Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.
22-03-2013, 04:00 PM
#1
Çevrimdışı
[Resim: k_25102440_ssp41.jpg]

TARİHÇE
1982 yılında yapılan Deniz Alaka ve Menfaatleri Yüksek Koordinasyon Kurulunun 3. toplantısı sonunda alınan kararlara dayalı olarak Başbakanlığın 17.02.1982 tarih Denizcilik Müsteşarlığının 04-43/0014 sayılı yazısı gereğince ülkemizde denizcilik hizmetini yürüten kuruluşlara ait gemilerde ihtiyaç duyulan orta kademe gemi adamlarının yetiştirilmesi ile ilgili tedbirler, bu alanda okulların açılması ile alınmıştır.
Bu bağlamda İstasyon Mahallesi, İstiklal Caddesi üzerinde Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi bünyesinde 1982–1983 öğretim yılında Gemi Makineleri alanı açılmıştır. Gemi makineleri alanı 1989–1990 öğretim yılına kadar faaliyetlerini Motor Alanı içerisinde devam ettirmiştir.
1989–1990 öğretim yılında alanımız A blok zemin katına taşınarak müstakil haline gelmiştir.
2004–2005 öğretim yılında ilimize tersane yapılmasının gündeme gelmesiyle birlikte okulumuz bünyesinde Gemi İnşa alanı açılmıştır.
Okulumuzda denizcilik ile ilgili eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yürürlükte bulunan ulusal ve uluslararası denizcilik mevzuatı esaslarına göre yürütülmesi gerekliliği sebebiyle 1995–1996 öğretim yılından itibaren eğitimin ilk yılı İngilizce hazırlık olmak üzere toplam; 4 yıllık Anadolu Meslek Lisesine dönüştürülmüştür.
1995–1996 yılından itibaren okulumuz, Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavını kazanlar adaylar arasından yapılan mülakat ve bedeni yeterlilik sınavı ile öğrenci almaktadır.
Okulumuz 2007–2008 öğretim yılında hayırsever iş adamı Sayın Yılmaz ULUSOY tarafından Tekkeköy İlçesi Selyeri Mevkiinde kamuya ait olan binaların büyük onarımları yapılarak okulumuza tahsis edilmiştir.
Okulumuz tam gün ve pansiyonlu olarak hizmet vermektedir.
Kurumumuzun Faaliyet Alanı

Kurumumuz bünyesinde örgün eğitimde;
IMO (International Maritime Organization) standartlarında deniz sektöründe ara eleman olarak çalışacak ve denizcilikle ilgili yüksek öğrenime devam edecek öğrencilere Gemi adamları Yönetmeliğinin 9.Md B/C-2 bendinde tanımlanan “ Makine Zabitliği” düzeyinde eğitim verilmektedir.
Mezun olan öğrencilerimiz yüksek öğrenim yapmadan sektörde çalışmak isterlerse kurumumuzdan staj defteri alarak kendi bulacakları gemilerde açık deniz stajına çıkarlar. Stajları uygun bulunursa stajlarını tamamladıklarına dair yazı kurumumuzca verilir. Daha sonra idarenin açacağı sınavlara müracaat ederler. Bu sınavlar sonunda başarılı oldukları takdirde yeterlik belgesini alarak hayata atılmaktadırlar.
Meslekleri ile ilgili yüksek öğrenime devam etmek isteyenler de ön lisans seviyesinde Meslek Yüksek Okullarına sınavsız, alanlarının devamı niteliğindeki Lisans seviyesindeki Yüksek Okullara da ÖSS sınavları ile girerek öğrenimlerine devam edebilmektedirler. Ancak lisans seviyesinde fakültelere girişte ÖSYM tarafından ek puan verilmemektedir.
Mezunlarımıza; Gemi adamları yönetmeliğinin 19. Maddesinde belirtilen ( 6 temel ) STCW sertifikaları, Madde 20 ve 21 deki belgeleri; Liman Başkanlıkları tarafından kursa katılmaksızın verilmektedir.
Gemi adamları yönetmeliğinin 19. Maddesinde belirtilen STCW sertifika eğitimleri kapsamında ( tüm gemi adamlarına yönelik)


Temel İlkyardım Eğitimi
Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk Eğitimi
Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele Eğitimi,
Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk Eğitimi,
Can kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği Eğitimi,
Makine Dairesinde Vardiya Tutma Yeterliliği, Eğitimi verilmektedir.
Kalite Politikası
Katılımcı ve paylaşımcı bir anlayış ile motivasyonu artırarak, performansı yükseltmek.
Eğitim kurumlarıyla ve sektörle iş birliği içinde olmak.
Bilgi ve bilişim teknolojilerini eğitimde etkin kullanarak, öğrencilere bilgi akışını daha hızlı sunmak.
Takım çalışması ve dürüstlük ilkesine önem vermek
Uluslararası denizcilik eğitimi standartlarında kaliteli bir eğitim sunmak,

VİZYON
DENİZCİLİK GELECEĞİMİZ, GELECEK BİZİZ...

MİSYON
Deneyimli ve donanımlı ekibimizle dünya denizcilik sektörüne bilgi ve beceri seviyesi yüksek, özgüven sahibi, sürekli gelişen ve geliştiren, teknik eleman yetiştirmek için varız…

N. Serap Ulusoy ADML
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı