Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

ssk primi ödeme zorunluluğu

18-02-2015, 02:47 PM
#1
Çevrimdışı
Yabancı bayraklı gemilere kesilen 'SGK' cezalarında geri adım


Yabancı bayraklı gemisinde çalıştırdığı Türk personel için gemi başına 300 bin TL'lik cezalara maruz kalan armatörler, isyan bayrağını çekti. Sıkıntı Ankara'ya taşındı. Bakanlık çözüm için yeşil ışık yaktı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yaklaşık 5 ay önce çıkan kanunla yabancı bayraklı gemi çalıştıran armatörlere çalıştırdığı Türk personel için SGK primi ödeme zorunluluğu getirdi. Bu primi ödemeyen armatörlere ise gemi başına 300 bin TL'ye yakın ceza kesildiği belirtiliyor. Personel için gerekli tüm sigorta primlerini taşıdıkları bayrağın bağlı bulunduğu ülkeye ödemekle yükümlü olduklarını savunan armatörler, yeni yasaya tepkili. Sıkıntıyı Ankara'ya taşıyan armatörlere bakanlıktan olumlu yanıt geldi. TOBB Denizcilik Meclis Başkanı ve Armatörler Birliği Başkan Vekili Erol Yücel, geçtiğimiz hafta Ankara'da yapılan toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in bu uygulamanın ve cezaların kaldırılmasına yönelik yeni bir genelge yayınlanması için talimat verdiğini açıkladı. Türk Armatörler Birliği geçtiğimiz hafta İstanbul'da bir toplantı düzenleyerek sektördeki son gelişmeleri ve sektörün sorunlarını masaya yatırdı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticaret Müdürlüğü Denizcilik Uzmanı Bülent Sönmez'in de katılım gösterdiği toplantıda Türk deniz ticaret filosunun mevcut durumu değerlendirilirken, yapılan sunumlarla 2015 piyasa beklentileri de katılımcılarla paylaşıldı.

Tek firmaya 900 bin TL ceza

Yoğun katılımın olduğu toplantının gündemlerinden biri de yabancı bayrakta gemi işleten armatörlere kesilen ağır cezalar oldu. Gemilerini Türk bayrağında çalıştırmak isteyen ancak, yüklü miktardaki vergiler ve SGK primleri nedeniyle yabancı bayrağı tercih eden armatörler, yeni çıkan kanunla bu kez de ağır cezalara maruz kaldı. Denizciler Türk personel çalıştırdıkları ve SGK'ya prim ödemedikleri için her bir gemi için 300 bin TL ceza ödemek durumunda kaldıklarını ifade etti. Geçtiğimiz hafta Türkiye'nin önde gelen armatörlük şirketlerinden birine yabancı bayrakta çalıştırdığı gemiler için toplam 900 bin TL ceza kesildiği dile getirildi. Haksız bir uygulama ile karşı karşı karşıya olduklarını vurgulayan sektör temsilcileri, yeni cezalar kesilmeden uygulamanın en kısa zamanda çözülmesini istiyor.

Sektör temsilcilerinin ardından söz alan Armatörler Birliği Başkan Vekili Erol Yücel, konuyla ilgili yeni bir gelişmeyi katılımcılarla paylaştı. Yücel, geçtiğimiz hafta Ankara'da ilgili bakanlıkla yapılan görüşmeden yabancı bayraktaki Türk armatöre kesilen cezaların dile getirildiğini ve bu konuda bakanlığın geri adım atacağını açıkladı.

Yücel, şöyle konuş tu: "Son çıkan torba kanunda yabancı bayraklı gemi çalıştıran armatörlerin personellerinin sigorta primleri ile ilgili bir madde var. Geçtiğimiz hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile TBMM'deki komisyon odasında bu konuyu görüştük. Sayın Bakanımız, teftiş kurulu başkanını ve ilgili müdürleri çağırarak bu konunun ayrıntılarını sordu. Türk personel çalıştırdığı için bu cezaların kesildiğini belirten yetkililere Sayın Bakanımız 'başka bir bayrakta çalışıyorsa gemi, personelin sigortasından bayrağın bağlı bulunduğu ülke sorumlu olmalı' diyerek yetkililere hemen yeni bir genelge çıkarılarak ilgili kanunda gerekli düzenlemenin yapılması ve ceza kesilmemesi talimatı verdi."

Karar sektörde sevinçle karşılanırken Türk bayraklı gemi sahibi armatörler ise yüksek miktarda SSK primi ödedikleri için rekabette zorlandıklarını dile getirerek, bu primlerin makul seviyelere çekilmesini talep ediyor.

Kaynak: dünya (aysel yücel)

AÇIKLAMA: Sevgili meslektaşlarım. Devlet bizim için çok iyi karar almış, yabancı bandralı gemilerde çalışsak bile sigortalı olacaktık.Neyazıkki sahte armatörler isyan edip bakanlığı başvuruda bulunarak devleti geri vites yaptırmayı başarmış gibi. yazıklar olsun bu armatörlere ve bakanlığa
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı