Türk Denizcileri

Tam Versiyon: KPDS ve ÜDS artık yapılmayacak
Şu anda tam olmayan bir versiyonun içeriğine bakıyorsunuz. Tam versiyon'a bakınız.
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcSYhhiqFrODhBE_oAtanF3...71O-gUbQGA]

KPDS ve ÜDS artık yapılmayacak

ÖSYM, bu yıldan itibaren yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemeye yönelik olarak sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı (YDS) yapacak. Diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS/KPDS vb.) ise yapılmayacak.
ÖSYM'den yapılan açıklamada, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin bugün Resmi Gazete'de yayımlandığı anımsatılarak, Yönetmelik gereği; ÖSYM tarafından bazı dillerde yılda iki kez olmak üzere YDS yapılacağı ve sınavın ilk uygulamasının 7 Nisan tarihinde gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarıldı.

Ayrıca açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS'den alacakları puanlar kullanılacaktır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılması planlanan YDS'ye katılmaları yararlarına olacaktır."

(SABAH) alıntı