Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com
18-03-2013, 03:55 PM
#1
Çevrimdışı
[Resim: k_21093325_imga0495.jpg]

Denizcilik Alanı

Bugün hızlı gelişen teknolojinin, dünyada girmediği bir alan kalmamıştır. Buna karşılık yeterli hazırlığı olmayan ve bu gelişme hızına ayak uyduramayan ülkeler, teknolojinin gerisinde kalmaya mahkum konuma gelmişlerdir.

Günümüzde çok hızlı gelişen teknolojinin, dünyada girmediği bir alan kalmamıştır. Buna karşılık yeterli hazırlığı olmayan ve bu gelişme hızına ayak uyduramayan ülkeler, teknolojinin gerisinde kalmaya mahkûm konuma gelmişlerdir.

Teknolojiye ayak uydurabilmenin olmazsa olmazlarından biri de bu teknolojiyi kullanabilecek vasıflı insanların yetiştirilmesidir.

Denizcilik Alanı Çerçeve Öğretim Programında;

1. Gemi Yönetimi,

2. Makine Zabitliği,

3. Gemi Elektroniği Ve Haberleşme,

4. Gemi Otomasyonu,

5. Yat Kaptanlığı,

6. Balıkçı Gemisi Kaptanlığı,

7. Su Ürünleri Üretimi

dalları yer almaktadır.


OKULUMUZDA AÇILMIŞ DALLAR

1. GEMİ YÖNETİMİ

Tanımı:

Gemi yönetimi (vardiya zabitliği) ile ilgili temel yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı:

Gemi yöneticiliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

2. MAKİNE ZABİTLİĞİ

Tanımı:

(Gemi) Makine zabitliğinin gemi makinelerinin işletim, bakım ve onarım yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.

Amacı:

Makine zabitliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.


Gemi Yapımı Alanı

ÇELİK GEMİ YAPIMI

Çelik Gemi Yapımı teknisyeni, belirli bir süre içerisinde inşa edilecek geminin projesini okuyan, yapı elemanlarını üreten, montaj, bakım onarım ve kalite kontrol görevlerini uygulayan teknik elamandır. Büyük tonajlı yük ve yolcu gemileri, tanker ve benzerlerinin yapımı ve montajından başlayıp kullanıma hazır hale getirilmesine kadar olan işlemlerde mühendis ve teknikerlere yardımcı olan kişidir.


Görevleri

· İş organizasyonu yapmak.

· Deniz araçları yapım projesini okumak.

· Malzeme kesmesi yapmak.

· Temel tesviye işlemlerini yapmak.

· Gemi yapı elemanları ön imalatını yapmak

· Kaynakla birleştirme işlemlerini yapmak.

· Gemi yapı elemanları montajını yapmak.

· Kalite kontrol işlemlerini yapmak.

· Bakım onarım işlemlerini yapmak.


TEKNE VE YAT YAPIMI

Alınan siparişi projeye göre; iş organizasyonunu yapan, iş güvenliği önlemlerini alan, tekne malzemesini seçen, şablon-kalıp hazırlayan, yat ve tekne yapan, kontrol eden ve meslekî eğitime ilişkin faaliyetleri sürdüren nitelikli kişidir.


Görevleri

· İş organizasyonu yapmak.

· Omurgayı hazırlamak.

· Baş ve kıç bodoslama yapmak.

· Posta imalatı yapmak.

· Posta montajı yapmak.

· Formalama yapmak.

· Güverte kaplamak.

· Kaplama öncesi işleri yapmak.

· Dış kaplama yapmak .

· Donanımların imalatını yapmak.

· Donanımların montajını yapmak.

· Kalite kontrolünü yapmak.

· Meslekî eğitime ilişkin faaliyetleri katılmak.


GEMİ TESİSAT DONATIMI

Gemi tesisat donatımının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır. Gemi yapımı alanında gemi tesisat donatımı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.


VİZYONUMUZ

Türk Milli Eğitiminin genel amaç ve ilkelerine uygun olarak; Ülkemiz ve dünya gemi inşa sanayisine, deniz ticaret filolarına, Yüksek ahlaki ve teknik donanıma sahip, gelişime açık, öncü, rekabet gücü yüksek, teknik personel ve gemi adamı yetiştiren bir kurum olmaktır.

MİSYONUMUZ

Okulumuz;

Tüm çalışanlarıyla ; ülkemizde gemi inşa sektörünün merkezi konumdaki Tuzla’da kurulmuş, her zaman gelişmeye açık, dışa dönük, öğrencilerimize sektörün ihtiyacı olan güncel teknik bilgiyi vermeyi ilke edinen bir ortaöğretim kurumudur.

Biz;

Okul idaresi, öğretmenleri,diğer tüm çalışanları, sevgili öğrencilerimiz ve aileleriyle birlikte, zorlukları paylaşarak aşmayı mutlulukları paylaşarak çoğaltmayı hedefleyen;

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde denizciliğin ilerlemesine, orta öğretim düzeyinde gerekli olan mesleki ve teknik eğitimi vermek için ; Gemi inşa ve denizcilik sektörü ile ilgili kurum ve kuruluşlarla devamlı irtibat halinde olup, onların ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda kendimizi sürekli yenileyen,

Yüksek iş disipliniyle verimli, ülkesinin ve çalıştığı kurumun menfaatlerini kendi kişisel menfaatleri üzerinde tutan,

Dünya gemi sanayi ve denizcilik sektörüyle irtibatlarını ve rekabet güçlerini arttıracak gerekli yabancı dil eğitimini veren ve uluslararası proje ve etkinliklerde etkin rol alan,

Öğrencilerinin öğrenimini orta öğretimle sınırlamayıp, Denizcilik ve gemi inşa alanında eğitim veren yüksek öğrenim kurumlarıyla irtibat halinde olup, yurt içi ve yurt dışındaki bu kurumlara da öğrenci kazandırmayı hedefleyen,

Tüm bu faaliyet ve amaçlar için eğitim ve öğretim veren bir kurumuz.

Piri Reis ADML
www.turkdenizcileri.com
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı