Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

Kaptan Ahmet Fatoğlu ADML Tanıtım

22-03-2013, 09:25 PM
#1
Çevrimdışı
[Resim: 2010_122_001.jpg]

TARİHÇE
İlimizde Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi kurma çalışmaları 1994 yılında Denizci hemşehrimiz Sn. Mahmut AYDIN’ın, zamanın Giresun Valisi Sn. İbrahim ŞAHİN´e müracaatı ile başlamıştır. Bu müracaat Valimiz ve ilgili diğer kurumlar tarafından çok olumlu karşılanmış, Okulumuzun yapımı 1997 yılında DOKAP kapsamında H020950 numarayla Giresun Merkez´e planlanmıştır. Uzun yıllar beklemede kalan bu proje zamanın Giresun Milletvekilleri Sn. Hasan AYDIN ve Sn. Âdem TATLI’nın çabaları sayesinde 2004 yılında tekrar gündeme gelmiş ve Okulun Bulancaklı hayırsever FATOĞLU ailesinin bağışladığı, denize yakın mesafedeki arazi üzerine yapılması uygun görülmüştür.

Okulumuz; MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 17.06.2005 yıl ve 6657 sayılı Bakanlık oluruyla Bulancak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi (BATEM) bünyesinde Okul Müdürü Sn. Süleyman ÖZTÜRK’ün özverileriyle iki bölüm olarak (Güverte ve Gemi Makineleri) açılmıştır. 3 sınıflık 90 öğrencisiyle (Güverte 1 sınıf, Makine 2 sınıf) Bulancak Anadolu Meslek Lisesinde (BATEM olarak) eğitim-öğretime başlamıştır. 4 yıl süreyle bu okulda eğitim ve öğretimine devam etmiş, 2008-2009 öğretim yılında ilk mezunlarını vermiştir.

Okulumuz; 2009 yılında okul inşaatının tamamlanıp Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmesiyle MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün 02/10/2009 tarih ve 4194 sayılı Olurları ile (araziyi bağışlayan hayırsever ailenin isteği üzerine) KAPTAN AHMET FATOĞLU DENİZCİLİK ANADOLU MESLEK LİSESİ adıyla yeni binasında bağımsız okul olarak açılmıştır. 2005 öğretim yılından itibaren Denizcilik Alanı ile ilgilenen BATEM Müdür Yardımcısı Ömer ÖZTÜRK Okulumuzun Kurucu Müdürü olarak görevlendirilmiştir. 2010 Yılı Mart ayında asaleten atanan Salih TEPEKIRAN halen Okulumuz Müdürlüğünü yürütmektedir.

Ülkemizin IMO (International Maritime Organization – Uluslararası Denizcilik Organizasyonu) üyesi olması nedeniyle; öğretim programlarımız STCW 95 sözleşmesine ve IMO standartlarına göre geliştirilmiştir. Meslek ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarında MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının Kararı ile 2006–2007 Eğitim-Öğretim yılından itibaren uygulamaya konulan MEGEP kapsamında Okulumuzda modüler eğitim programı uygulanmaktadır. Bakanlığımızın MEGEP kapsamında yaptığı bu değişiklikle okulumuzdaki Güverte ve Gemi Makineleri bölümleri “Denizcilik Alanına” dönüştürülmüş olup bu alan altında da “Gemi Yönetimi” ve “Makine Zabitliği” dalları açılmıştır. Ayrıca 2010-2011 öğretim yılından itibaren “Gemi Yapımı Alanı” altında “Çelik Gemi Yapımı Dalı” açılmıştır. Okulumuzun Eğitim-Öğretim süresi 4(dört) yıldır. Yabancı dili İngilizcedir.

Yıllara göre mevcudumuz:

2005–2006 öğretim yılında 81, (51 kişisi yatılı)

2006–2007 öğretim yılında 127, (70 kişisi yatılı)

2007–2008 öğretim yılında 162, (90 kişisi yatılı)

2008–2009 öğretim yılında 210, (99 kişisi yatılı)

2009-2010 öğretim yılında 207, ( 68 kişisi yatılı)

2010-2011 öğretim yılında 271, (56 kişisi yatılı)

2011-2012 öğretim yılında 298, (54 kişisi yatılı)

2010-2011 öğretim yılında 330, (52 kişisi yatılı) öğrencidir.

Okulumuz bünyesinde 3 idareci, 1 Gemi Yönetimi ve Kaptanlığı, 4 Gemi Makineleri, 1 Motor Teknik olmak üzere toplam 18 öğretmen 13 sınıf (330 öğrenci) bulunmakta olup, dersliklerinde ortalama 17–30 öğrenci bulunmaktadır. Meslek dersleri öğretmeni açığı ücretli öğretmenler tarafından doldurulmaya çalışılmaktadır.

Okulumuz ortaöğretim kurumudur. Okulumuz mezunları kendi alanlarını tercih ettikleri takdirde, ön lisans seviyesinde eğitim veren meslek yüksekokullarına sınavsız, lisans düzeyindeki yüksekokullara ve teknik eğitim fakültelerine YGS sınavları sonunda ek puan alarak yerleşebilmektedirler. Alanlarının devamı niteliğindeki fakültelere girişte ÖSYM tarafından ek puan uygulaması yapılmamaktadır.

DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI İLE İLGİLİ OLAN ÇALIŞMALAR

Öğrencilerimiz mezun olduklarında mesleki çalışma hayatları Denizcilik Müsteşarlığına - Liman Başkanlıklarına bağlı olarak devam etmektedir.
Bu sebeple Denizcilik Eğitimi veren okullar Bakanlığımız ve Denizcilik Müsteşarlığı arasında oluşturulan komisyon ile “Gemi Adamları Yönetmeliği, Eğitim ve Sınav Yönergesi” hükümlerine göre; eğitim ortamları, donanımları, imkanları, eğiticileri denetlenmekte ve yeterlilik verilmektedir.
Yeterlilik alan okullar Müsteşarlığın WEB sitesinde yayınlanmakta ve Liman Başkanlıkları buna göre işlem yapmaktadırlar.

Bu kapsamda Yapılan Çalışmalar

Ø Giresun Liman Başkanlığı ile irtibata geçilmiş,
Ø Denizcilik Müsteşarlığı ziyaret edilmiş, Yeterlilik ve Gemi Adamı Cüzdanı konuları görüşülmüş, okulumuz gibi yeni açılıp yeterliliği olmayan durumundaki okullar için yazı-izin alınmıştır.
Ø MEGEP kapsamındaki değişikliklerden kaynaklanan sorun nedeniyle Bakanlığımız nezdinde yazışmalar yapılmıştır.
Ø “Gemi Adamı Olur” raporları alınmıştır. (Ücretsiz rapor almaları için Rapor vermeye yetkili hastaneler ve Ordu Sahil Sağlık Tabipliği ile görüşülmüştür. )
Ø Gemi Adamı Cüzdanı çıkarttırılmıştır. (Öğrencilerin memleketlerindeki Liman ve Bölge başkanlıkları ile görüşülmüştür.)
Ø Yeterlilik Almak için eksik olduğumuz konularla ilgili:

ü İlkyardım- Can Güvenliği : Bulancak Devlet Hastanesi,

ü Yangın-Kurtarma Eğitimi : Bulancak İtfaiyesi,

ü Denizcilik Eğitimi : Bulancak Belediyesi, Liman Başkanlığı,

ü Denizcilik Simülatör Eğitimi : Fatsa Atatürk Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi ile protokoller yapılmıştır

ü Kalite El Kitabı (KEK) hazırlanmıştır. (Kasım 2008) Denizcilik Müsteşarlığına (DM) gönderilmiştir. İncelenmiş ve kabul edilmiştir.

VİZYON
Denizcilik Eğitiminde kabul gören yeni değerler ve uluslar arası Denizcilik Eğitim Standartları doğrultusunda bir okul ortamını oluşturmak ve

MİSYON
Denizcilik Alanında Eğitim Görmek isteyen her bireyin öğrenim görmek istediği, bölgemizin önde gelen kurumu olmak.

Kaptan Ahmet Fatoğlu ADML
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı