Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com

Burak Adasi Deniz Savasi

16-12-2014, 08:39 PM
#1
Çevrimdışı
 (29 Temmuz 1499)

Mora'nin güneybatisindaki Navarin limani ile Burak Adasi güneyinde Osmanli donanmasi ile Venedik filosu arasinda yapilan deniz savasi (1499). II. Beyazit, 1499 yili baharinda Mora'daki Venedik sömürgelerini ele geçirmek maksadiyla kara ve deniz kuvvetleri için Inebahti (Lepanto) kalesini ilk hedef olarak seçmis, Istanbul ve Gelibolu'da gerekli hazirliklara baslamisti.
 
Kaptan-i Derya Küçük Davut Pasa kumandasinda 67'si kadirga ve 20'si büyük olmak üzere 270 - 300 parçadan kurulu Osmanli donanmasi Gelibolu'dan hareket etti. Donanmada Anadolu ve Rumeli sipahileri ile kapikulu askerlerinden kurulu 60.000 kisiden fazla bir kara kuvveti de bulunmaktaydi. Devrin en ünlü denizcilerinden Kemal ve Burak Reis'lerle, Kara Hasan ve Herek Reis'in de katildigi donanma da Kemal ve Burak Reis'lere özel olarak yapilmis 2.500 tonluk birer Göke verilmisti.
 
Rodos sövalyeleri, Osmanli donanmasindan çekinerek Fransa krali XII.Lui'den yardim istemisler, Fransa krali da sövalyelere 22 kadirga göndermisti. Venedikliler her ihtimali karsilamak üzere Mudon limaninda amiral Antonio Grimani kumandasinda 47'si kadirga olmak üzere yaklasik 160 gemiden kurulu filoyu hazir bulunduruyorlardi. II. Beyazit donanmanin hareketinden sonra 1 Haziran 1499'da Istanbul'dan hareket etti. Edirne, Filibe üzerinden Vardar ovasina indi, burada kendini bekleyen Anadolu ve Rumeli beylerbeylerinin kuvvetlerini yanina aldi. Rumeli beylerbeyi vezir Koca Mustafa Pasa kendi kuvvetleri ile Inebahti kalesini kusatmakla görevlendirilmisti.
 
Kilidülbahir - Temasalik - Benefse burnu - Koron - Modon rotasi ile yoluna devam eden donanma 12 gün firtina ile mücadele etti. Gemilerden 6'si batti. Bu yüzden kara kuvvetleri ile birlesmekte gecikildi. Kara kuvvetleri Inebahti'nin kuzeyinde Çatalca vadisine ulastigi sirada Osmanli donanmasi ancak Mudon kalesi önüne gelebildi, Venediklilerin savundugu limana giremediginden güneydeki Sapienza adasina siginmak zorunda kaldi. Bu arada Venediklilerle ilk çatisma da oldu. Fakat günlerce firtina ile bogusan Osmanli donanmasi adaya çikarma yapamadi. Adanin Aci Su (Porto Longo) limaninda bir süre kaldiktan sonra kuzeye dogru hareket etti.
 
160 parçadan kurulu ve amiral Antoni Grimani kumandasindaki düsman donanmasi, bu sirada Navarin'in 10 mil kadar kuzey batisindaki Brodino (Proti) kanalinda yatmakta idi.
 
Inebahti'ya ulasmak için Brodino kanalindan geçmek gerekiyordu. Kaptan-i Derya Davut Pasa, düsman üzerine atilmaya karar verdi. Fakat rüzgar kuzeyden eserek düsman harekatini destekliyordu. Grimani idaresindeki düsman donanmasi amiral Loredano'nun Korfu adasindan gelen 20 gemisi ile takviye edildi.
 
Yaklasan Venedik donanmasinin rampaj yapmasina meydan vermeden uzaktan top atesi ile karsilanmasina çalisildi. Herek Reis'in gökesi, savasin baslangicinda üzerine gelen iki Venedik gökesini sayka toplariyla batirdi. Burak Reis de bir düsman mavnasi ile bir gökesini top atesi ile batirdi. Fakat düsman öncü grubu kumandani olan amiral Armenyo ile Korfu valisi olan amiral Pietro Lorendo kumandasindaki diger iki gökenin kendine aborda olmasina engel olamadi.
 
Düsmanin her birinde biner kisi bulunan iki karakasi ile yine her birinde 500 kisi bulunan diger iki karakasi, Burak Reis'in gökesini ortaya aldi. Gökeye çengel ve halat baglayarak güvertesine siçradilar. Bundan baska irili ufakli 20 kadar Venedik teknesi de saldiriya basladi. Türk donanmasi diger düsman gemileriyle savasa girismis oldugu için Burak Reise yardim edemedi.
 
Üstün düsman kuvvetlerinin saldirisi karsisinda kalan Burak Reis, baska imkan kalmadigini görünce, son çare olarak, gemisini neft ile tutusturdu. Yangin siddetli rüzgarin da etkisiyle çevresindeki gemilere de siçradi, Burak Reis'in gökesiyle birlikte iki Venedik gökesi de yanarak batti. Burak ve Hasan Reis'lerle Yenisehir sancakbeyi Kemal Bey sehit oldu. Ünlü Venedik kaptanlarindan amiral Loredano ve Armeniyo da batan gemilerle birlikte öldüler.
 
Burak Reis'in gemisinden kurtulabilen 90 gemici, Brodano (Sapienza) adasina çiktilar ve bu adaya Burak Reis'in adini verdiler. Aralarindaki rekabet nedeniyle amiral Loredano'nun yardimina gelmeyen düsman baskumandani Amiral Grimani ölümden kurtuldu ve kurtarabildigi gemileri toplayarak Korfu adasina çekildi. Böylece Inebahti yolu açildi. Ögle vakti baslayan Burak Adasi Deniz Savasi, aksam üzeri düsmanin çekilmesi ile sonuçlanmisti. Venediklilerin 6'si göke ve ikisi mavna olmak üzere 12'si bu savasta batirildi ve birkaç gemisi zapt edildi. Buna karsilik Osmanli donanmasinda bir göke ve bir yük gemisi yandi.
 
Deniz tabya teknigi ilk defa Türk donanmasi tarafindan, Burak Adasi Deniz Savasinda uygulanmisti. Türk gemilerinin 10 düsman gemisini top atesiyle batirmalari (diger ikisi yanarak batti) ve topun gerçek degerini ortaya koymalariyla deniz savaslarinda top tabiyesine temel atildi.
 
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı