Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

KÖPRÜÜSTÜ DEVAMLI / GENEL EMİRLER

17-04-2020, 07:31 AM
#1
Çevrimdışı
MASTER’S STANDING ORDERS
KÖPRÜÜSTÜ DEVAMLI / GENEL EMİRLER
 
 
1- Aşağıdaki liste köprüüstünde ilk defa görev alacak güverte zabitleri tarafından okunacak, akılda tutulup, uygulanacaktır.
2- Köprüüstünde iken geminin emniyeti için yapılması gereken hareket/manevra henüz yeterli zaman varken yapılacaktır.
3- Gv. Zabiti gemi seyir halinde iken devamlı olarak köprüüstünde kalacak ve uygun bir değiştirme olmadıkça köprüüstünü terk etmeyecektir.
4- Vardiya teslimi esnasinda teslim alacak Gv.Zabiti Night Order Book’u imzalayıp navigasyon ve hava durumuyla ilgili tüm verileri öğrendikten sonra mesul vardiyaya başlıyacaktır.Köprüüstü ve harita kamarasındaki lüzumsuz konuşma ve sohbet iyi gözcülük ve navigasyonu kötü şekilde etkiler.
5- Rüyet azaldığında veya azalacağını anladığınızda derhal Kaptan’a haber veriniz.Bu arada Mk. telgrafını “Stand By” durumuna getirip köprüüstü kırlangıç ve gerekirse baş tarafa haberleşme cihazıyla birlikte gözcü koyarak uygun düdük sinyallerini vermeye başlayıp dümeni ele alınız, eğer kıç düdük çalışıyorsa köprüüstü gözcüsünü haberleşme cihaziyla birlikte bir alt güverteye koyunuz. Radarlar, Arpa, iskandil ve uygun olan diğer tüm navigasyon cihazlarından faydalanınız.
6-Gözcü giyimlerinin hava şartlarına uygun olduğunu kontrol ediniz.Onlara yağmur, kar, serpinti gibi, gözlerine gelerek engelleyecek yerlerde gözcülük yaptırmayınız.Hava şartlarından korunmuş yerlerde yapılacak gözcülük daha yararlı olacaktır.
7- Herhangi bir zamanda yol kesmek gerekirse makina dairesine haber vermeye öncelik tanıyınız. Ancak acil durumlarda yol kesmek, stop etmek veya tornistan vurmaya tereddüt etmeyiniz ve en kısa / uygun zamanda Kaptan’a haber veriniz.
8- Yakin seyirlerde diğer gemilerden yeteri kadar açık geçiniz ve manevrayı önceden yapınız ki (yeterinden fazla mesafe ve zaman varken) diğer gemi sizin ne yapmak istediğinizi zamanında anlasın.
9- Balıkçıların çok olduğu yerlerde ve sahile yakın seyrederken küçük teknelere çok dikkat ediniz. Bazıları uygun fener taşımaz ve bazılarıda özel fenerler taşıyabilir. Fenerlerin manasından emin olunuz. Eğer balıkçı motorlarının arasına girmek zorunda kaldıysanız dümeni ele alıp makinaya hazırol vurarak Kaptan’a haber veriniz.
10- Köprüüstü navigasyon cihazlarının ve diğer ışık ve aletlerin kullanımını çok iyi öğrenerek bunların herhangi bir zamanda derhal kullanılmasında tereddüt etmeyiniz. Bilinen derinliklerde iskandil cihazını kontrol ediniz.
11- Radarları her kullanışınızda Log Book’larına işleyiniz.
12- Düşük rüyetlerde seyir yaparken radar rangelerini zaman zaman değiştirerek kullanınız.
13- Limanlara yaklaşırken yada sahil seyri yaparken kara alametleri ve fener karakteristikleri ile görünme zamanlarını hesaplayıp görünmedikleri zaman yada tereddüte düştüğünüzde Kaptan’a haber veriniz.
14- Rota değişimlerinde harita üzerindeki çizilmiş rotayı kontrol ediniz. Eger rotada herhangi bir hata varsa Kaptan’a haber veriniz.
15- Gyro ve miyar puslalari her saat başı, sahile yakın yerlerde her yarım saatte bir kontrol edip Jurnal’e yazınız. Eğer belirgin bir fark görülürse Kaptan’a haber veriniz.
16-Role talimlerinde makine hazırol da dümeni ele alınız.Ayrıca uygun gördüğünüz herhangi bir zamanda bunları uygulayınız.
17-Iyi rüyet olduğunda radar plotting çalışması yapıp Arpa ile karşılaştırınız.
18-Seyirde olunmadığı zamanlarda sabah akşam ve vardiya değişimlerinde draftları alarak Jurnale işleyiniz.
19-Auto-pilot on/off işlemini zabit nezaretinde gerçekleştirin.
20-Denizde  çatışmayı önleme tüzüğü, geminin durma, devir dairesi, manevra özellikleri çok iyi   bilinmelidir. Tüzüğe göre erken mesafe ve zamanında hareket edilerek çatışma riskini ortadan kaldırınız. Yaptığınız manevra sonrasında çatışma riskinin ortadan kalktığına emin olunuz.
21-Güverte Jurnalini silintisiz,kazıntısız doğru şekilde, okunaklı tutmaya özen gösteriniz. Yanlış birsey yazdığınızda silinti, kazıntı yapmadan alttaki yazı okunacak şekilde üzerini çiziniz, doğrusunu yazınız.
22-Eğer seperasyon içerisinde seyir yapılıyorsa bununla ilgili tüm veriler bilinip uygulanarak seyir yapılacaktır.Eğer buraya yakın seyir yapılıyorsa, içerdeki gemiler sizi içeride sanmayacak kadar dıştan geçiniz.
23-Vardiya zabiti pilotlu seyirlerde pilota işiyle ilgili her türlü yardımı yapacaktır.Gemide pilot olması vardiya zabitinin vazife mesuliyetlerini bilhassa emniyetli seyir ve çatışma mesuliyetlerini hiç bir şekilde kaldırmaz veya azaltmaz.
24-Güverte zabitleri diğer beklenilmeyen hallerde ve uygun gördüklerinde Kaptan’ı köprüüstüne çağıracaklardır.Şurası iyice anlaşılmalıdır ki, Kaptan herzaman ve herhangi birşey için köprüüstüne çağrılabilir. Vardiya zabitleri gerekli veya faydalı gördüklerinde Kaptan’ı çağırmakta tereddut göstermemelidirler.Kaptan bu haber ve çağırılmalardan her zaman mutluluk duyar.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı