000 m4 (Atalet Momenti =LB3/12) (G1M1L=B2M1L) BML= I x γ / Δ ( γ: Geminin yüzdüğü su yoğunluğu :1,025 ) Buna göre gemi ortasından 50 metre kıç tarafa 120 tonluk bir ağırlık konulursa yeni draftlar ne olur?
Cevap: baş= 4,49 m. kıç=5,65 m.

11-)DEĞERLERİ AŞAĞIDA VERİLEN BİR GEMİNİN, 30 DERECEYE KADAR DİNAMİK STABİLİTESİNİ HESAPLAYINIZ. ( EĞRİ ALTINDA KALAN ALANI )
AÇI : 0 - 10 - 20 - 30 - 40 - 50 - 60 (DERECE)
KN(M) : 0.00 - 0.17 - 0.28 - 0.50 - 0.32 - 0.02 - 0.13 
A-) 0.121 m.radxxxx B-) 0.105 m.rad C-) 0.145 m.rad D-) 0.090 m.rad

3lusımpson metodu uygulancak :
Alan Formulü= 3/8 * 10 derece / 57.3 derece * (gz0 + 3 gz10 + 3 gz20 + gz30)
Formulde 57.3 yada pi/180 ıstedıgınızı kullanabılırsınız aynı sonucu verır.
1- 3/8 Simpson kuralının standart çarpan kesirli sayısı
2- 10 dereceler arası farktır.Örn:0-10-20-30).Kesit alanının en yükseğe çıktığı yeri temsil eder.
3- verilen derece değeri pi(3,14)/180 ile çarparak ; m/radyan değeri bulunur.
4- 1,85m2 değeri yukarıda asagıda toplam değer.
=(3/8)*(10/57,3)*(0+3*0,17+3*0,28+0,50)
=0,121 rad alan
Simpson Kural I Simpson Kural II
Çarpanlar; 1 1
4 3
2 3
4 1
1
(Awl hesabında fix çarpan)
1/3 (kural 1) 3/8(kural 2)
ACI(derece) 0 10 20 30 40
KN(m) 0.00 0.553 0.751 0.895 1.000
40 dereceye kadar alan hesaplaması soruldugu taktirde,bu değerler ile;
(Simpson Kuralı I)
Acı Kn Integral Çarpanı Çarpım
0 0.000 1 0
10 0.553 4 2.212
20 0.751 2 1.502
30 0.895 4 3.580
40 1.000 1 1.000
+
------------------
8.294 m2
Awl = 1/3 * 10 * pi/180 * 8,294
Awl = 0.4822
Not:pi/180 cevabı alan olarak bulmamızı saglar)

12-*BİR GEMİNİN DEPLASMANI 10000 TON , LBP = 120 mt. MCT = 200 ton.m/cm, LCF= +2 m, TPC=20 ton/cm OLUP, dF: 8,5 m , dA 9 m dir. GEMİYİ EVENKEEL YAPABİLMEK İÇİN LCG Sİ 55 METRE OLAN FOREPEAK TANKINA KAÇ TON BALANS ALINMALIDIR?
a) 300,6 TON
 b) 175,4xxxx TON c) 136,8 TON d) 85,9 TON
W=mtc*{t1-t2}/d formülünden cevap 175,4 

xxx- 100 metre boyunda bir geminin 6,00 metre su çekiminde deplasmanı 10.000 ton olarak ölçülmüştür. Geminin yüzme merkezinin boyuna yeri, gemi ortasından 4 metre kıçadır. Gemi içindeki bir ağırlık hareketi sonucu ağırlık sonucu ağırlık merkezinin boyuna yeri (LCG), gemi ortasından 1 metre kıça hareket etmektedir. Hidrostatik eğrilerden ölçülen MTC=100 ton olduğuna göre baş ve kıç su çekimlerini bulunuz. 
Cevap: baş= 5,46 m kıç=6,46 m.

13- DİKMELER ARASI BOYU 150 M. OLAN BİR GEMİ LİMANDAN HAREKET EDERKEN DRAFTLARI BAŞ: 7,2 M. KIÇ: 7,4 M. DİR. GEMİDE F NOKTASI GEMİ AMBARININ 1 M. GERİSİNDE BULUNMAKTADIR BU GEMİNİN F NOKTASININ 70 M. ÖNÜNDE BULUNAN BİR TANKINDA 550 TON , F NOKTASININ 60 M GERİSİNDE BULUNAN DİĞER BİR TANKINDA 600 TON YAKIT BULUNMAKTADIR. GEMİ SEYRE ÇIKINCA KIÇTA BULUNAN TANKINDAN 450 TON YAKIT HARCAMIŞTIR. BU GEMİNİN LİMANA TRİMSİZ VARABİLMESİ İÇİN BAŞTAKİ YAKIT TANKINDAN KIÇTAKİ YAKIT TANKINA KAÇ TON YAKIT TRANSFER EDİLMELİDİR. ( MTC: 200 TON )
A-)160,46 
B-) 176,92 C-) 182,15 D-) 169,54


14. Demirdeki A gemisinde, ambarda gladorada, omurgadan 8 metre yükseklikteki bir yük ambar tabanına şifting edilmiştir. Geminin deplasmanı 9200 ton ve ambar tabanının omurgadan yüksekliği 2 metredir. Şifting edilen yük miktarı 200 ton ve şiftingden önce GM 1.8 metre olduğuna göre şifting sonunda yeni GM ne olur? 
a) 1.2m
b) 1.47m
c) 1.93m
d) 1.67m
e) 1.77m

15-deplasman: 10000 ton, GM: 50 cm ambar tabanındaki bir 50 ton yük 10 m yukarı şift ediliyor daha sonra da güvertede 8 m sancağa şift ediliyor, yatma açısı ?(bu sorunun sadece sancaga 8 metre shift edilmiş hali)!!!!!!!!!!
GGv = w x d GGv = ( 50 x 10 ) / 10000 = 0.05 
Deplasman Yeni GM: (ağırlık merkezi yukarı çıktığından GM azalacak)
Yeni GM: 0.50 – 0.05 = 0.45 m
Tan a (yatma açısı) = w x l 
Deplasman x GM 
Tan a (yatma açısı) = ( 8 x 50 ) / ( 10000 x 0.45 ) = 0.0888 
Tan a (yatma açısı) = 0.0888 
a (yatma açısı) =
 5.08

16. DEPLASMANI 5000 TON OLAN BİR GEMİNİN BOYU 100 METREDİR. GEMİNİN KM=7 M, KG= 6M VE YÜRDÜRME MERKESİ GEMİ ORTASINDA 3 M GERİDEDİR.MTC 1 CM 80 TON OLDUĞUNA GÖRE KRİTİK 0.40 DENGE YÜKSEKLİĞİNDE OLMASI İÇİN MAX TRİM NEDİR?
GM=KM-KG GM= 1 M İSTENİLEN GM =1-0.40 İSTENİLEN GM =0.60
GM KÜÇÜLMESİ= P X KM 0.60= P X 7 P=428.571
∆ 5000
P = MTC X TRİM 428.571 = 80 X TRİM TRİM=
251.785 cm
F 47

17-Uzunluğu 180 m,eni 25 m olan geminin boş draftı 4m ve block katsayısı Cb:0.775 tir, geminin yüklü draftı 8m blok katsayısı Cb:0.622 dir.Geminin deadweigti nedir?8653.05
Cvp; blok katsayıda yapılması gereken önce geminin boş agırlıgını hesaplamak aynı şekilde yüklü halininde hesaplayıp sonra bildiğiniz deplasman - geminin boş agırlıgından cıkartıp geminin deitweight ini buluruz

V=180 x 25 x 4 x1,025x 0.775 = 14298,75 
V=180 x 25 x 8 x1,025x 0.622 = 22951,8 
DTW = 22392 – 13950 
DTW= 
8653,05 olur
18.Meyil deneyi yapmak üzere güvertesine 15 tonluk bir ağırlık konan gemide deplasman 3150 ton oluyor. Bu ağırlık enine doğrultuda 10 m hareket ettirildiğinde 8 m boyundaki bir sarkaç, 0,28 m sapma yaptığına göre meyil açısını bulunuz.
a) 4° b) 3° 
c) 2° d) 5° e) 1°
tan?-1=0,28/8

tan?-1=0,035

=2,0045340..

19. Sancak ve iskele içme suyu tankları tam dolu değildir geminin deplasmanı 8500 ve içme suyu tanklarının boyu 23m genişliği ise 14 m deniz suyu yoğunluğu 1,025 olduğuna göre tanklardaki içme sularının oluşturduğu sıvı etkisininden dolayı oluşan GM küçülmesini hesaplayın.
a) 0.75 m
b) 
0.63 m
c) 0.40 m
d) 0.20 m
e) 0.80 m

Fsm= Lb³ Fsm = 23x14x14x14 
12 xV 12 x 8292,68
V= ∆ = 8500 = 8292,68 Fsm = 63112 = 0,63
1,025 1,025 99512.19

20 ) Boyu 114 enı 12 draftı 8.80 m olan duba nın blok nraınlık kat sayısı 0.87 1.015 m3 suda yükleme yapmaktadır .tatlı suya gectıgınde aynı draftta yuzebılmesı ıcın kac ton yuk boşaltmalıdır? (sayılar tam doğru olmayabılır)
Alan=L x b Draft= ∆ ∆ =1368 x 8,80 =12038,4
Alan =114x12=1368 Alan

Yük miktarı(m)=( ∆ x Yeni ₰ ) – (∆ x Eski ₰ )
m=(12038,4 x 1,015) – (12038,4 x 1,000)
m= 12218,976 – 12038,4
m=
180,576 ton olur.

21) Deplasmanı 13200 ton , GM=0,60 m olan seyir halindeki bir gemi baş taraftan karaya oturmuştur.

Oturmadan önce Oturmadan sonra
Deplasman 13200 ton Delasman 12800 ton
GM 0,60 m KM 7,59 m

Oturmuş haldeki geminin metesantr yüksekliği aşağıdakilerden hangisidir ?

a) 0, 37 m
b) 0, 72 m
c) 0, 45 m
d) 0, 58 m
e) 0, 10 m

P = ∆1 - ∆2
P = 13200 – 12800 P = 400 Ton

GM azalması = P x KM
GM azalması = 400 X 7,59 GM azalması = 0,23 m
∆ 13200

GM oturmuş = GM oturmadan önce - GM azalması
GM oturmuş = 0,6 – 0,23 

GM oturmuş = 0,37 m


22) Su yogunlugu 1012kg/m3 olan su yogunlugunda 1025 olan su yogunluguna gıdıor 250 ton yuk alacak deplasmanı nedır?

(deplasman X 1,025) – (deplasman X 1,012) = 250 ton
Deplasman X 0,013 = 250 ton
Deplasman = 
19230,769

23) LBP:148 m olan bir geminin baş draftı 6.40 m kıç draftı 7.10 m baş draftın ölçüldüğü yer baş taraftan 1.40 m kıça doğru kıç draftın ölçüldüğü yer kıç taradtan başa doğru 6.60 m dir. geminin LCF si ortadadır.düzeltilmiş draftlar nelerdir?

LBD= LBP - (La+Lf) 1.4/140 x 0.7: 0.007
LBD = 148- (1.4+6.6) 6.6/140 x 0.7: 0.033
LBD = 140 m. Df:6.4-0.007:
6.393
Trim:0.7m kıça Da:7.1+0.033:
7.133
24 ) ∆ = 1500 ton olan bir kosterin KM = 10 m ve TPC = 5 ton/cm dir. Havuzlamadan önce geminin GM = 1 m dir. Kritik periyottan sonra havuzdan 60 cm su tahliye edildiğinde geminin GM değeri aşağıdakilerden hangisi olmuştur ?
a) +2m
b) + 0,5 m
c) - 0,5 m
d) 0 m
e) - 1 m 

GMazalması = P x KM
( TPC X Tahliye miktarı ) x KM
∆ ∆

GMazalması = ( 5 x 60 ) x 10
GMazalması = 2 m
1500

GMbaşlangıç - GMazalması = 1 - 2
GMson = - 1 m

25. Dikmeler arası boyu 197 m ve boĢ ağırlığı 10607 ton olan bir gemiye aĢağıdaki yükler yüklenmiĢtir.
ağırlıklar lcg
Su 250 ton - 87,16 
Yakıt 1268 ton - 15,71 
no1 5131 ton - 75,18 
no3 6433 ton - 33,65 
no5 6511 ton - 9,62
no7 6044 ton - 52,60
Geminin boş LCG’si 11.94 m ve yüklemeden sonra deplasman karşılığı draft 10.86 m olarak bulunmuştur. Ayrıca stabilite kitaplarından : LCB = -4.58, LCF= -0.72, MCT1cm= 728.5 Tonmetre/cm olduğu tespit edilmiştir. Trim ile baş ve kıç draftları hesaplayınız.
a) Trim = 0.67 m Kıçlı Baş draft = 10.36 Kıç draft = 11.03 m
b) Trim = 1.00 m Kıçlı Baş draft = 10.36 Kıç draft = 11.36 m
c) Trim = 1.00 m Kıçlı Baş draft = 10.86 Kıç draft = 11.86 m 
d) Trim = 0.87 m Kıçlı Baş draft = 10.42 Kıç draft = 11.29 m
e) Trim = 0.77 m Kıçlı Baş draft = 10.34 Kıç draft = 11.11 m
testin güzelliği mean draft verilmiş = 10,86 
yani ortalama draft bu olduğuna göre baş + kıç draft = 10,86x2 = 21.72 olmalı. 
şıklardan baş + kıça uyan draft tek 10,36 + 11,36 = 21.72 olan "B" şıkkı var. 

26)Dikmeler arası boyu 180 m ve boş ağırlığı 7850 ton olan bir geminin boş LCG’si 7.85 m dir. Bu gemiye aşağıda gösterilen yükler yüklenmiş ve 
No:1 Ambar 3500 ton LCG=-65.40 m
No:3 Ambar 8700 ton LCG=-30.70 m
No:5 Ambar 8900 ton LCG= 20.25 m
No:7 Ambar 4100 ton LCG= 41.60 m
Yükleme sonunda: Mean Draft= 10.12 m, LCF=O LCB=-3.60 m ve MCT1cm=650 tonmetre/cm olarak tespit edilmiştir. Yükleme sonundaki trim ile baş ve kıç draftları hesaplayınız.
a) Trim=0.611 m Baş D:9.814 m Kıç D:10.425 m
b) Trim=0.420 m Baş D:9.91 m Kıç D:10.33 m
c) Trim=0.549 m Baş D:9.845 m Kıç D:10.395 m
d) Trim=0.544 m Baş D:9.848 m Kıç D:10.392 m
e) Trim=0.551 m Baş D:9.855 m Kıç D:10.401 m Bu soruya benzer fakat rakamlar farklıydı.
Cvp; Kompartmanlar Ağırlıklar LCG L.Moment
Boş Gemi 7850 X 7,85 = 61.622,5
Ambar 1 3500 X -65,40 = -228.900
Ambar 3 8700 X -30,70 = -267.090
Ambar 5 8900 X 20,25 = 180.225
Ambar 7 4100 X 41,60 = 170.560
F.Dep = 33050 - Bileşke Mom= -83582,5

LCG= Bileşke Moment / Final Deplasman = -2,528 mt
BG= LCB - LCG = 3,60 - 2,528 = 1,072 mt >>> Lcb Lcg Nin Önünde Olduğundan Trim Kıçadır
Trim= Deplasman X BG / MCT 1cm X 100 = 33050 X 1,072 / 650 X 100 = 0,545 mt
LCF 0 Olduğundan Mean Draft Düzeltme Formülü Uygulansada Değişen Birşey Olmayacak Eğer LCF= 0.30 mt Olsaydı Mean Draft Düzeltmesi Formülü = LCF / LBP X Trim Olacaktı

Baş Draft= 10.12 (Mean Draft) - ( Trim X 1/2) = 10.12 mt - 0.272 mt = 9.848 mt >>> Trim Kıça Olduğundan Baş Draftdan Çıkartılır

Kıç Draft = 10.12 (Mean Draft) + (Trim X 1/2) = 10.12 mt + 0.272 mt = 10.392 mt
27)Bas draft:6.68 kıc draft : 8.12. Boyu 180 m bir gemi baş dikmeden kıca 1.60 kıç dikmeden basa 6.60 gibi birşeydi soruyu tam hatırlayamıyorum ve hıc gormedıgım bır soru seklıydı. Son draftarı istiyordu.

LBD= LBP - (La+Lf)
LBD = 180- (1.6+6.6)
LBD = 171,8 m.
Trim:1,44m kıça

1.6 x 1,44 = 0.013
171,8
6.6 x 1,44= 0.055
171,8

Df= 6.68 - 0.013 = 
6.667
Da=8,12 + 0.055= 
8,175

28) DEPLASMANI 2500 TON OLAN BİR KOSTERİN KM DEĞERİ 4,2 mt OLUP, DENGE YÜKSEKLİĞİ 30 cm DİR. KOSTERİN DENGE YÜKSEKLİĞİNİ 50 cm YAPMAK İÇİN, KG DEĞERİ 0,75 mt OLAN D.B.T TANKINA KAÇ TON BALANS ALINMALIDIR ?
a) 233,5 TON b) 102,8 TON c) 120,6 TON 
d) 169,5 TON
GM= KM- KG
KG= 4,2 - 0,3 = 3,9

vMoment= Deplasman x KG
vMoment= 2500 x 3,9 = 9750
GM= 0,5 için Yeni değerler hesaplanır:
GM= KM- KG
KG= 4,2 - 0,5 = 3,7
KG= 3,7 için Formül oluşturulur (Deplasman x KG = vMoment)
(Deplasman + BALAST) x 3,7 = 9750 + (0,75 x BALAST)

Bu aşamadan sonra iki bilinmeyenli denklem olarak da çözülebilir ancak kolay olması sebebiyle şıklardan sonuca giderek sağlama yapalım: 
(Doğru Cevap: 169,5 Ton için):
(2500 + 169,5) x 3,7 = 9750 + (0,75 x 169,5)
2669,5 x 3,7 = 9750 + 127,125
9877,15 = 9877,125
Olduğundan Doğru Cevap: 169,5 Ton
29)1.A gemisinin yüklemesi sonucu oluşan MMM'nin karşılığı deplasmanı 32500 tondur.Geminin stabilite kitaplarından TPC=32 ton, LCF = -3,25 m., MCT 1 = 142 ve MCT 2 = 131 ton-metre elde edildiğine göre düzeltilmiş deplasmanı hesaplayınız ? 
Geminin trimi = 2,5 m. kıça Deniz suyu yoğunluğu =1008 kg/m3 LBP = 135 m.dir.
Cvp; birinci trim ve 2.ci trim düzeltmesini yapmadan evvel mctlerin farkını almanız lazım mct1-mct2 farkı aldıktan sonra iki formulude uygulayın ondan sonra deplasman düzeltimi için deplasman -birinci trim +2.ci trim ondan sonra cıkan deplasmanı bulundugun suyun yogunluguyla carpıp 1,025 e bölüyorsun

30)Boyu 100 m eni 23 m ve blok katsayısı 0,9 olan bir geminin vasat draftı 6,8 dir. bu gememi tartlı sudan deniz suyuna geçtiğinde draftının aynı kalabilmesi için ne kadar yük alalıdır. 

açıkcası ben böyle bir soruyaforumda rastlamadım. hesapmakinasını ile işlemlerden sonra sonuca ulaştım. 

cvp şu : 100 x 23 x 6,8 x 0,9 = 14076
14076 hacmidir bunu 1,025 ile çarpıp cevap 14427,9 olmalı.
Deplasman
Cb = ------------
LxBxd

tatlı sudan deniz suyuna geçiş..
1000
( (-------) - 1 ) x Deplasman = Yüklenmesi gereken yük miktarı
1025

31.Meyil deneyi yapmak üzere güvertesine 15 tonluk bir ağırlık konan gemide deplasman 3150 ton oluyor. Bu ağırlık enine doğrultuda 10 m hareket ettirildiğinde 8 m boyundaki bir sarkaç, 0,28 m sapma yaptığına göre meyil açısını bulunuz.
a) 4° b) 3° 
c) 2° d) 5° e) 1°
CVP; tanφ-1=x/L
formülüyle hesaplanır .
Burada x sarkacın sapma miktarını
, L sarkacın uzunluğunu göstermektedir .

yani 

tanφ-1=0,28/8

tanφ-1=0,035

=2,0045340... 

32-deplasmanı 1000 vermiş kg 5m verilmis.3 m yuksege 100 ton yuk yuklenecektir
agırlık merkezi g ne kadar yer degistirir?
Cvp; 1.sorunun çözümü kolayw kg-- ----1000 * 5m = 5000-100 * 3m = -300----- --------900 depl. 4700 momentkG=mom./depl. G=yeni KG-eski KG =5.22-5.00=0.22m yer değiştirir. =
5.22

33. Başta 7.60 m, Kıçta 8.80 m su çeken bir geminin F noktası gemi ortasındadır. F noktasının 30 m önüne 60 ton yük yüklenirse geminin yeni draftları ne olur?
(TPC : 20 ton, MCT 1cm = 180 ton metre)
a) Baş:7.62 m Kıç:8.72 m Trim = w x d = 60 x (-30) = -1800 = -10cm(Trim başa)
b) Baş:7.70 m Kıç:8.70 m MCT 180 180
c) Baş:7.64 m Kıç:8.64 m NOT: F Noktası geminin ortasında ise trim paylaşılır.
d) Baş:7.68 m Kıç:8.78 m t0.10 metre X=0.05 metre Y=0.05 metre
e) Baş: 7.50 m Kıç:6.50 m Paralel Batma= W = 60 = 3cm=0.03m
TPC 20
Draftlar BAŞ KIÇ
 
Başlangıç 7.60m 8.80m
 
Trim Değişimi+0.05m -0.05m
 
Paralel Batma+0.03m -0.03m
 
df: 7.68m da: 8.78m
34- Dikmeler arası boyu 200 m ve boş ağırlığı 9500 ton olan bir gemiye aşağıdaki yükler yüklenmiştir. 
Kompartmanlar Ağırlıklar LCG 
Su 250 ton 87.16 
Yakıt 1250 ton -15.71 
No : 1 Ambar 3500 ton -55.18 
No : 3 Ambar 4200 ton -33.65 
No : 5 Ambar 4250 ton 29.62 
No : 7 Ambar 4050 ton 52.60
GEMİNİN BOŞ LCG’Sİ 10.50 M VE YÜKLEMEDEN SONRA DEPLASMAN KARŞILIĞI DRAFT 9.86 M OLARAK BULUNMUŞTUR. AYRICA STABİLİTE KİTAPLARINDAN : LCB = 2.54, LCF= -0.45, MCT1CM= 378 TONMETRE/CM OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR. BU GEMİNİN TOPLAM TRİM MOMENTİNİ BULUNUZ.
A) 98244 TON METRE BAŞA
B) 100026.5 TON METRE KIÇA
C) 106357.5 TON METRE KIÇA
D) 112987 TON METRE BAŞA
E) 125021 TON METRE KIÇA
35- AYNI DEĞERLERE GÖRE YÜKLEME İŞLEMLERİNDEN SONRA OLUŞAN TRİM DEĞİŞİKLİĞİ AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİSİDİR.
A) 1,00 M 
B) 1.22 M 
C) 1.36 M 
D) 1.40 M
E) 1.55 M

36-Bir kosterin taktik dönme dairesi çapının boyuna oranı TD/L = 4,5 formülü ile verilmektedir. L=75 m boyunda bir kosterin taktik dönme çapı aşağıdaki değerlerden hangisidir?
a)
 337,5 m. b) 300 m. c) 150 m.
d) 200 m. e) 320 m.

37-Bir kosterin yalpa periyodunu veren formül ; T?= c.B/(GM )1/2 (sn) c katsayısı yüklü koster için c= 0,76 ; B kosterin genişliği (m); GM kosterin metasantr yüksekliği olduğuna göre genişliği 16 m, metasantr yüksekliği 1 m olan bir kosterin yalpa periyodu aşağıdakilerden hangisidir?
a) 12,16 sn b) 18 sn c) 20 sn d) 16 sn e) 16,25 sn

38.30 mm şiyer saçı ile 14 mm borda kaplamasının kaynakla birleştirmedeki pah boyu (taper) kaç mm olmalıdır?
a) 48 mm 
b) 80 mm c) 32 mm
d) 16 mm e) 160 mm

39.Şaft beygir gücü, SHP’ı 28.000 HP olan bir geminin sevk katsayısı 1,4 ise bu geminin EHP’u ne kadardır ve EHP nerede ölçülür?
a) EHP = 20.000 BG – Srast yatağının önünden ölçülür
b) EHP = 20.000 BG – Makine kaplininde ölçülür
c) EHP = 39.200 BG – Şaft yatağının ön yüzünden ölçülür
d) EHP = 20.000 BG – Pervanenin arkasından ölçülür
e) EHP = 39.200 BG – Pervane göbeğinde ölçülür

40-Bir geminin yüklü deplasmanı 4100 ton ve su hattı boyu L =100 m, eni. B =10 m ve yüklü draftı = 5 m ise bu geminin blok katsayısının değeri kaçtır?
a) 
CB = 0,80xxx b) CB = 0,82 c) CB = 0,41
d) CB = 0,70 e) CB = 0,72 
V= ∆ = 4100 =4000 cb= V = 4000 = 0,80
₰ 1,025 L x b x draft 5000

4
1) Deplasmanı 5000 ton olan bir gemi 0,5 m kıça trimlidir. Bu gemi havuza girerken KG= 5 m KM=7 m , MCT 1 cm 100 ton metredir. Geminin yüzme merkezi F gemi topuğundan 35 metre yatay mesafededir. Kritik andaki GM değeri aşağıdakilerden hangisidir ?

a ) 2,5 m
b ) 2,1 m
c ) 1,8 mxxx 
d ) 1,6 m
e ) 1,5 m
P = MCT 1 X t
100 x 50 P = 142,85 ton
ɻ 35
GMküçülmesi = P X KM
142,85 X 7 GMküçülmesi = 0,2 m
∆ 5000
GMkritik = GMbaşlangıç - GMküçülmesi
2 – 0,2 

GMkritik = 1,8 m


42 ) boyu 32 eni 8 yüksekliği 4 metre olan pirizmatik şeklinde ki dubanin deplasmani 512 tondur bu dubanin drafti nedir?

32 x 8 = 256(alan) alan deplasman / alan = draft 512 / 256 =
2 metre
43 ) Eni 3m, boyu 8m ve ağırlığı 60 ton olan bir ana makine bloğu güvertede taşınacaktır. Güvertenin dayanma gücü metrekareye 2 ton olduğuna göre bu yükün güvertede taşınabilmesi için yükün daneçleneceği zeminin taban alanı asgari kaç metrekare olmalıdır?

A) 30 m2xxxx
B) 24 m2
C) 28 m2
D) 26 m2 

Metre karede dayanma gucu 2 ton ıse 60 tonu kac metrede 60/2=30m2 ye ıhtıyacımız vardır.

44)- Sandıklı yükün herbirinin hacmi 0,243m3 , herbir sandığın ağırlığı 120kg, geminin 650m3 olan ambarına 350ton yüklenmiştir ve ambarda boş yer kalmamıştır, yitik hacim yüzdesi kaçtır?
a- 0 
b- 12 
C- 8xxxx 
d- 15
e- 30


350000÷120=2916.66 adet
2916.66×0.243=708.75
708.75-650=58.75
(58.75÷708.75)×100=8.289

45)DEPLASMANI 33.450 TON OLAN BİR GEMİNİN DENGE YÜKSEKLİĞİ (GM) 67 cm DİR.YÜKLEMELERDEN SONRA GEMİDE 3* SANCAK TARAFA MEYİL OLMUŞTUR. GEMİNİN MEYİL AÇISINI DÜZELTMEK İÇİN AĞIRLIK MERKEZİ (TCG’si) GEMİNİN SİMETRİ EKSENİNDEN 8 METRE İSKELE TARAFTA OLAN NO-2 D.B.T BALANS TANKINA KAÇ TON BALANS ALINMALIDIR?

a) 170,63 T
b) 450,82 T
c) 149,81 Txxx
d) 85,6 T

Cevap: tan3*=0.052407779 tan£=(wxd)/(deplasmanxgm) 0.052407779=(wx8)/(33450x0.67) m=149.81 ton

46) DEPLASMANI 12.820 TON OLAN BİR GEMİNİN KG’Sİ (VCG) 6,48 mt OLUP, STABİLİTE KİTABINDAN TESPİT EDİLEN KM (TKM) DEĞERİ İSE 7,46 mt ‘DİR. BU GEMİNİN KG’si 0,9 mt OLAN D.B.T BALAST TANKINDAN 300 TON BALASTI DENİZE BASILIRSA GEMİNİN YENİ DENGE YÜKSEKLİĞİ , GM NE KADAR OLUR ? 
NOT: 12.520 TON DEPLASMAN İÇİN KM DEĞERİ = 7,44 mt DİR…
a) 0,98 m b) 
0,83 m c) 0,76 m d) 0,59 
12820 x 6.48 83073.6
-300 x 0.9 -0.9
12520 82803.6

82803.6/12520=6.61 7.44-6.61=0.826=0.83

47)- P.L ( PERMISSIBLE LOAD) DEĞERİ 1,8 ton/m2 OLAN ÜST GLADORANIN YÜKSEKLİĞİ 2,4 m DİR. BU GLADORAYA İSTİF FAKTÖRÜ 1 m3/ton OLAN ÇUVALLI SODYUM NİTRAT YÜKÜ İLE İSTİF FAKTÖRÜ 1,5 m3/ton OLAN KLINKER YÜKÜNDEN GLADORAYA KAÇAR METRE YÜKSEKLİKLERDE YÜKLENİRSE ‘’ TAM ve TÜM’’ YÜKLENMİŞ OLUR ?
a) SODYUM NİTRAT 1 m / KLİNKER 1,4 m 
b) SODYUM NİTRAT 1,4 m / KLİNKER 1 m 
c) SODYUM NİTRAT 0,8 m / KLİNKER 1,6 m 
d) 
SODYUM NİTRAT 0,6 m / KLİNKER 1,8 m xxxx

Sodyum Nitrat= 1,8 / 1 = 1,8 metre | Yükseklik = 2,4-1,8 = 0,6 metre
Klinker= 1,8/1,5 = 1,2 metre | Yükseklik 2,4-1,2+0,6 = 1,8 metre

48)- BİR AMBARIN MÜSAADE EDİLEBİLİR DİZAYN YÜKÜ Y= 0,85 MT/m3, TANKTOP ‘UN (INNERBOTTOM) PERMISSIBLE LOUD’U (P.L) = 15 ton/m3 VE AMBAR HACMİ 12000 m3 OLARAK VERİLMİŞTİR.AMBAR DERİNLİĞİ 17 METREDİR.BU AMBARA S.F = 1,2 m3/TON OLAN BİR YÜK EN ÇOK KAÇ TON YÜKLENEBİLİR?
a) 10200 TON b) 14400 TON c) 10000 TONxxxx d) 24000 TON
AMBAR HACMİ 12000 M³ AMA 12000 M³ TANK HACMİNDE YÜK ALAMAZSINIZ ÇÜNKÜ ÖZGÜL AĞIRLIĞIN FAZLA OLMASINDAN TANKLARDA STRES OLUŞACAKTIR. 
D = M / V FORMÜLÜNDEN 0.85 MT/M³ = M / 12000 M = 12000 X 0.85 M=10200 TON
49- BİR GEMİNİN DEPLASMANI D= 27000 TON OLUP, AĞIRLIK MERKEZİ YÜKSEKLİĞİ KG (VCG) = 7,8 mt DİR. 20* YALPA AÇISI İÇİN DEPLASMAN KARŞILIĞI KN DEĞERİ 3,068 mt OLARAK VERİLMİŞTİR. ANILAN YALPA AÇISINDAKİ GEMİNİN DOĞRULTUCU KOLU , GZ NEKADARDIR?
a) 0,50 mt b) 0,32 mt 
c) 0,4 mt d) 0,28 mt

Sin ? 20 = 0,342
KN ? 20 = 3,068
KG*Sin ? = 7,8 x 0,342= 2,6676
GZ=KN-KG*SİN ? = 0,40004 
GZ= 0,4
50-deplasmanı 12000 ton GM : 0,68 ve gemi 2,5 derece sancağa meyilli durumdadır.Gemi 300 ton daha yük alacaktır, bu yük 2 numaralı ambarın sancak ve iskele gladorasına yüklenecektir, gladora lar gemi ortasına eşit ve 6 m mesafededirler.Buna göre geminin meyilsiz (upright) olabilmesi için geri kalan yükün ne kadarı sancağa nekadarı iskeleye yüklenmelidir ?( tan 2,5* = 0.0436)
Cevap: 180 ton iskeleye 120 ton sancağa 
Tan a = w x l 
Deplasman x GM 
0.0436 = w x 6 buradan W = yaklaşık 60 ton ( iskeleye dengelemesi için )
12000 x 0.68 
300-60 = 240 240 /2 = 120 ton ( her iki tarafa eşit paylaşım) 
Sonuç: 
180 ton iskeleye 120 ton sancağa

51-Genisligi 21 m olan bir gemiye kereste yuku yuklenecektir,kurallara gore guverte yuksekligi nekadar olmalidir? 
-3
-7?
-12
-6xxxx
-5
**Kurala göre genişliğin 3'te 1'ini geçemez.Yani 7 metre ye kadar yüklenebilir.

52-15 mt uzunluğunda 8 mt genişliğinde draftı 2mt olan 3 eşit bölmeli duba , orta bölmeden delinip su alırsa dubanın draftı ne olur?
a) 2,5 mt
b)
3 mt xxx
c) 3,5 mt
d)4 mt 
e)5 mt
x= draft artışı
l(küçük l ) = yaralanan bölme uzunluğu [15 m / 3 = 5m ]
L= toplam bölme uzunluğu 
x = V / A - a
x= l X B X d / [ (LXB) - (lxB) ]
x= l x d / (L- l ) [ B leri sadeleştirdik]
x = 5 x 2 / [15-5] 
x = 1 m [draft artışı ]
eski draft 2 m , draft artışı 1 m = son draft = 3m

53) A gemisine SF’ü 1.2 m3 dökme tahıl yüklemektedir. Geminin deplasmanı 27000 dur.Yapılan hesaplamalar sonucu VHM=18320.40 tonmetre, başlangıç GM=2.70 m olarak tespit edilmiştir. Bu geminin GHM’ ini bulunuz.
a) 14475 GHM = VHM = 18320.40 = 15267
b)
 15267xxx S.F 1.2
c) 16650
d) 16860
e) 17100
GHM = VHM / Stowage Factor

54. DEPLASMANI 17000 TON OLAN BİR GEMİ 9.8 METRE DRAFTI İLE SU ÜZERİNDE YÜZMEKTEDİR.YOĞUNLUĞU 1.008 OLAN SUYA GİRDİĞİNDE DRAFTININ 10.4 METRE OLMASI İÇİN KAÇ TON YÜKE İHTİYACI VARDIR?(TPC:22.5 TON) TPC DÜZELTMESİ İHMAL EDİLECEKTİR.

FWA(mm)= Deplasman >>>> 17000 =188,88 mm >>> 18,88 cm
4 X TPC(1cm) 4 X 25
Draft Değişimi Miktarı= FWA X (Deniz Suyu Yoğunluğu-Geçilecek Su Yoğunluğu) = 12,83 cm 
25
su yoğunluğu değişiminden dolayı batacaktır...İstenilen Batma Miktarı 60 cm ise >>> 60 - 12,83= 47,17 

cm daha batması gerekir tpc (1 cm) 22,5 ton ise 47,17 X 22,5 ton = 
1061,325 ton
55. BOYU 32 ENİ 8 YÜKSEKLİĞİ 4 METRE OLAN PİRİZMATİK ŞEKLİNDE Kİ DUBANIN DEPLASMANI 512 TONDUR BU DUBANIN DRAFTI NEDİR?
32 X 8 = 256 ALAN DEPLASMAN / ALAN = DRAFT 512/256 =
2 METRE

56. 16° Kİ YOĞUNLUĞU 0.75 OLAN BİR YAKIT TANKINDA 1° DEKİ GENLEŞME KATSAYISI 0.00027 İSE 24° DEKİ HACMİ 3400 M³ OLAN YAKITIN KÜTLESİ NEDİR?

Yakıtın kütlesi = yoğunluk- ( sıcaklık farkı x genleşme katsayısı ) x yükün hacmi
M = [ 0.75 –8 X 0.00027 ] x 3400
M = 
2542.656 ton .

57. SF:0.8 OLAN BİR YÜKÜN P.L: 4 DİR. BU YÜKÜN MAX YÜKSELME MESAFESİ NEDİR?

h = SF X P.L h= 0.8 X 4h = 
3.2
58-BAŞTA 9.20 M, KIÇTA 10.20 M SU ÇEKEN BİR GEMİDE F NOKTASI GEMİ ORTASINDADIR. BU GEMİDEN AŞAĞIDA GÖSTERİLEN YÜKLER BOŞALTILIRSA GEMİNİN YENİ DRAFTLARI NE OLUR. (TPC=50 TON, BİRİM TRİM MOMENT MCT1CM=390 TONMETRE/CM DİR)
NO: 1 AMBAR 1500 TON ORTADAN MESAFE: 35 M BAŞA
NO: 2 AMBAR 3500 TON ORTADAN MESAFE: 12 M BAŞA
NO: 3 AMBAR 2500 TON ORTADAN MESAFE: 30 M KIÇA
A) BAŞ DRAFT: 7.20 M KIÇ DRAFT: 8.70 M
B) BAŞ DRAFT: 7.30 M KIÇ DRAFT: 8.80 M
C) BAŞ DRAFT: 7.55 M KIÇ DRAFT: 9.05 M
D) BAŞ DRAFT: 7.45 M KIÇ DRAFT: 8.95 M 
E) BAŞ DRAFT: 7.95 M KIÇ DRAFT: 8.45 M
59.Sayısal integrasyon yöntemlerinden Simpson I yöntemi ne hesabında kullanılmaz?
a) Alan b) Hacim c) Hacim merkezi
d) Yüzme merkezi
 e) Fribord

60- Deplasmanı =10.000 ton olan bir gemi, yoğunluğu 1,024 ton/m3 olan bir suda yüklemekte iken KM =6,00 metre, KG=5,50 metredir. Gemide 20 metre uzunluğunda,15 metre genişliğinde bir çift dip tankı vardır. Bu tank boyuna 2 perde ile 3 eşit parçaya ayrılmıştır. Tanklar yoğunluğu 0,96 olan petrolle kısmen doludur. Güvertede bulunan 30 tonluk bir yük gemi eni istikametinde 15 metre hareket ettirilirse (GM küçülmesini hesaba katarak) geminin yapacağı meyil miktarının açısal değerini bulunuz.
Cevap: 0,102 m-soru I/V x d1/d2 x 1/n2 formülünden çıkıyor

Gm kuculmesi (fse)=LB3/12V x d1/d2 x 1/n2

I = LB3/12
V = deplasman / 1.025 olacak galiba
d1 sıvının yoğunlupu
d2 deniz suyu yoğunluğu
n bordadan bordaya tank sayısı
(20*15*15*15)/(10000*12)*(0.96/1.024)*1/9=0,058 gm kuculmesı 
Gm son=0,5-0,058
=0,442 m
Yan yatma acısı=(w*d)/(deplasman*gm son)
=0,1018 yaklasık 0,102 m olarak cıkar 

61.Boyu L=100 m olan bir geminin baş draftı df =3 m , kıç draftı da = 4,60m’dir. Geminin MCT‘si = 50 ton-m/cm ise, bu gemi trim düzeltmesi yapmadan havuza girerse kıç omurga iskemlesi üzerinde oluşacak maksimum basınç kuvveti, P kaç ton olur? (NOT: LCF mastoridedir)
Max Basınç P= t x L P=1,60 x 100 =160 ton 

a)
 160 tonxxx b) 80 ton c) 240 ton
d) 260 ton 
e) Geminin deplasmanı bilinmeden hesaplanamaz.
P = MCT x Trim(cm)
LCF

62-Bir geminin toplam ambar hacmi 12000 m3 olup gemideki yakıt, kumanya, constant vs. cıktıktan sonraki kalan deadweight i 8500 tondur. Ham krom s.f=0,36 pamuk s.f =3,9 olup geminin tam ve tüm yüklemesi için ne kadar krom ve pamuk yüklemesi gerekmektedir?

K = Krom P = Pamuk

K + P = 8500 › K = 8500 – P

K X S.F. + P x S.F. = 12000 m3

( 8500 – P ) X 0,36 + P X 3,9 = 12000 

3060 – 0,36 P + 3,9 P = 12000

3,54 P = 8940

P = 
2525,42 Ton

K = 8500 – 2525,42

K = 
5974,58 Ton 
63-boyu 24m genişliği 8m draftı 2m olan bir dikdörtgenler prizması var.Ağırlık merkezinin yüksekliği 3m ise gm kaçtır?
bm=b2/12xd den 64/12.2 =2.66m
kb =d/2 den 2/2= 1 m
km=kb+bm=3.66m
gm:km-kg =3.66-3=
0,66 m olur,

64-9000 deplasman bi tankın ebatlarını vermis 22*14*8 bi kısmı dolu malın densitysi 0,9095 diye bi soru vardı GM kuculmesi nedir?
Fsm= Lb³ x d1 x 1 Fsm = 22x14x14x14 x 0,9095 x 1
12xv d2 n² 12x8,78048 1025 1
V= ∆ = 9000 = 8,78048 Fsm =
 0,508
1025 1025

65-deplasmanı 2000 olan deniz suyunda yüzekte olan bir gemide ,ölçüleri (boy-en-yükseklik belirtmiyor) 10-8-4 m olan tank yarısına kadar 0,8890 özgül ağırlıklı sıvıyla doludur.bu tankın yaratmış olduğu free surface moment nedir demiş?
1. soru I/V x d1/d2 x 1/n2 formülünden çıkıyor 10-8-4 diye verdiği ölçüler sırasıyla L B D 
I = LB3/12
V = deplasman / 1.025 olacak galiba
d1 sıvının yoğunlupu
d2 deniz suyu yoğunluğu
n bordadan bordaya tank sayısı

Fsm= Lb³ x d1 x 1 Fsm = 10x8x8x8 x 0,8890 x 1
12xv d2 n² 12x1,9512 1025 1
V= ∆ = 2000 = 1,9512 Fsm = 
0,18965
1025 1025

66. Boyutları en boy yükseklik 18-22-8,5m olan tankın içinde özgül ağırlığı 0.83kg/m³ olan bir sıvı
bulunmaktadır... Sıvının ullege’i 1,8 m olduğuna göre tanktaki sıvının ağırlığı?

8,5m - 1.8m = 6.7m tanktaki sıvının yüksekliği
18 x 22 x 6,7=2653.2m³ v(hacim)
denst.= m / V m= densty. x V
m= 0,83 x 2653.2 m= 
2202.156kg


67---A gemisi dökme tahıl yüklemektedir.Geminin boş ağırlığı 6750 ton, geminin aldığı yük =18150 ton,
gemi-deki tatlı su 50 ton, yakıt 200 ton dur.Yapılan hesaplamalar sonucu GHM=9930 tonmetre, başlangıç
GM=2.50 m olarak tespit edilmiştir. Bu bilgiler ışıgında SOLAS? a uygunluk açısından bu geminin yatma
açısını hesaplayınız.

a) 6.5 °
b) 7.5°
c) 8°
d)
 9° ----yatma açısı=(GHM*57.3)/(Deplasman*GM) = (9930*57,3)/(25150*2.5)= 9.04
e)10°

Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89
05-12-2014, 07:50 PM
#2
Çevrimdışı
68- A gemisine stowage faktörü 1.2 m3 dökme tahıl yüklemektedir. Geminin deplasmanı 27000 dur. Yapılan
hesaplamalar sonucu VHM=18320.40 tonmetre, başlangıç GM=2.70 m olarak tespit edilmiştir. Bu bilgiler
ışığında SOLAS? a uygunluk açısından bu geminin yatma açısını hesaplayınız.
a) 9°
b) 0° GHM = VHM/İSTİF FAKTÖRÜ = 18320.40/1.2 = 15267
c) 11° yatma açısı=(GHM*57.3)/Deplasman*GM = (15267*57,3)/27000*2.7=11.99=12

d) 
12°
e) 13°

69-Başta ve Kıçta 8.0 m. su çeken trimsiz bir gemiden aşağıdaki yükler boşaltılmış ve yüklenmiştir. Geminin
TPC?si 25 ton ve birim trim momenti MCT1cm= 175 tonmetre /cm olduğuna göre sonuç draftları
hesap-layınız. (Not: F noktası gemi ortasındadır)
KOMPARTMANLAR AĞIRLIKLAR ORTADAN MESAFE
Boşaltma: No:1 Ambar 150 Ton 50 m Başa
Yükleme: No: 2 Ambar 100 Ton 40 m Başa
a) Baş : 7.80 m. ; Kıç: 8.10 m.
b) Baş : 7.88 m. ; Kıç: 8.08 m.
c) Baş : 7.75 m. ; Kıç: 7.95 m.
d) Baş : 7.92 m. ; Kıç: 8.15 m.
e) Baş : 7.85 m. ; Kıç: 8.15 m
50 ton tahliye farkından dolayı paralel yükselme= 2cm = 0.02m
150*50= 7500 Kiça trim (boşaltma)
100*40= 4000 Başa trim (yükleme)
toplam trim mom= 3500 kıça
trim değişimi= 3500/175 = 20 cm Kıça
F gemi ortasında oldugundan trimin yarısı baştan eksilir yarısı kıca eklenir.
baş draft= 8.00m-0.02m(paralel yükselme)-0.10m= 7.88m
kıç draft = 8.00m-0.02m(paralel yükselme)+0.10m= 8.08m

70- Başta: 3.75 m Kıçta: 5.00 m su çeken bir gemide F noktası gemi ortasındadır. Bu gemiye aşağıda gösterilen
yükler yüklenmiştir. TPC = 90 ton, MCT 1cm = 195 ton metre olduğuna göre bu yükleme sonunda
baş ve kıç draftları hesaplayınız

No:1 Ambar 500 ton Ortadan mesafe 15 m başa
No:2 Ambar 1500 ton Ortadan mesafe 5 m başa
No:3 Ambar 1250 ton Ortadan mesafe 25 m kıça
a) Baş D: 3.35 m Kıç D: 5.45 m
b) Baş D: 3.69 m Kıç D: 5.77 m
c) Baş D: 3.52 m Kıç D: 5.45 m
d) Baş D: 4.55 m Kıç D: 5.10 m
e) Baş D: 4.30 m Kıç D: 5.30 m
500t*15m= 7500tm (başa moment)
1500* 5m= 7500tm (başa moment)
1250*25m=31250tm(kıça moment)
toplam moment= 16250(kıça)
trim değişimi=16250/195= 83cm
toplam yüklenen yük=3250t
yükten paralel batma=36cm=0.36m
kıç trim değişimi =83cm/2=41.5cm(+) LCF gemi ortasında trim eşit dağılır
baş trim değişimi=83cm/2=41.5cm(-)
baş draft=3.75m+036m(paralel batma)-0.41m=3.69m
kıç draft=5.00m+036m(paralel batma)+0.41m=5.77m

**toplam yüklenen yük=3250t bu gemiyi paralel olarak batiracaktir
paralel batma=toplam yuklenen yuk/tpc
=3250/90
=36 cm olarak bulunur 

71- Limanda yüklemesi devam eden bir gemi en son kereste yükleyecektir kereste yüklemesinden önce
deplasmanı 8100 ton KG 5,3 m bu gemi KG 10,80 m olan güvertesine kerste yükleyecektir limandan
hareketten sonra 25 gün seyir yapacak olan bu gemi KG 0,63 olan tanklarından günde 24 ton yakıt ve
KG 1,30 olan tanklarından günde 5 ton su harcayacaktır KM 7,5 OLDUĞUNA GÖRE GEMİNİN VARIŞ
LİMANINA 0,5 METREDEN AZ OLAMYAN BİR gm ile varabilmesi için kaç ton kereste yüklemesi
gerekir.
25 gün x 24 ton yakıt = 600 ton eksilecek
25 gün x 5 ton su = 125 ton eksilecek
KM = 7,5 m ise ve GM = 0,5 olması isteniyorsa KG = 7 m olmalı
KG = 10,8 m olan güverteye yük alınacaksa

8100 x 5,3 = 42930
600 x 0,63 = - 378
125 x 1,3 = -162,5
Yük x 10,8 = 10,8 yük

7 x ( 7375 + yük ) = 42389,5 + 10,8 yük
51625 + 7 yük = 42389,5 + 10,8 yük
9235,5 = 3,8 yük
Yük =
 2430,39 



72-deplasmanı 10000 t olan gemının 15 derece meyılde dogrultucu moment kolu 0.2 , KM=6.8 dır. bu
gemının KG sı ne olur ?

GZ=GM x Sin×
0,2=GM x Sin15
GM =0,77 
GM =KM – KG
0,77=6,8 – KG
KG= 
6,03
73-Boyu,eni,derinliği 30,8,4 m olan dubanın deplasmanı 587 tondur. Tatlı suda yüzmekte 5 derece meyille
yüzmekte olan bu dubanın doğrultucu moment kolu nedir?
GZ = GM x Sin? >Sin5 değerini bildiğimize göre GM i bulmalıyız.
Dikdörtgen prizma olduğu için KG = h/2 > KG = 4/2=2
Dikdörtgen prizma olduğu için BM = Beam²/12d > drafta ihtiyacımız var.
Arşimed yüzme kanunlarına göre
Yer değiştirilen sıvı hacmi x yoğunluk = Ağırlık
30x8xdx1=587
d=587/240 = 2,4458333 ~=2,44
BM = 8x8/12x2,44
BM = 64/29,28 = 2,18579 ~=2,19
KM = BM + KB
Dikdörtgen prizma olduğu için KB = d/2 = 1,22
KM =2,19 + 1,22 = 3,41
KM-KG = GM
3,41-2 = 1,41
GZ = 1,41 x Sin5 =0,122889 ~=
0,12 metre


74-3.5 m draftla yüzen bir gemi bu su hattında 45m ve 16 m sırasıyla boy ve ene sahip ise 1900m3
deplasman hacmindeki blok katsayısını hesaplayınız ?

cevap : Cb= V / L x B x d
1900m3 / 45x16x3,5 = 
0,75

75)1,2 ve 3 nolu soruları aşağıdaki probleme göre cevaplandırınız.
Boyu 100 m., genişliği 20 m., draftı 8 m. ve deplasmanı 8,000 ton olan bir yük gemisinin, limandan kalkış durumunda ağırlık merkezinin düşey yeri (KG) 6.5 m., KB= 3.0 m. ve BM=4.0 m, ve stabilite çapraz değer tablosundan (cross-curves) okunan KN (kaide hattındaki doğrultucu moment kolu) değerleri aşağıdaki gibi verildiğine göre; 

o 0 o 10 o 20 o 30 o 40 o 50 o 60 o 70 o?
KN [m] 0.00 1.30 2.50 3.75 4.50 5.00 5.50 6.00

A. Geminin 30 derece meyil açısındaki doğrultucu moment kolu (GZ) değerini hesaplayınız.
a) 4.50 m b) - 
0.50 c) 4.25 m d) 0.50 m
GZ =KN - KG x sinQ 
GZ =3,75 – 6,5 x sin30
 
GZ =0,50 
B. Gemi güvertesindeki 300 tonluk bir yük, bulunduğu konumdan 4 metre sancak tarafına doğru hareket ettirilirse geminin yapacağı meyil açısını bulunuz?
a) 0.3 O b) 1.67 O c) 10.7 O d) 
16.7 O
KM=BM + KB GM =KM – KG Tan(x)= w x d = 300 x 4 =0,3 Tan(x)= 0,3 ise 
KM=4,0 + 3,0 GM=7 – 6,5 ∆ x GM 8000 x 0,5 x = 16,7
dir.
KM=7 GM=0,5 

C. Gemi güvertesindeki 300 tonluk bir yük, bulunduğu konumdan 8 metre aşağı doğru hareket ettirilirse geminin yeni metasantr yüksekliğini (G1M) hesaplayınız. 
a)
 0.8 m b) 0.65 m c) .95 m d) 0.6 m
GG1(Eski G noktası ve yeni G1 noktası arasındaki uzaklık)= w(Ağırlık) x d(Uzaklık) 
GG1= 300 x 8 = 0.3 m ∆
8000
Yeni GM = Eski GM + GG1
G1M = 0.5 + 0.3 = 0.8 m.dir.
76)Boyu 110 m, genişliği 18 m, draftı 8 m ve deplasmanı 10,000 ton olan bir yük gemisinin limandan kalkış duru-munda ağırlık merkezinin düşey yeri (KG) 6,4 m, KM= 7,0 olduğuna göre;
Gemideki yakıt tanklarının toplam serbest yüzey hacim momenti (FSI) 1000 m4 olduğuna göre, serbest sıvı yüzey etkisinden dolayı geminin ağırlık merkezindeki kısmi yükselme (serbest yüzey düzeltmesi, FSC) ne ka-dardır? Yakıt yoğunluğu 0,84 ton/m³.
a) 0,076 m FSC(Free Surface Correction) için kullandığımız formül;
b) 0,119 m FSC= ( Tank İçi Sıvı Yoğunluğu x FSI ) / (Deplasman x n2)
c) 
0,084 m *** FSC= (0,84 x 1000) / (10 000 x 1) = 0,084 m.dir.
d) 0,100 m FSI= Ixx atalet moment alanı.Eğer soruda verilmeseydi Ixx = (L x B³)/ 12 olarak 

77-Tatlı suda 5 derece meyille yüzen 30x8x4 ölçülerindeki dubanın deplasman=587 tondur.dubanın doğrultucu momentini hesaplayınız?
Alan = en x boy = 30 x 8 = 240 KM=KB+BM 
Draft = ∆ = 587 = 2,445833 KM=2,1805 + 1,2229
Alan 240 KM= 3,4034
BM= b² = 64 = 2,1805 KG= h / 2 = 4/2 = 2
12 x Draft 12 x 2,445833 GM =KM - KG
KB = Draft = 2,445833 = 1,2229 GM =3,4034 - 2
2 2 GM=1,4034
DOĞRULTUCU MOMENT= ∆ x tan(x) x GM
DOĞRULTUCU MOMENT= 587 x tan5
x 1,4034
DOĞRULTUCU MOMENT= 
72,0727

78-Boyu 32 m., genişliği 8 m., derinliği 4 m. olan bir duba tatlı suda 512 ton deplasmanla yüzmektedir. Dubanın KG si 3 metredir. Daha sonra duba üzerine KG si 1 metre olan 64 ton yük almaktadır. Buna göre; 
1) Dubanın başlangıçtaki draftını bulunuz.
a) 
2.0 m b) 3.0 m c) 2.25 m d) 1.50 m
Alan = en x boy = 8 x 32 = 256
Draft = ∆ = 512 = 
2m
Alan 256
2) Dubanın yük aldıktan sonraki metasantr yüksekliğini (GM) bulunuz.
a) 0.275 m b) 0.595 m c) 0.666 m d) 
0.718 m yükleme sonrası yeni KG 
yük aldıktan sonraki draft= 576 = 2,25 KM=KB+BM 1600 = 2,7777
256 KM=2,3703 + 1,125 576
BM= b² = 64 = 2,3703 KM= 3,4953 GM =KM – KG 
12 x Draft 12 x 2,25 512 x 3 = 1536 GM =3,4953 – 2,7777 
KB = Draft = 2,25 =1,125 64 x 1 = 64 GM = 0,718 
2 2 576 1600 
79) Dubanın 5meyil açısındaki doğrultucu momentini bulunuz.
a) 576 ton.m b) 
36 ton.m c) 250 ton.m d) 0.087 ton.m

DOĞRULTUCU MOMENT= ∆ x tan(x) x GM
DOĞRULTUCU MOMENT= 576 x tan5
x 0,718
DOĞRULTUCU MOMENT= 36,1825

80-Bir geminin dikdörtgen kesite sahip yakıt tankının boyu 12 metre, genişliği 8 metre ve derinliği 1.5 metredir. Bu tankın, yoğunluğu 0.85 ton/m3 olan yakıt ile %50 dolu olduğu bilinmektedir. Bu geminin deplasmanı 2175 ton, KG si 4.3 metre ve KM değeri 5.0 metre olduğuna göre geminin GM ini serbest yüzey etkilerini de dikkate alarak hesaplayınız.
a) 0.9 m b) 0.7 m 
c) 0.5 m d) 0.2 m
Fsm= Lb³ x d1 x 1 12x8x8x8 x 0,85 = 5222,4 = 0,20cm GM küçülmesi olur.
12xV d2 n² 12 x 2121,95122 1,025 26100 GM=KM-KG
V= ∆ = 2175 = 2121,95122 GM=5.0 - 4.3 = 0.7
1,025 1,025 0.7 – 0.20 = 0.5m dir.
81-istif faktörü s.f = 1,2 m3/mt olan tahil taşiyan bir geminin deplasmani 27000 ton ve denge yüksekliği 1,5 mt dir. ambarlarin toplam vhm’i = 5936,4 m4 dir. bu gemide tahil kaymasi olursa , gemide kaç derecelik kalici meyil açisi oluşur? bu açi solas kurallarina uygunmudur?
a) 8,2* UYGUNDUR
b) 7* UYGUNDUR
c) 13,1* UYGUN DEĞİLDİR
d) 5,3* UYGUNDUR
GHM= VHM = 5936,4 =4947 Meyil Açısı = GHM x 57,3 = 4947 x 57,3 = 6,99
S.F 1,2 ∆ x GM 27000 x 1,5

82) boyu 8 metre eni 5 metre olan makine bloğu güverteye yüklenecektir. güvertede m2 ye maxsimum 2 ton yüklenebilir. makina bloğu 60 ton ağırlığında. kaç m2 daneçleme yapılmalıdır.(soru tam olarak böyle değil (ben biraz devrik yazdım) ama değerler bire bir aynı).

-30 m
-20 m
-15 m
-40m
-
daneçlemeye gerek yoktur. xxxxxxxxx
83-boyutları 20x8x1,6 olan tankta yoğunluğu 0.85 olan yakıt bulunmaktadır. bu tanktan iskandil alınmıstır. iskandil alınan nokta tankın kıça yakın olan perdesinden 4 m ileride bulunmaktadır. gemini LBP 200 ve gemi 1,5 m kıça tirimli. alınan iskandil değeri 1.05 m dir tankta nekadar yakıt vardır. (benim emin olmadığım tek soru buydu galiba yanlış yaptım ama soru mantığı bu verilen değerde farklılık olabilir ama buna benzer soru mantığını anlaşıldığında problem kalmaz.)

84-draftlar verilmiş 6,20 nin üst hizasında 6,40 ın alt hizasında ortalama draft nedir?(metrik sistemde)
6,30 + 6,40 = 6,35

85. bir gemi var, havuza girecek. KM ve KG si verilmiş, deplasmanı verilmiş. MTC ve LBP si verilmiş, f noktası da ortada. kritik GM 0,3 olacak ise kaç ton yük shift etmelidir. 

86. f noktasından 30 metre kıçtan 200 ton çıktı, başa doğru 50 metreye de 400 ton yük koyuldu. yeni draftlar ne olur. yani soru klasik o yüzden ayrıntısına girmiyorum.
87-)
200 m boyundaki bir geminin draftları başta 11,80 m kıç da 13,80 m’dir. Geminin dönme merkezi F gemi ortasından 3 m kıçtadır ve MCT 1 cm 280 tonmetredir. Bu gemide 550 ton ağırlık başa doğru 30 m yer değiştirirse, yeni draftlar ne olur ?
A ) Baş draft 12,10 m Kıç draft 13,73 Toplam Trim = w x d = 550 X 30 = 58,93cm
B ) Baş draft 12,20 m Kıç draft 13,90 MCT 280
C ) Baş draft 12,20 m Kıç draft 13,61 Kıç Trim = f x T = 97 x 58,93 = 28,58cm =0,29m (azalır.)
D ) Baş draft 12,00 m Kıç draft 13,41 LBP 200
E ) 
Baş draft 12,10 m Kıç draft 13,51 Baş Trim =58,93 – 28,58 = 30,35cm=0,30m (artar.)
(bu tip bir soru ancak rakamları farklıydı) Baş Trim Kıç Trim
11,80 13,80
+0,30 -0,29
12,10 13,51

88-)A gemisi deniz yoğunluğu 1015 kg/m3 olan bir limanda yükleme yapmaktadır. Vasattaki su hattı, yaz yükleme hattından 15 cm altında bulunmaktadır. Bu gemi sefere çıktığında vasat draftı, yaz yükleme hat-tında olabilmesi için geminin kaç ton yük alması gerekmektedir? ( TPC: 30 ton. FWA: 90 mm)
a) 538 t DD= FWA x (₰1 - ₰2) = 9cm x (1025-1015) = 3,6cm
b) 
558 t 25 25
c) 628 t
d) 440 t 3,6 + 15 =18,6
e) 570 t 18,6 x 30= 558
(soru aynı şıkları farklı)
*******
89- Bir geminin deplasmanı 2500 ton , KG’si 3,0 m’dir. Bu gemi KG’si 4,0 m olan ambarına 3000 ton yük aldıktan sonra KG’si 7 m olan güvertesine de yük alacaktır. Yükleme sonunda GM‘in 0,60 m olması için güverteye kaç ton yük alınması gerekir? (yüklemelerden sonra KM = 4,50 bulunmuştur)
2500 x 3 = 7500 GM=KM-KG 3,90=19500+7X 3,1X=1950
3000 x 4 = 12000 0,60=4,50-KG 5500+X X=
629 ton
Yük x 7 = 7yük KG=3,90
5500+X 19500+7X


90-Genişliği 21 metre olan bir gemiye kereste yükü yüklenecektir. Kurallara göre güverteden yükseklik ne kadar olmalıdır diye bir soru geldi ? forumda denk gelmedi ama gözden kaçmışda olabilir.

A) 3 B)
 7 C) 12 D)6 E) 5
**Kurala göre genişliğin 3'te 1'ini geçemez.Yani 7 metre yi geçemez.

91- A gemisi, su yoğunluğu 1015 kg/m3 olan bir limanda yükleme yapmaktadır. Vasattaki su seviyesi, yaz yükleme hattının 12 cm altındadır. Geminin, limanda 200 ton yükü kalmıştır. Gemi, açık denize çıktığında yaz yükleme hattında olabilmesi için fazladan kaç ton balast almalıdır ( TPC: 20 ton, FWA: 65 mm )
DD= FWA x (₰1 - ₰2) = 6,5cm x (1025-1015) = 2,6cm 2,6+12=14,6cm
25 25 14,6 x 20=292 ton toplam alabilir.
292-200=
92 ton daha alabilir.


Sayılar değişik geldi.
92- Dikmeler arası boyu (LBP) 150m olan bir geminin draftları Baş: 6.00 m, Kıç: 7.00 metredir. Bu gemide 65 tonluk bir ağırlık 22 metre shifting edilerek 2 nolu ambardan 3 nolu ambara alınıyor. Geminin dönme merkezi (F) gemi ortasından 2.5 metre kıçtadır. MCT1cm= 105 tonmetre olduğuna göre trim değişikliğini ve baş kıç draftları bulunuz.
Toplam Trim = w x d = 65 X 22 = 13,62cm Baş Trim Kıç Trim
MCT 105 6,00 7,00
Kıç Trim = f x T = 72,5 x 13,62 = 6,58cm =0,07m (artar.) -0,07 +0,07
LBP 150 5,93m 7,07m
Baş Trim =13,62 – 6,58 = 7,04cm=0,07m (azalır.)

Sayılar Değişik geldi.
baş;5,93 kıç;7,07
93-Yüklü deplasmanı 4000 ton olan bir geminin TPC’si 20 tondur. Bu gemi yoğunluğu 1010 Kg/m3 olan bir suda yaz yükleme hattına kadar yükleyecektir.
Gemi deniz suyuna çıktığında mean draftı ne kadar değişir?
FWA= ∆ = 4000 = 50mm = 5cm’dir.
4TPC 4x20
DD= FWA x (₰1 - ₰2) = 5cm x (1025-1010) = 
3cm degişir.
25 25
Sayılar Değişik geldi.

94- Deplasmanı 5000 ton olan bir geminin KG’si 3 m dir. Bu gemi Kg’si 4.00 m olan ambarına 2000 ton yük yükledikten sonra Kg’si 8.00 m olan güvertesine de yük alacaktır. Yükleme sonunda GM=0.6 m olacaktır. (Yükleme sonunda KM=4.5 m dir.)
GM in 0.6 m olabilmesi için güverteye kaç ton yük alabilir.
5000 x 3 =15000 GM=KM-KG 3,9=23000+8x
2000 x 4 = 8000 0,6 =4,5-KG 7000+x
Yük x 8 = 8yük KG= 3,9 4,1x=4300
7000+x 23000+8x x=
1048,78 ton


Sayılar Değişik Geldi.
95- Boş ağırlığı 2750 ton olan bir gemide 500 ton yakıt bulunmaktadır. Bu gemiye 4350 ton yük, 150 ton ilave yakıt, 100 ton su alındıktan sonra, Mean Draftının yaz yükleme hattının 45 mm. Altında olduğu tespit edilmiştir. Geminin yaz yükleme hattındaki detveyti ile yüklü deplasmanını hesaplayınız.(TPC=10 ton)
2750+500+4350+150+100 = 7850
45mm =4,5cm 
4,5 x 10=45ton
∆ = 7850 + 45 =
7895ton 
∆ =LSP + DTW
DTW=7895 – 2750 =
5145ton

Sayılar değişik geldi.

96- Boş ağırlığı 2800 ton, boş KG’si 2.8 m olan bir gemiye aşağıdaki yükler yüklenmiştir.
No:1 Ambar 800 ton omurgadan mesafe 2.4 m
No:2 Ambar 1400 ton omurgadan mesafe 3.2 m
No.3 Ambar 950 ton omurgadan mesafe 2.7 m
Yükleme sonunda KM’nin 3.4 m olduğu tespit edilmiştir. Geminin final GM’ini hesaplayınız.
2800 x 2,8 = 7840 KG= 16805 = 2,82
800 x 2,4 = 1920 5950 
1400 x 3,2 = 4480 GM=KM-KG
950 x 2,7 = 2565 GM=3,4-2,82
5950 16805 GM= 
0,58m

Sayılar değişik geldi.
97- Deplasmanı 5000 ton olan bir geminin KG’si 3 m dir. Bu gemi Kg’si 4.00 m olan ambarına 2000 ton yük yükledikten sonra Kg’si 8.00 m olan güvertesine de yük alacaktır. Yükleme sonunda GM=0.6 m olacaktır. (Yükleme sonunda KM=4.5 m dir.) Bu geminin KG si nedir?
a) 
3.9 m GM=KM-KG
b) 5.1 m 0,6=4,5-KG
c) 4.7 m KG=3.9
d) 4.5 m
e) 5.2 m

98 ) Bir gemide 20 tonluk bir ağırlık 1 nolu ambardan 2 nolu ambara 25 m shifting edilmiştir.1 cm trim momenti=50 ton.m olduğuna göre gemideki trim değişikliği ne olur.

A) 15 cm Trim = w x d = 20 x 25 = 10cm
B) 20 cm MCT 50
C) 12 cm
D)
 10 cm
E) 22 cm

99) Başta 8.3 m, Kıçta 9.6 m su çeken bir geminin dikmelerarası boyu 210 m ve F noktası gemi ortasının 5 m önündedir. Bu gemide gemi ortasının 100 m gerisinde bulunan bir tankından gemi ortasının 30 m önünde bulunan bir tankına 500 ton balast aktarılırsa geminin yeni draftları ne olur? (MCT1cm= 500 tonmetre/cm dir)
a) Baş: 8.95 m , Kıç: 8.92 m Toplam Trim = w x d = 500 x (-130) = -65000 = -1,30m Trim Başa olur. 
b) Baş: 9.05 m, Kıç: 9.12 m MCT 500 500
c) Baş: 9.00 m, Kıç: 8.90 m kıç trim degişimi x= f x t = 110 x 1,30 =0,68m
d) Baş: 8.96 m, Kıç: 8.98 m LBP 210
e) Baş: 8.98 m, Kıç: 8.98 m Baş trim degişimi =1,30 – 0,68 = 0,62m
Baş Kıç
8.30 9.60
+0.62 -0.68
df:8.92 da:8.92

100 ) Eni 3m, boyu 8m ve ağırlığı 60 ton olan bir ana makine bloğu güvertede taşınacaktır. Güvertenin dayanma gücü metrekareye 2 ton olduğuna göre bu yükün güvertede taşınabilmesi için yükün daneçleneceği zeminin taban alanı asgari kaç metrekare olmalıdır?
A)
 30 m2 Daneçleme zemini = 60 = 30m²
B) 24 m2 2
C) 28 m2
D) 26 m2 

101) Deplasmanı 7000 ton olan bir gemi tatlı suda yüzmektedir. Bu gemi yoğunluğu 1015 kg/m3 olan bir suda aynı draft ile yüzdüğüne göre yeni deplasmanı bulunuz.

a) 7000 t yoğunluğu 1000 kg/m3 iken deplasmanı 7000 ton ise
b) 7015 t yoğunluğu 1015 kg/m3 iken deplasmanı ???? ton olur
c) 8015 t 
d) 8000 t 1015 x 7000 / 1000 = 7105 ton
e) 
7105 t


102 ) 20 x 24 x 10,5 metre boyutlarında bir tanka yoğunluğu 0,84 olan yakıt doldurulmuştur. Aleci 2,5 metre olduğunda tanktaki yakıtın ağırlığını bulunuz

a) 3283,4 ton Ullage =10,5 – 2,5 = 8 m
b) 2280,5 ton 20 x 24 x 8 x 0,84 = 3225,6 ton
c) 
3225,6 ton 
d) 3621,2 ton
e) 1845,3 ton

103 ) Deplasmanı 10000 t olan gemının 15 derece meyılde dogrultucu moment kolu 0.2 , KM=6.8 dır. bu gemının KG sı ne olur ?
0,2
Tan 15°= ------------ GM= 0,746 GM= KM – KG
GM 0,746= 6,8 – KG 
KG=
 6,054




104) Tatlı suda yüzen 75*10*4 m boyundaki dikdörtgen prizması şeklindeki bir dubanın ağırlığı 250 ton bu dubaya 500 ton yük yüklenirse yeni draft ne olur ?
75 x 10 x d = 250 + 500
750 d = 750
d = 
1 m

105) Ambar yüksekliği 3,7 m. olan bir ambara SF = 0,8 m3/ton olan yük ambar tavanına kadar yüklenirse ?
Bası kuvveti (Yük basıncı) = h / SF = 3,7 / 0,8 = 4,625 ton / m2 
Bu yük ambar tabanında 1 m2’ ye 
4,625 ton / m2 basınç uygular.

106)Bir gemide 120 tonluk toplam ağırlığa sahip yükler 1 no.lu ambardan 2 no.lu ambara şifting ediliyor. Ambarlararası mesafe 12 metre ve bir santim trim momenti 120 tonmetre olduğuna göre trim değişikliğini bulunuz.
a) 9 cm Trim= w x d = 120 X 12 = 12
b) 10 cm MCT 120
c) 11 cm
d) 
12 cm
e) 15 cm

107) DEPLASMANI 5000 TON OLAN BİR GEMİNİN DENGE YÜKSEKLİĞİ GM’İ = 80 cm DİR. BU GEMİNİN GÜVERTESİNDE BULUNAN 1000 TON AĞIRLIĞINDAKİ BİR MAKİNA PARÇASI 6 mt AŞAĞISINDAKİ GLODORASINA ALINDIKTAN SONRA GLODORADAKİ 500 TONLUK ÇUVALLI YÜKLERDE 8 mt AŞAĞIDAKİ DEEP AMBARA ALINIYOR. BU İKİ İŞLEMDEN SONRA GEMİNİN YENİ DENGE YÜKSEKLİĞİ, GM NE KADAR OLUR ?
a) 100 cm b) 60 cm c) 120 cm d) 97 cm

500 Ton x 8 = 4000
1000 Ton x 6 = 6000
Toplam Moment 10.000
KG Değişimi Hesaplanır:
Deplasman x KG = Moment olduğundan Fark KG:
10000/5000 = Fark KG
Fark KG = 2 metre
Yeni GM Bulunur:
KG 2 Metre azaldığından; GM = KM-KG formülüne göre GM 2 Metre artar,
Dolayısıyla yeni GM= 0,8 + 2 = 2,8 
GM= 
2,8 m olur.

108) HALİHAZIR DEPLASMANI 22.792 TON OLAN VE TPC ‘si 14 ton/cm OLAN BİR GEMİ YOĞUNLUĞU 1,010 ton/m3 OLAN BİR LİMANDA YÜKLEME YAPMAKTADIR. YÜKLEMENİN SONUNA DOĞRU YAPILAN GÖZLEMDE SU SEVİYESİNİN YAZ YÜKLEME HATTININ 14 cm ALTINDA OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR. GEMİ YÜKLÜ DEPLASMANA GELEBİLMESİ İÇİN DAHA KAÇ TON YÜK ALABİLİR? 
( ZONE = SUMMER )
a) 530 TON
b) 800 TON
c) 
196 TON
d) 436 TON
( ZONE = SUMMER )
14 x 14 = 196 TON

109-DEPLASMANI 10607 TON OLAN BİR GEMİNİN KG'Sİ 11.22 METREDİR.GEMİYE AŞAĞIDAKİ YÜKLER YÜKLENMİŞTİR.BU OPERASYON SONUNDA GEMİNİN KM'Sİ 11.20 METRE TESPİT EDİLDİĞİNE GÖRE GEMİNİN FİNAL GM'İ NEDİR?

AĞIRLIKLAR VCG(KG) VERT.MOMENT
10607 11.22 M 119010,54
5644 10.55 M 59544,2
7077 10.16 M 71902,32
7162 10.18 M 72909,16
6648 10.57 M 70269,36
∆=37138 ∑=393635,58
393635,58 =10,599 GM=KM-KG
37138 GM=11,20 – 10,6 = 
0,6 OLUR

110-BOŞ AĞIRLIĞI 2500 TON OLAN BİR GEMİDE 600 TON YAKIT 50 TON SU BULUNMAKTADIR. BU GEMİ LİMANA YANAŞMIŞ VE GEMİYE 5500 TON YÜK, 250 TON İLAVE YAKIT, 50 TON SU ALINMIŞTIR. GEMİNİN SON DEPLASMANI VE DETVEYTİNİ HESAPLAYINIZ.
A)
D = 8850 TON, DWT = 3350 TON 2500 DTW=LSP - ∆
B)
D = 8950 TON, DWT = 6450 TON 600 DTW =8950 - 2500
C)
D = 9050 TON, DWT = 6575 TON 50 DTW =6450
D)
D = 8950 TON DWT = 3450 TON 5500
E)
D = 8850 TON, DWT = 7900 TON 250
50
∆=8950
rakamlar farklıydı,soru kalıbı olarak aynıydı.
111)Deplasman 6000 ton olan gemide 80 ton yük 12 m şifting ediliyor.Ambar tabanında kg 3 m ise yer değiştirme miktarı? (hatırlayabildiğim kadar)
a)
0.125 mesafe=12 – 3 =9m olur.
b)0.60 ggꞌ = w x d = 80 x 9 =0,12
c)0.40 ∆ 6000
d)0.15

112-deplasmanı 4800 kg 4.8 m gemıde bulunan 120 ton yuk kg sı 3.2 m bu yuk kg yukseklıgı 10.8 guverteye shıftıng yapıyor yenı kgyı soruyor??????
cvp;
gg'=120x7.6/4800 =0.19 m yuk gemının alt kısımlarından yukarı alındıgı ıcım gm kuculecek kg buyucektır
yenı kg=4.8+0.19=
4.99 m olur

113-BİR GEMİNİN OKUNAN DRAFTLARI:
BAŞ : 8,20 M
KIÇ : 9,20 M
VASAT : 8,80 M ‘DİR.
BU GEMİ AŞAĞIDAKİLERDEN HANGİ ETKİNİN ALTINDADIR?
a) HOGGİNG (VASATTA YÜKSELME)
b)
 SAGGİNG (VASATTA ÇÖKME)
c) OVERLOAD (AŞIRI YÜKLEME)
d) DÜZ GEMİ
e) BAŞLI GEMİ
RAKAMLAR FARKLIYDI

114-GEMİNİN LIGHT SHIP İ 1000 TONDUR. DEADWEIGHT TON U 2500 TON DUR. GEMİYE 2350 TON YÜK YÜKLENECEKTİR. AYRICA GEMİYE 200 TON YAKIT 50 TON SU ALINACAKTIR. BU GEMİ NASIL BİR GEMİ OLUR ( RAKAMLAR SALLAMADIR)
A- STIFF GEMİ
B- KARARLI GEMİ
C- 
OVERLOAD GEMİD- TENDER GEMİ
E- KARARSIZ GEMİ

115-deplasmwanı 700 t kg sı 6m km sı 7m olan gemıde 8 ton yuk 10 m shıftıng edılıyor . yatma acısını hesaplayın
GM=KM-KG Tan(x)= w x d = 8 X 10 = 
0,11
GM=7 – 6 =1m olur ∆ x GM 700 X 1

116. Bir geminin ambarında, omurgadan 3.5 metre yuksekliğindeki bir yuk, omurgadan 8 metre yuksekliğe cıkartılmıştır. Geminin şifting yapılmadan once KG?si 9 metre olduğuna gore, yer değiştirmeden sonra geminin yeni KG?si ne olur ( Deplasman: 9000 M/T, Yuk miktarı: 400 ton).
Cevap :
 9.2 m

8m-3.5m=4.5m İlk KG ile son KG farkı alınır.
4.5x400= 1800 Arada ortaya çıkan farkın momenti.
1800/9000=0.2 Bu fark moment deplasmana bölundugunde, ortaya çıkan farkın KG si bulunur.
9m+0.2m=9.2m Buldugumuz fark KG sini geminn KG sine ekledigimizde Geminn son KG si ortaya çıkar.

117)Bir gemi uğradığı limanda 1 ve 3 nolu ambarlardan 400’er ton yük boşaltmış ve 2 ve 4 nolu ambarlara 800’er ton yük almıştır. Geminin limana varış draftları başta 5.5 metre, kıçta 6.5 metre ve deplasmanı ise 8500 tondur. Ambarların LCG’leri aşağıda verilmiştir. Geminin liman kalkışındaki yeni darftlarını bulunuz.
(MTC 1 cm: 150 tonmetre, TPC 25 ton olup gemi dönme noktası geminin ortasındadır). 
KOMPARTMAN LCG
No 1 ambar 45 m başa -400 x 45 =-18000
No 2 ambar 30 m başa -400 x -20= 8000
No.3 ambar 20 m kıça 800 x 30 = 24000
No 4 ambar 55 m kıça 800 x -55= -44000
800 -30000(moment – ise; baş-,kıç+ olur)
Paralel batma= 800 =32cm=0,32m
25
Toplam trim= 30000 =200cm=2m /2=1m baş kıç
150 5,5 6,5
+0,32 +0,32
-1 +1
4,82 7,82

118.aşağıdaki soru önceden buralarda yazıldı ama şıkları farklı geldi bana; Kapalı yükleme yapan tankerlerde sample alımı nereden yapılır. 

a-tank kapağı 
b- manifold
c-pörç kapağı
d-gözetleme deliği
e-balast kapağı

119.BİR GEMİN DEPLASMANI 8000 TON DUR KG = 6 M DİR. GEMİ SEYİR HALİNDE İKEN KG Sİ 1 OLAN F/O TANKINDAN 200 TON , KG Sİ 0.8 OLAN F/W TANKINDAN 50 TON SU VE KG Sİ 5 OLAN D/O TANKINDAN 100 TON YAKIT KULLANILMIŞTIR. BU GEMİNİN KM Sİ 7.22 M DİR. VARIŞ GM İ NEDİR?
8000 X 6 48000
200 X 1 200
50 X 0.8 40
100 X 5 500
7650 47260 KG = 47260/7650 KG = 6.177 GM = 7.22 – 6.177 GM = 
1.043 M

120)Bir tanesi "Deplasmanı 4000 olan geminin km'si: 7,6m , gm'i:6.6m dir.Gemi üzerindeki 65 ton ağırlığındaki yük 8 metre enine kaydırılırsa gemi kaç derece meyil eder?" 
Tan(x) = w x d = 65 x 8 =0,01969696
∆ x GM 4000 x 6,6
Tan(x) =
1,1


121.Graın kapasıtesı : 4600 , balya kapasıtesı 4450 olan gemı stowge fac. = 1.166 olan bır dokme yuku hab olacak sekılde yukluyor bu gemı ne kadar yuk almıştır ?

Grain Kapasite
S.F= -------------------------4600 / 1,166 = 
3945
W (Yuk)

122. kereste yüklemesinde düzeltilmiş başlangıç GM yüksekliği kaç metreden az olamaz ? ( bunun cevabı 0.15 olması gerekiyor ama şıklarda yoktu ben 0.30 dedim yanlış çıktı, sınavdaki tek yanlışım buydu )
a) 
0.10 b)0.30 c) 1.50 d) 2.00 e) 3.00
Cvp; Güvertelerinde kereste taşıyan gemiler sefer boyunca, serbest sıvı yüzeyi düzeltmesi yapılmış ve güvertedeki yükün deniz suyu ile ıslanması ve/veya havaya açık yüzeylerdeki buz etkisi dikkate alınmış durumda, başlangıç metasantr yüksekliği 0.10m'den az olmamalıdır.


123-1,015 yoğunlugunda boyu 130 metre eni 32 metre draftı 8,8 metre olan geminin Cb=0,68 dir. BU geminin deniz suyuna çıktığında aynı draftta olabilmesi için nekadar daha yük alması gereklidir? (sayılar tamamen sallamadır)

124-Boş ağırlığı 7350 ton olan A gemisi X limanına yanaşıyor. Geminin Deplasmanı 11200 tondur. A gemisinin tanklarında 125 ton yakıt, 30 ton su bulunmaktadır. Gemiden 1100 ton yük boşaltılmış ve 2980 ton yük yüklen-miştir. Ayrıca gemiye 100 ton yakıt ve 20 ton su alınmıştır.
A Gemisinin X limanından kalkıştaki deplasman tonu aşağıdakilerden hangisidir?
a) 9500 ton b) 10600 ton c) 11400 ton d) 12600 ton e) 
13200 ton
(bu soruda aynı zamanda dwt tonajı da soruyodu ek olarak)

125)Deplasmanı 3200 ton olan bır gemının Kg yukseklıgı 6,2 m'dır.Bu gemıye asagıdakı gosterılen yukler yuklenmıstır ve yukleme sonunda KM=5,40 M dir.Yukleme sonunda GM ne olacaktır?
kompartmanlar agırlıklar V.C.G
no:1 ambar 1500 ton 3,6 metre 
no:2 ambar 3000 ton 5,2 metre
no:3 ambar 2100 ton 3,9 metre

kompartmanlar agırlıklar V.C.G Momentler

no:1 ambar 1500 ton 3,6 metre 5400 M/T
no:2 ambar 3000 ton 5,2 metre 15600 M/T
no:3 ambar 2100 ton 3,9 metre 8190 M/T 
Light Ship 3200 ton 6,2 metre 19840 M/T
__________________________________________________ ______________________
(final agırlık)9800 ton (Final Moment)49050 M/T

Formül KG=Final moment/final agırlık=49050/9800= 5,00 metre

Formül GM = KM-KG>>>>>5,40 mt - 5,00 mt = 
0,40(FİNAL GM)

-bir yükün agırlıgı ve hacmi verilmiş. ambara bu yükten total yüklenen ağırlık ve ambarın tum hacmi verimiş.yüzde olarak yitik hacmi soruyor
cvp : %15

126-A gemisi su yogunlugu 1015kg/m3 olan limanda yukleme yapıyor.a gemisi yukleme sonuna dogruvasattaki suseviyesinin yaz yukleme hattının 10 cm altında gozleniyor.(tpc 20 ton fwa 100mm yogunlukdan dolayı olusan draft farkı nedir.. cevap40 mm verilmis
Cvp; Formül= FWA X (1025-D)/25=DRAFT FARKI
100 mm X 10=1000/25=40 mm yada 4 cantımetre ne kadar yük alması gerekıyor derse 10 cm ye 4 cm daha eklıyıp 14 cm X tpc yaparak>>>14X20=
280 ton olur

127-deplasmanı 3200 ton olan gemi kg si 5.4 m .bu gemi asagidaki yukleri yuklemis ve km 5.84 m tespit edilmis ambar agirliklar kg yuksekligi no1 1500t 3.6m, no2 3000t 5.2m, no3 2100 t 3.9m yukleme sonunda olusan kg yi bulun diye bir soru var
Cvp; agirlıklar.
3200x 5.40 =17280.........
1500X 3.6 = 5400.........
3000x 5.2 =15600....
2100X 3.9 =8190...
toplam agirliklar 9800ton
toplam moment=46470

46470/9800=
4.74 yeni kg.
kg= finalmoment/final deplasman
eger gm sorulur ise formul
gm=km-kg 

128- A gemisi, su yoğunluğu 1010 kg/m3 olan bir limanda yükleme yapmaktadır. A gemisinin yükleme sonu-na yaklaşırken yapılan kontrolünde vasattaki su seviyesinin, yaz yükleme hattının 4 cm altında olduğu tespit edilmiştir. Geminin limanda 150 ton daha yükü kalmıştır. ( TPC: 25 ton, FWA: 100mm )
Gemi, açık denize çıktığında yaz yükleme hattında olabilmesi için kalan yükü de hesaba katılarak hesaplandığında fazladan kaç ton balast almalıdır?
a)
 100 ton
b) 150 ton
c) 345 ton
d) 420 ton
e) 540 ton

129- A gemisi, su yoğunluğu 1015 kg/m3 olan bir limanda yükleme yapmaktadır. Vasattaki su seviyesi, yaz yükleme hattının 15 cm altındadır. Gemi, açık denize çıktığında yaz yükleme hattında olabilmesi için kaç ton daha yük alabilir. ( TPC: 30 ton, FWA: 75 mm )
a) 90 ton
b) 450 ton
c) 
540 ton
d) 345 ton
e) 295 ton

130- A gemisi, su yoğunluğu 1015 kg/m3 olan bir limanda yükleme yapmaktadır. Vasattaki su seviyesi, yaz yükleme hattının 12 cm altındadır. Geminin, limanda 200 ton yükü kalmıştır. Gemi, açık denize çıktığında yaz yükleme hattında olabilmesi için fazladan kaç ton balast almalıdır? ( TPC: 20 ton, FWA: 65 mm )
a) 
92 ton
b) 105 ton
c) 139 ton
d) 144 ton
e) 175 ton

131-Başta: 4.8 m Kıçta: 6.5 m su çeken bir gemide F noktası gemi ortasındadır. Bu gemiye aşağıda gösterilen yükler yüklenmiştir.
No:1 Ambar 1200 ton Ortadan mesafe 30 m başa
No:2 Ambar 2300 ton Ortadan mesafe 6 m başa
No:3 Ambar 1500 ton Ortadan mesafe 20 m kıça
TPC = 50 ton, MCT 1cm = 252 ton metre olduğuna göre bu yükleme sonunda baş ve kıç draftları hesaplayınız.
a) Baş D: 5.38 m Kıç D: 6.00 m
b) Baş D: 5.24 m Kıç D: 7.94 m
c) Baş D: 6.48 m Kıç D: 7.18 m
d) Baş D: 5.50 m Kıç D: 7.20 m
e) 
Baş D: 6,20 m Kıç D: 7.11 m

132. Başta 5.60 m Kıçta 6.80 m su çeken gemiye aşağıdaki yükler yüklenmiştir.
No:1 Ambar 500 ton 25 m Başa
No:2 Ambar 1200 ton 9 m Başa
No:3 Ambar 700 ton 15 m Kıça
No 4 Ambar 600 ton 24m kıça
F noktası gemi ortasında ve TPC=30 ton/cm, birim trim moment (MCT1cm)=80 tonmetre/cm olarak tespit edilmiştir.
Bu gemide yükleme sonucu oluşacak parelel batmayı bulunuz.
a) 75 cm
b) 
100 cm
c) 120 cm
d) 210 cm
e) 180 cm

133. Bir gemi 1010 Kg/m3 yoğunluklu bir sudan deniz suyuna geçiyor. Draft değişim miktarı 36 mm olarak tesbit edilmiştir. TPC: 30 tonmetre olduğuna göre bu geminin deplasmanını bulunuz.
a) 
7200 ton DD= FWA x (1025-1010)
b) 7305 ton 25
c) 7450ton 36mm= FWA x 15 FWA=60mm
d) 7400 ton 25
e) 7500 ton FWA= ∆ 6cm= ∆ =7200 ton
4 x TPC 4 x 30
134. Bir gemi uğradığı limanda 1 ve 3 nolu ambarlardan 400’er ton yük boşaltmış ve 2 ve 4 nolu ambarlara 800’er ton yük almıştır. Geminin limana varış draftları başta 5.5 metre, kıçta 6.5 metre ve deplasmanı ise 8500 tondur. Ambarların LCG’leri aşağıda verilmiştir. Geminin liman kalkışındaki yeni darftlarını bulunuz.
(MTC 1 cm: 150 tonmetre, TPC 25 ton olup gemi dönme noktası geminin ortasındadır). 
< span>KOMPARTMAN </span> <span>LCG</span>
No 1 ambar 45 m başa
No 2 ambar 30 m başa
No.3 ambar 20 m kıça
No 4 ambar 55 m kıça

a) Baş = 4.24 m Kıç = 6.52 m 
b) 
Baş = 4.82 m Kıç = 7.82 m
c) Baş = 5.35 m Kıç = 7.53 m 
d) Baş = 6.45 m Kıç = 7.50 m 
e) Baş = 4.75 m Kıç = 6.85 m 


Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89
05-12-2014, 07:50 PM
#3
Çevrimdışı
135. Bir gemide 40 tonluk bir ağırlık 1 nolu ambardan 2 nolu ambara, 25 metre shifting edilmiştir. MCT 1cm=100 tonmetre olduğuna göre trim değişikliğini bulunuz.
a) 5 cm
b) 9 cm
c)
 10 cm
d) 12 cm
e) 14 cm
136. Bir gemide 4350 ton yük, 175 ton yakıt, 90 ton su, 75 ton da stor bulunduğu hesaplanmıştır. Bu geminin boş gemi ağırlığı 2750 ton olduğuna göre bu geminin deplasmanını ve detveytini hesaplayınız.
a) Deplasman = 7440 ton, Deadweight = 4590 ton
b) Deplasman = 4690 ton, Deadweight = 2750 ton 
c) Deplasman = 4690 ton, Deadweight = 7440 ton
d) 
Deplasman = 7440 ton, Deadweight = 4690 ton
e) Deplasman = 2750 ton, Deadweight = 4690 ton

137. Bir geminin baş tarafındaki su kesimi 6 m 20 cm rakamının tam ortasında, kıç taraftaki su kesimi ise 7 m 20 cm rakamının tam üst hizasında ise; bu geminin Mean Draftı aşağıdakilerden hangisidir?
a) 6.70 m
b) 
6.775 m
c) 6.75 m
d) 6.725 m
e) 7.05 m

138. Bir geminin deplasmanı 2450 ton, KG’si 2.6 m dir. Bu gemi Kg’si 4.3 m olan ambarına 3200 ton yük yük-ledikten sonra Kg’si 7.3 m olan güvertesine de yük alacaktır. Yükleme sonunda GM=0.6 m olması için güverteye kaç ton yük alabilir? Yükleme sonunda KM=4.5 m dir.)
a) 457.5 ton
b) 520.40 ton
c) 545.26 ton
d) 
560.30 ton
e) 580.25 ton

139. Bir geminin deplasmanı 3500 ton ve KG’si 3.5 m dir. Bu gemi limana yanaşıyor ve omurgadan yüksek-liği 4 m olan ambarına 1500 ton yük, omurgadan yüksekliği 1 m olan tankına 400 ton yakıt aldıktan sonra KM’si 4.15 m olarak tespit ediliyor. Bu geminin GM’ini bulunuz.
A) 0.60 m
B) 0.65 m
C) 
0.70 m
D) 0.75 m
E) 0.80 m

140. Bir geminin draftları başta 24 feet draft rakamının tam ortasında, kıçtaki su çekimi ise 26 feet rakamının tam ortasında okunmuştur. Bu geminin Mean Draftı aşağıdakilerden hangisidir.
a) 25’ 09’’
b) 25’ 00’’
c) 
25’ 03’’
d) 25’ 06’’
e) 26’ 03”

141. Bir geminin draftları aşağıdaki şekilde okunmuştur. Bu draftlar ışığında geminin durumu seçeneklerden hangisinde verilmiştir.
Baş : 6.40 m Vasat : 6.70 m Kıç : 7.20 m dir.
a) 
Hogging (Vasatta yükselme)
b) Sagging (Vasatta çökme)
c) Aşırı yükleme
d) Düz gemi
e) Evenkeel

142- BİR MAKİNE PARÇASININ BOYU 30 M, ENİ 10 M, AĞIRLIĞI 60 TON’DUR. P.L 2 TON/M2. İSE YÜKÜN ALTINDAKİ İSTİF TAHTASI KAÇ M2’YE HAZIRLANMALIDIR.
A-) 20 B-) 25 C-) 
30 D-) 40 E-) 60


143- GEMİNİN TOPLAM AMBAR HACMİ 12.000 M3 OLARAK VERİLMİŞTİR. DWT 8000 TON’DUR.PAMUK VE CEVHER YÜKLEYECEK OLAN GEMİNİN İSTİF FAKTÖRLERİ, PAMUK İÇİN S.F: 0.155 M3 , CEVHER İÇİN S.F: 4.585 M3 VERİLMİŞTİR. MAX. VE MİN. ALACAĞI YÜK NEDİR ?
Max.yüklemede : 
P=5571 C=2429 olur.

144-BİR GEMİNİN DEPLASMANI 4250 TON VE KG'Sİ 3.6 M'DİR.BU GEMİYE AŞAĞIDAKİ YÜKLER YÜKLENMİŞ VE BOŞALTILMIŞTIR.YÜKLEME SONUNDA KM'NİN 3.40 M OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR.GEMİNİN FİNAL GM'İNİ HESAPLAYINIZ.
KOMPARTMAN YÜKL./BOŞALT. OMURGADAN MESAFE
NO:1 AMBAR:300 TON----------------------2.0 M
NO:2 AMBAR:1250 TON---------------------2.5 M
NO:3 AMBAR:750 TON----------------------3.2 M
***rakamlar farklıydı,soru bu şekildeydi.

145. Boş gemi ağırlığı 10600 ton olan bir geminin boş KG’si 11 m.’dir. Bu geminin 1-3-5-7 nolu ambarlarına sırasıyla 11 800 ton, 13500 ton, 13600 ton, 12000 ton yük yüklenmiştir. Yüklenen yükün KG yükseklikleri sırasıyla 10.42 m, 10.38 m, 10.35 m ve 10.12 m. dir. Yükleme sonunda KM 10.73 m olduğuna göre geminin final GM’ini hesaplayınız.
a) 0.70 m
b) 0.60 m
c) 
0.29 m
d) 0.40 m
e) 0.50 m

146. Deplasmanı 1500 ton olarak tespit edilen bir geminin KG yüksekliği 07.40m dir. Bu gemide omurgadan 5 metre yükseklikte bulunan 50 tonluk bir yük omurgadan 8m yüksekliğe sifting edilirse geminin yeni KG yüksekliği aşağıdakilerden hangisidir.(TPC:20 Ton)
a) 06,90m
b) 07,30m
c)
 07,50m
d) 07,70m
e) 08,40m
147. Deplasmanı 3800 ton KG’si 3.8 m olan bir geminin güvertesine KG’si 6.5 metre olan 150 ton yük yüklenirse geminin yeni KG’si ne olur?
a) 3.96 m
b) 
3.90 m
c) 4.10 m
d) 3.86 m
e) 3.85 m
148. Deplasmanı 5200 ton olan bir gemide KG=5.2 m, KM=5.8 m dir. Bu gemide omurgadan 2.6 m yüksekte bulunan 60 tonluk bir ağır parça, cundası omurgadan 30 m yüksekte olan ağır bumba ile kaldırılırsa geminin GM’i ne olur?
a) 
0.284 m
b) 0.60 m
c) 0.516 m
d) 0.314 m
e) 0.912 m
149. Deplasmanı 5330 ton ve KG’si 4.50 m olan seyir halindeki bir gemi limana varıncaya kadar, KG’si 1.50 m olan tankından 166 ton ve KG’si 0.5 m olan tankından ise 72 ton yakıt harcamıştır. Bu gemi limana vardığın-da KM’si 5.35 m olduğuna göre limana varış GM’ini hesaplayınız.
a) 0.55 m
b) 0.60 m
c) 0.65 m
d) 
0.70 m
e) 0.75 m
150. Deplasmanı 18 000 ton olan bir gemide bulunan 180 tonluk lokomotif dip ambardan güverteye shifting edilmiştir. Shifting mesafesi 10 m dir. Shifting sonrasında geminin KG’si 9.46 m olduğuna göre geminin başlangıçtaki KG’sini hesaplayınız.
a) 9.46 m
b) 9.56 m
c)
 9.36 m
d) 9.66 m
e) 9.06 m
151. Gemi limanda iken ambar tabanındaki 150 tonluk bir sandık gladoraya çıkarılmıştır. Ambar tabanı ile gladora arasındaki mesafe 25 metredir. Ağırlık merkezinin yer değiştirdiği mesafe aşağıdakilerden hangisi-dir? (Gemi deplasmanı 6000 M/T)
a) 1.25 m,
b) 0.85 m,
c) 
0.62 m,
d) 0.42 m,
e) 2.50 m
152-DEPLASMANI 7300 TON OLAN BİR GEMİNİN KG’Sİ 7.3 M’DİR. BU GEMİNİN 1-2 VE 3 NOLU AMBARLARINA SIRASIYLA 1200 TON, 2600 TON VE 2000 TON YÜK YÜKLENMİŞTİR. BU AMBARLARA YÜKLENEN YÜKÜN KG YÜKSEKLİKLERİ YİNE SIRASIYLA 3.4M, 4.6M, 3.9M.DİR. YÜKLEME SONUNDA KM 6.6 M İSE GEMİNİN YÜKLEME SONUNDAKİ GM’İNİ HESAPLAYINIZ.
A) 0.68 M
B) 0.78 M
C) 0.52 M
D) 0.62 M
E)
 0.71 M

153-BAŞTA 10.40 M, KIÇTA 10.80 M SU ÇEKEN BİR GEMİDE F NOKTASI GEMİ ORTASINDADIR. BU GEMİDE 50 TON AĞIRLIĞINDAKİ BİR YÜK BAŞA DOĞRU 30 M ŞİFTİNG EDİLİRSE GEMİNİN YENİ DRAFTLARI NE OLUR. BİRİM TRİM MOMENT (MCT1CM) =150 TONMETRE/CM DİR.
A) BAŞ DRAFT: 10.50 M KIÇ DRAFT: 10.70 M
B) BAŞ DRAFT: 10.60 M KIÇ DRAFT: 10.72 M
C) 
BAŞ DRAFT: 10.45 M KIÇ DRAFT: 10.75 M
D) BAŞ DRAFT: 10.43 M KIÇ DRAFT: 10.65 M
E) BAŞ DRAFT: 10.48 M KIÇ DRAFT: 10.72 M
154.Bir makinenin bir saat başına yakıt sarfiyatını veren formül; Bh = be. PV be makine özgül yakıt sarfiyatı (kg/kWh); PV makine gücü (kW) olduğuna göre özgül yakıt sarfiyatı 0,120 kg/kWh olan PV = 2000 kW gücünde bir ana makinenin 24 saatteki yakıt sarfiyatı aşağıdakilerden hangisidir?
a) 
5760 kg
b) 2 ton
c) 4350 kg
d) 5 ton
e) 2,5 ton


155- 0 15 30 45 60
0 0,23 0,45 xxx xxxx

Yukarıda GZ değerleri verilen geminin 30 a kadar toplam denge alanı nedir?

A-) 0,018
B-) 0,08
C-) 
0,119
D-) 1,190
E-) xxxx

Cevap= 0,119

156- Light ship: 7500 ton olan geminin deplasmanı 11200 tondur. Bu ağırlığa 100 ton yakıt 20 ton tatlı suda dahildir. Gemi limanda 1100 ton tahliye 2890 ton yükleme ve 110 ton yakıt 50 ton da tatlı su ikmali yapmıştır. Geminin son durumdaki deplasmanı ve dwt si nedir?
cvp;
deplasman:20650 DTW:13150

--- Rakamlar birebir aynı olmayabilir ama sorunun mantığı buydu.İlk deplasmanda mevcut olduğu söylenen 100 ton yakıt ve 20 ton su kafa karıştırmak için fazladan verilmiş. İlk deplasman zaten toplam ağırlık olduğundan bunların ayrıca belirtilmesine gerek yoktu. Sadece limandaki ağırlık değişimini ilk deplasmana uygulamak yeterli geliyor.

157-Deplasmanı 9000 ton olan bir geminin KG si 8,86 metre ve KM i 10,86 mtredir. 90 tonluk yük enine 12 metre shift edilirse geminin yatma açısı nedir?
Rakamlar birebir aynıdır. Cevap=
3,43 derece


158- Deplasmanı 7000 ton olan bir geminin KG si 6 metre ve KM i 7 metredir. 80 tonluk yük enine 10 metre shift edilirse geminin yatma açısı nedir?
Rakamlar birebir aynıdır. Cevap=
6,56 derece


159- KG si 5 metre ve KM i 6 metre olan olan bir gemide XXX tonluk bir yük kıçtan başa doğru 100 metre ve sancağa doğru 12 metre shift edilirse son GM ne olur?

Rakamlar kesin değil ama ilk durumdaki GM kesinlikle 1 metre. Yükün gemi boyuna shiftingi GM i etkilemediğinden Cevap yine 
1 metre.

160- Yoğunluğu 1020 olan bir limanda yükleme yapan geminin son durumdaki draftının yaz yükleme hattının 6 cm altında olduğu tespit edilmiştir. Geminin TPC si 25 ton FWA sı 200 dır. Gemia açık denize çıktığında oluşacak draft farkı nedir ve yaz yükleme hattında olması için kaç ton ballast alması gereklidir?

Rakamlar birebir aynı. 
Cevap: Draft değişim miktarı: 40 mm ve
 250 ton ballast alması gereklidir. 

161-Draftları Baş: 8,80 metre Kıç: 10,25 olan bir gemide 25 tonluk yük kıçtan başa doğru 30 metre shift diliyor. LCF gemi ortasından 3 metre geridedir. MCT 1 cm 220 dir. Geminin son draftları nedir?

Rakamlar birebir aynı. Cevap= 
Baş:8,97 metre Kıç:10,08 metre

162- Draft sörveyde uygulanan 1. trim düzeltmesinin formülü nedir?

(t*LCF*TPC) / LBP yalnız normalde formülde üst tarafta olan *100 şıklarda yok. Cevap yinede budur.

163-A gemisinin yüklemesi sonucu oluşan MMM‟nin karşılığ,deplasmanı 32 500tondur. Geminin stabilite kitaplarından TPC: 32 ton, LFC : (-3,25), MCT 1 :142 ve MCT 2: 131 tonmetre elde edildiğine göre düzeltilmiş deplasmanı hesaplayınız? ( gemnin trimi 2,5 m kıça, deniz suyu yoğunluğu 1008kg/m3 , LBP : 135 m‟dir) 
A) 31 896 ton B) 31 976 ton C) 
31 796 ton D) 31 679 ton E) 31 967 ton

164. Akdeniz gemisinin draftları BAŞ VASAT KIÇ İSKELE 
6,70m 7,80 m 8,90 m SANCAK 
6,72 m 8,05 m 8,98 m olarak okunmuştur. 
Geminin MMM‟sini hesaplayınız?
A) MMM: 7,80 m B) MMM: 
7,90 m C) MMM: 8,05 m D) MMM: 8,15 m E) MMM: 8,20 m
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89
08-12-2014, 09:33 PM
#4
Çevrimdışı
teşekkürler
6642
25-11-2016, 11:08 PM
#5
Çevrimdışı
12-*BİR GEMİNİN DEPLASMANI 10000 TON , LBP = 120 mt. MCT = 200 ton.m/cm, LCF= +2 m, TPC=20 ton/cm OLUP, dF: 8,5 m , dA 9 m dir. GEMİYİ EVENKEEL YAPABİLMEK İÇİN LCG Sİ 55 METRE OLAN FOREPEAK TANKINA KAÇ TON BALANS ALINMALIDIR?
a) 300,6 TON
 b) 175,4xxxx TON c) 136,8 TON d) 85,9 TON
W=mtc*{t1-t2}/d formülünden cevap 175,4 



şu soruyu açıklarmısınız
Emrah Akkaş

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı