Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

STATİK ELEKTRİĞE KARŞI ÖNLEMLER

28-04-2020, 04:01 PM
#1
Çevrimdışı
Merhabalar,

- Eğer kargo tankları halihazırda inertli kondüsyonda ise, statik elektriğe karşı özel önlem almamız gerekmez; çünkü yanmaya neden olacak olan oksijen inertli tankta mevcut değildir. Yangın üçgeninden bir bacak olmayınca, yangın tehlikesi ortadan kalkmıs olur.

- Temelde 2 önlem vardır,

Şarj ayrımını ve şarj birikimini (Şarj birikimi yapan akumulator kargolardır) minimize etmek.

Elektrostatik deşarjı önlemek

Söz konusu önlemleri biraz açalım,

Şarj ayrımını minimize etmek için kargo ile boru hattı arasındaki sürtünmeyi azaltmamız gerekir. Yavaş yük operasyonu yaparsak sürtünmeyi minimize etmiş oluruz ancak nereye kadar yavaş yükleyeceğiz limanda gereğinden fazla kalamayız sonuçta.

Tankımızın inertli olmadığını farzedelim,

- ilk yükleme, yük tank içerisinde sıcramayacak şekilde genelde serpantinlerin altına gelene kadar yükleme hızı 1m/saniye

- ilk yükleme bitti, yükleme hızımız 7m/saniye

- İnertli tankta maksimum yükleme hızımız ise 12m/saniye

Doğal olarak aklımıza bir soru daha geliyor. Peki, 1m/s'ye denk gelen yükleme hızını, debisini nasıl hesaplıcaz. Bunun içinde,

V=π.r2.h formulünü kullanırız.

Buraya kadar şarj ayrımı ve birikimini önlemeye çalıştık. Yük operasyonunu bitirdik. 30 dk beklemeliyiz tanktan ölçü almadan önce. Bu bekleme ile de elktrostatik deşarjı önlemiş oluruz.

Selametle..
dreamcatcher
28-04-2020, 04:06 PM
#2
Çevrimdışı
Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı