Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Casablanca’da Tutuklu Türk Personelin Çığlığı

22-02-2015, 02:27 PM
#1
Çevrimdışı
Casablanca’da (Fas) Tutuklu Türk Personelin Çığlığı !


[Resim: 16339.jpg]
20 Şubat 2015 - 14:45

Ayanoğlu şirketine ait M/V Seren Ayanoğlu gemisi iki aya yakın bir zamanadır Fas’ın Casablanca limanında tutuklu ve personeli çok zor durumda. Personelin acınacak halini dile getiren bir zabitin elimize ulasan mektubunu yetkililerin dikkatini çekmek adına yayımlıyoruz.

Ayanoğlu şirketinden DPA pozisyonundaki Ümit bey’le yaptığımız telefon görüşmesi neticesinde, konuyla ilgili açıklama istediğimizde ajansımıza yaptığı açıklamada, gemi kaptanıyla irtibat halinde olduklarını , personelin kumanya açısından sıkıntıda olmadığını, gemiden ayrılmak isteyen 7 adet personeli çekebilecekleri konusunda kaptana bilgi verdiklerini ama herhangi bir talep gelmediğini, gemiyi kurtarmak için gerekli hukuki prosedürlerle uğraştıklarını ve iddiaların gerçeği tam yansıtmadığını belirtti.
 
Diğer yandan, biz haber ajansı olarak elimize ulaşan bu haberi kamuoyuna duyurma vazifemizi yerine getirerek mağduriyetlerin giderilmesi adına tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz.
 
Gemi personelinden bir zabitin yazdığı aşağıdaki mektubu  mahzurlu bulduğumuz bazı kelimelerde tasarrufta bulunarak aynen yayımlıyoruz. Cümle, kelime ve anlam bozukluklarına müdahale etmedik.

İyi günler,
Ben, İstanbul Teknik Üniversitesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi bölümü öğrencisi Alican Aras. 06.11.2014 tarihinde Ayanoğlu şirketine ait M/V Seren Ayanoğlu gemisine değiştirmeci Telsiz Zabiti olarak katıldım.

29.11.2014 itibari ile gv stajeri oalrak göreve devam ettim. 14.01.2014 itibari ile de kötü bir durumdan dolayı gemici eksildiği için gemici olarak göreve devam ediyorum. Şirket kasım ayıda dahil olmak üzere 3 aydır maaş ödemiyor.

24.12.2014 tarihinden itibaren gemi Arkas'a olan yakıt borcundan dolayı Casablanca/Fas 'ta tutuklandı. Şirket  sürekli çarşambaya kaldırıyoruz abi cumaya kaldırıyoruz abi maaşlar haftaya yatıcak, 3 gün sonra yatıcak diye bizi bir süre oyaladı.Ardından ITF londra ile irtibata geçtik. Kendileri önce Londra'dan bir heyet göndereceklerini söylediler, bu arada şirket gemi telefonunu kapattırmış, iletişimi kendi paramızla aldığımız yerel internet hattı üzerinden mailleşerek yapıyoruz. Daha sonra ITF, bizi Türkiye'deki temsilcisi olan Mustafa Civele'ğe yönlendirdi. Kendisiyle değil yardımcısı ile konuşabildik. Bize tek yaptığı saten bildiğimiz şeyi önermek oldu, çıkın Türkiye'ye gelin dava açın icraa ile paranızı almaya çalışın. Yani bize hiçbir yardımı dokunmadı.
Tekrardan ITF Londra'ya dönüş yaptık. Gemi türk bayraklı ve türk personel olduğu için maaşlar konusunda hiçbirşey yapamayacaklarını belirttiler.

Kumanyamızın tükendiğini yiyecek birşeyin kalmadığını yardıma muhtaç olduğumuzu belirttik. Müslüman ülkede, biz müslüman personele kilisiden (Stella Maris) papaz geldi, bize azda olsa bir miktar yardım etti.
Bunlar gerçekleştiği sırada Türkiye'den iki ayrı denizcilik avukatının görüşlerini aldık sağolsunlar bizi yönlendirdiler. Rabat'a Türk konsolosluğuna başvurduk, Türkiye'ye iademiz için, gemide 14 kişiyiz.  Konsolosluk iade masraflarımızı ya şirket yada kendi cebimizden karşılanacağını belirtti. Bunun üzerine 11 kişi iadesini talep etti. Konsolosluk dış işleriyle yazıştı izin aldı.

Şimdide Casablanca liman başkanlığı gemiyi terk etmemize izin vermiyor. Konsoloslukta durumu hala çözemiyor. Ailelerimiz dış işleri ne Cumhur Başkanlığına, Başbakanlığa kadar her yere müracat ettiler. Konsolosluk bizi buradan kurtaramıyor, kendi paramızla bile dönemiyoruz. Liman başkanıyla görüşmeye gittik, bizi salın gidelim diye derdimizi dinlemedi bile. Hemen aynı gün lumbarğazına silahlı polis koyup çıkışlarımızı iptal etti, bir gün dışarı çıkartmadılar gemiden, tutuklu gibi kaldık. Süvari bey konsoloslukla iletişime geçip yasağı kaldırttı.
1 aydan fazladır rezil durumdayız. Papaz'ın getirdiği 3-4 parça şeyle karnımızı doyuruyoruz ama artık gemide içme suyu bile bitti. Bu müslaman diye geçinen araplar, kilisenin de yardım etmesini engellediler. Temizlik malzemesi hiç yok. Kalvaltıda sadece reçel ve yenemicek kadar adi bir zeytin var, oda bitti sayılır uzun süredir zeytin ve reçelden başka birşey yok, bugün kuru kumanyada bitti, iki gündür Papaz'da gelemiyor. Yiyecek ekmek kalmadı. Hadi ben bekarım, milletin ailesinde doğalgazı, elektriği kesinlenler var. Bütün aileler perişan durumda. Gemide hergün biri yeni bir haber alıp kafayı yiyor. Herkes bomba gibi.  Burda en sonunda birbirimizi öldürücez. Kim hesabını vericek?

Türk hükümeti bukadarmı aciz, T.C. vatandaşı olarak bukadarmı değersiziz. Ailelerimiz biletlerimizi  alıcak, yurda dönmek istiyoruz, burda hapiste gibiyiz. Salmıyorlar. Perişan haldeyiz. Şirketten en sonunda yakın gemiyi başınızın çaresine bakın cevabını aldık.

Allah rızası için bize bir kamuoyu oluşturun, ne konsolosluk ne devlet bizi dikkate almıyor. Hiçbir  yardım görmedik, ne devletimizden ne kosolosluktan. Burda yerel habere çıktık. Ailelerimiz bütün şikayet kanallarını  kullandı yine sonuç yok.

BİZ YURDA İADEMİZİ İSTİYORUZ!!!! YOKSA ÇOK DAHA KÖTÜ ŞEYLER OLACAK.

GEMİ ÖZELLİKLERİ

IMO: 7505774
MMSI: 271000194
Çağrı İşareti: TCHO
Bayrak: Turkey (TR)
AIS Type: Cargo
Gross Tonnage: 3523
Detveyt: 5703 t
Boy × Genişlik: 110m × 15.4m
Yapım Yılı: 1987
Durum: Active
www.turkdenizcileri.com
expertsailor
23-02-2015, 09:55 AM
#2
Çevrimdışı
Allah tez zamanda Ailelerine kavuşmayı nasip etsin
Muhammed Sayar
23-02-2015, 12:13 PM
#3
Çevrimdışı
amin temennimiz odur
www.turkdenizcileri.com
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı