Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

Gemi Makine Zabitliği

28-04-2013, 07:44 PM
#1
Çevrimdışı
GEMİ MAKİNE ZABİTLİĞİ

[Resim: Screen%20shot%202013-01-16%20at%204_12_10%20PM(5).png]

Tanımı

Makine zabiti; Gemi Adamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslararası Sözleşmesi’nin STCW–78/95) AIII/1 kodlu eğitimini almış, olan 6 ay açık deniz stajını yapan ve idarenin yaptığı sınavda başarı gösteren, 750–3000 kw arasında gemilerde ana makine operasyon, gemi yardımcı makineleri operasyon, elektrik operasyonu, gemilerde bakım imalât ve gemi personel güvenliği işlemlerini kendi başına belli bir süre içersinde yürüten meslek elemanıdır.

Görevleri

Makine zabitlerinin görevleri;

• İş planı yapmak,

• Ana makine operasyonu yapmak,

• Gemi yardımcı makineleri operasyonu yapmak,

• Elektrik operasyonu yapmak,

• Gemilerde bakım ve imalât yapmak,

• Denizde kişisel canlı kalma ve güvenlik işlemlerini yapmaktır.

Bir makine zabiti eğer mesleğinde başarılı olmak istiyorsa,

meslekî gelişimine katkı sağlayacak etkinliklerde bulunmalıdır.

Meslek Elemanlarında Aranan Özellikler

Makine zabiti olmak isteyenlerin;

• İş ahlâkına sahip,

• Denizde yaşam koşullarına uyumlu,

• Gemiadamlarının Eğitim, Belgelendirme ve Vardiya Standartları Hakkında Uluslar Arası Sözleşmesi’nin (STCW–78/95) A-III/1 kodlu eğitimi almış,

• Meslekî yabancı dili çok iyi kullanabilir düzeyde,

• Göz ve ellerini eş güdümlü kullanabilme yeteneğine sahip,

• Temiz ve disiplinli,

• Çevreye karşı duyarlı olmaları gerekir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Makine zabitliği ile ilgili lise eğitimi Anadolu denizcilik ile denizcilik ve su ürünleri Anadolu meslek liselerinde verilmektedir. Meslek liselerinin “gemi makineleri” bölümlerinden mezun olanlar istedikleri takdirde gemi makineleri, endüstriyel kalıpçılık, hasat sonrası teknolojisi, makine, makine yağları ve yağlama teknolojisi, mekatronik, sondajcılık, tarım alet ve makineleri, metalürji malzeme, otomotiv, oto boya karoseri doğrultma teknikerliği, metalografi ve malzeme muayenesi ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. Mezun olanların gemi makineleri bölümüne sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır. Meslek yüksek okulunu başarıyla tamamlayan öğrenciler Dikey Geçiş Sınavı’na girebilir. Bu sınavda yeterli puanı alan öğrenciler gemi makine mühendisliği bölümüne devam edebilirler.

Anadolu meslek liselerinin gemi makineleri bölümünden mezun olanlar makine resmi ve konstrüksiyonu öğretmenliği, mekatronik öğretmenliği ile otomotiv öğretmenliği programlarına başvurdukları takdirde ek puan hakkı kazanır. Ek puan sayesinde diğer bölümlerden mezun olanlara göre yerleştirilme şansları yüksektir.

Makine zabiti yeterliği ile 2 yıl denizde makine zabitliği yaptıktan sonra sözleşmenin öngördüğü A-III/2 müfredat programı ile idarenin öngördüğü İngilizce eğitiminin idare tarafından uygunluğu onaylanan bir eğitim kurumunda tamamlamaya ve idarenin öngördüğü “ikinci makinist” sınavında başarılı olma şartlarını yerine getirenler, “ikinci makinist“ yeterliğini almaya hak kazanırlar.

İkinci makinist yeterliği ile 2 yıl denizde ikinci makinistlik yapmak, idarenin öngördüğü “baş makinist” sınavında başarılı olmak şartlarını yerine getirenler “baş makinist“ yeterliğini almaya hak kazanırlar.
expertsailor
10-05-2013, 07:50 PM
#2
Çevrimdışı
Güzel Paylaşım eline sağlık.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı