Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Google ve Arama İpuçları

13-12-2014, 11:48 AM
#1
Çevrimdışı
Google bugün ülkemizde çok yaygın olarak kullanılan bir arama motoru. Her gün yüzlerce arama yapılıyor. Bazen aradığımızı buluyoruz bazen bulamıyoruz. Daha kolay ve kesin sonuçlar bulmak için fazla bilindiğini düşünmediğim bir kaç ipucu var. Bunları uygularsak daha iyi sonuçlar elde edebiliyoruz.

[Resim: e8d4d01a-5b2d-4c80-ae27-1ba22555c426.jpg]
Aranan kelimeyle ilgili alakasız sonuçların çıkarılması
Ayrıntılı arama yapmak bizi her zaman daha iyi sonuçlara götürür. Bunun için kullanmamız gereken üç işaret var: +, - ve "" 
Artı Kullanmak(+): Kelimenin önüne artı koyarsak bu o kelimenin önemli olduğunu bildirir. Ve onu içermeyen sonuçları çıkarır. Mesela +ÖSYM haberler biçiminde bir arama yaparsak ÖSYM ile ilgili haberler hakkında daha özelleşmiş bir arama gerçekleştirmiş oluruz. (~) Bu da yakın anlamlıları bulur.
Eksi Kullanmak (-): Eksi kullanmak o kelimeyi aramalarınızdan çıkaracaktır. Bu özellikle kişi aramalarında çok işe yarıyor. Örneğin siz Taylor Swift ile ilgili arama yapacaksınız. Ama Taylor Lautnerlı sonuçların çıkmasını istemiyorsunuz. Bu durumda yazmanız gereken Taylor +Swift -Lautner olacaktır. Böylece istemediğiniz alakasız sonuçları eleyebilirsiniz.
Tırnak Kullanmak ("kelime"): Tırnak kullanmak tırnak içindeki bütün ifadeye odaklanılmasını sağlayacaktır. Örneğin kızlar soruyor yazmak yerine "kızlar soruyor" yazarsanız kızlar soruyor ile ilgili daha spesifik bir arama yapmış olacaksınız.
[Resim: 8c6eefc9-5cab-45e4-a661-3e3a206b80da.jpg]
Atatürk ile ilgili özel sonuçlara ulaşmak için tırnak kullanmak Smile 
Tanım Yapmak
Anlamını bilmediğiniz bir kelimenin anlamını öğrenebilirsiniz. Bunun için ingilice tanımlamak anlamına gelen define kelimesini kullanacaksınız. Örneğin define: ebola yazmak size ebolayı tanımlayacaktır. Burada ingilizce olarka yazmakta fayda var. 
[Resim: 7a761b78-dd29-4fb1-a38a-24a17bc687c1.jpg]
Kanserin tanımını verecektir size Smile Bilmeyenler için bence güzel bir fonksiyon
Site içinde kelime aramak 
İsterseniz aramalarınızı tek bir site üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Ben bu özelliği özellikle profili gizli kullanıcılar neler paylaşmışlar öğrenmek için sık kullanıyorum Smile Bunun için yapmanız gereken "aranılan kelime site: internet sitesi" biçiminde girmeniz oalcaktır. Örneğin moda: kizlarsoruyor.com biçiminde girerseniz kızlar soruyordaki moda ile ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz. 
Matematik İşlemi Yapabilirsiniz
Artık hesap makinesi programlarına gerek yok. Google bunu tek başına gerçekleştirebiliyor. Mesala 17*23 biçiminde yazarak çarpım yapabilirsiniz. Sadece 4 işlem değil trigonometrik sonuçlarda yazabilirsiniz. cos(40)+sin(50) gibi Smile
[Resim: 5be1d07f-f70e-4fb7-a7cb-12e94e6d7c46.png]
Noktalama İşaretleri Önemsizdir Dert Etmeyiniz
Bir kelime yazarken sonuna nokta, soru işareti, virgül kullanmak arama sonuçlarını etkilemeyecektir. @#%^*()=+[]\ gibi işaretlerde arama sonuçlarında dikkate alınmaz. 
Yani en iyi balıkçı nerededir ? ile en iyi balıkçı nerededir aramaları arasında fark yoktur.
Aramalarınızı dosya türlerine göre yapabilirsiniz.
filetypeSaddoya türü) yazarsanız sadece o dosya türü içeren sonuçlara ulaşırsınız.File ingilizce dosya, type ise tip demektir. Örneğin; enzimler filetype:pdf sizi enzimler konusu ile ilgili pdf dosyalara ulaştıracaktır.
Saati Öğrenin
Herhangi bir şehirde saatimi öğrenmek istiyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken tek şey time (o şehrin ismini) yazmak olacaktır. time Ankara yazarsanız mesela Ankara'daki saati öğrenebilirsiniz. Ben sık kullanıyorum bu fonksiyonu Smile Gayet iyi bir özellik
[Resim: 636866e9-0eb4-4698-933b-04cbd8838e73.jpg]
Saati artık googleden de öğrenmek mümkün Smile 
Birimleri birbirine dönüştürebilirsiniz.
Birimleri birbirine dönüştürmekte sorun yaşıyorsanız bu özelliği mutlaka öğrenin. "birinci birim" to "ikinci birim" biçiminde yazarsanız birinci birimi ikinci birime dönüştürürsünüz. Örneğin kilometres to miles gibi Smile
Aynı şey para kurlarında da geçerlidir. Tek fark var bu defa araya to yerine in koyuyoruz.
Hava Durumunu öğrenebilirsiniz.
weather kelimesi hepimizinde bildiği gibi ingilizcede hava demektir. Eğer google de "wheather Ankara" yazarsanız Ankara'nın hava durumunu öğrenebilirsiniz. Bence gayet güzel bir özellik Smile
[Resim: 404d30d8-2df5-44ea-8cd6-91099c452253.jpg]
Yukarıda yazdıklarım iyi bir arama yapmak için ama Google içine bazı eğlenceli özelliklerde gizlemiş. Mesela 
Ekranı döndürme
Arama kısmına "do a barrer roll" yazarsanız. Ekran dönecektir Smile 
Kar Yağdırabilirsiniz
“Let it snow” yazarsanız eğer ekranınıza karlar yağıyor. Çok eğlenceli bence Smile
Sıfırlar ile ekranı karıştırabilirsiniz.
“zerg rush” yazarsanız eğer ekrana sıfırlar yağmaya başlayacak. Ve her şeyi yok edecekler Smile
Eski Google'yi kullanmak mümkün
Eski Google Bu linkten Googlenin eski halini kullanabilirsiniz.
--------------------------
466453.com'u ana sayfanız yapmanız bence daha güzel olacaktır. Bir deneyin Smile
Ben bing kullanıyorum ama Google kullananlar için yararlı olacağını düşündüğüm bu özelliklere bir göz atmanızda faydanız var. Ben ilk öğrendiğimde baya yardımcı oldu. Daha spesifik sonuçlara ulaştım. Umarım faydalı olur. Şimdiden okuyan herkese teşekkür ederim.
Sevgilerimle,
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 2 Ziyaretçi
Reklam Alanı