Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Salih Reis (?-1566)

16-12-2014, 08:35 PM
#1
Çevrimdışı
Türk denizcisi. Edremit yakınlarında, Kazdağı'nda doğdu. Gençliğinin ilk yıllarında Oruç Reis'in yanına girdi. Oruç Reis'le kardeşi Hızır Reis (Barbaros Hayreddin) tarafından yürütülen Cezayir harekatına katıldı ve büyük başarılar gösterdi. Barbaros'un kaptan-ı derya olmasından sonra Salih Reis de Cezayir? sancakbeyi oldu (1533). Osmanlı donanmasına bağlı olan korsan gemilerinin başında Akdeniz'deki İspanya ve Avusturya? Gemilerine karşı sürekli ve başarılı saldırılarda bulundu. Bu sırada Korsika limanlarından birinde Andrea Doria'nın baskınına uğrayarak Turgut Reis'le birlikte esir oldu. Üç yıl esir hayatı yaşadıktan sonra, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Cenova Doçu'na, Turgut Reis'le Salih Reis'i serbest bırakmadığı taktirde 100 parçalık donanmasıyla Cenova şehrini yakıp yıkacağını bildirmesi üzerine kurtarıldılar.

1538 yılında donanmanın sağ kanadına komuta eden Salih Reis "Preveze Zaferi"nin kazanılmasında büyük rol oynadı. Barbaros öldükten sonra Turgut Reis'le birlikte Tunus üzerine yapılan bütün deniz seferlerine katıldı ve büyük başarılar gösterdi.
1553 yılında Fas'a saldırdı ve bu devletin başında bulunan sultan II. Muhammed'i, Osmanlı egemenliğini kabul ve Fas'ın Osmanlı devletine bağlı olduğunu ilan etmek zorunda bıraktı. Bu başarı üzerine "Fas fatihi Salih Paşa" olarak ün yapan Salih Reis, daha sonra, Osmanlı egemenliğinden kurtulmaya çalışan sultan II.Muhammed'i tahttan indirerek idam ettirdi ve yerine oğlu I. Abdullah'ı getirdi. 1557 yılında emekliye ayrıldı. Oğlu Mehmet Bey, "bahriye sancakbeyi" olarak İnebahtı deniz savaşı'na katıldı.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı