Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Mersin Üniversitesi MYO Tanıtım

15-03-2013, 05:34 PM
#1
Çevrimdışı
[Resim: tece1.png]

Mersin Üniversitesi, TBMM’nin 3 Temmuz 1992 tarihinde kabul ettiği 3837 sayılı Kanun ile kurulmuş, 10 Kasım 1992 tarihinde faaliyete geçmiştir.


1993-1994 eğitim-öğretim yılında Fen-Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Mersin Meslek Yüksekokulu, Gülnar Meslek Yüksekokulu, Mut Meslek Yüksekokulu, Tarsus Meslek Yüksekokulu ile lisansüstü programlarını yürütecek Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitülerine öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.


Kuruluşundan bu yana; fakülte sayısını 12’ye, yüksekokul sayısını 8’e, meslek yüksekokulu sayısını 12’ye, enstitü sayısını 5’e, araştırma merkezi sayısını ise 20’ye çıkarmıştır.

Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı,
laiklik ve Cumhuriyet ilkelerinden ödün vermeyen,
çalışkan,
bilgi ve birikimlerini tüm insanlık yararına kullanan,
topluma yararlı,
evrensel değerler ışığında,
modern,
yaratıcı ve pozitif düşünen,
katılımcı,
üretken ve yarattığı değerlerle ülkesini tüm dünyada temsil eden üstün nitelikli bireyler yetiştirmek,
yüksek düzeyde bilimsel çalışma ve araştırma yapmak,
bilgi ve teknoloji üretmek,
üretimini toplum yararına sunarak bölgesel ve ulusal alanda gelişme ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaktır.

DENİZCİLİK MESLEK YÜKSEK OKULU
Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nun yerleşkesi Mersin’in Mezitli İlçesinin Tece beldesinde yer almaktadır. Meslek Yüksekokulumuz şehir merkezine 20 km mesafede, deniz kenarında 3000 m2 kapalı alana, 9000 m2 açık alana ve 200 m sahil şeridine sahiptir. Meslek Yüksekokulumuz bulunduğu yer itibari ile, Uluslararası Mersin Limanına, Mersin Serbest Bölgesine, yat limanına, Denizcilik Müsteşarlığı Mersin Bölge Müdürlüğüne, Mersin Deniz Ticaret Odasına ve diğer sosyal ihtiyaçlara yönelik hizmet veren devlet ve özel kurum ve kuruluşlarına çok yakın bir konumda bulunmaktadır.
Mersin; bölgesel olarak denizciliğin odaklandığı, lojistik bir merkez olması yönünde faaliyetlerin başladığı ve Türkiye konteyner elleçlemesinin beşte birini gerçekleştiren ve tüm genel kargo elleçlemesinin onda birini karşılayan bir şehirdir.

Mersin; uluslararası limanı, serbest bölgesi, denizcilik ve lojistik işletmeleri, 321 km sahil şeridi ve mevsimsel avantajları ile denizcilik sektöründe bir çok istihdam alanı yaratmakla birlikte; uluslararası standartlarda bilgi ve beceri sahibi, Denizciliği seven ileri derecede yabancı dil hakimiyeti olan nitelikli ve tam donanımlı denizci personele de gereksinim duyulmaktadır.

Araştırmalar, dünya deniz ticaret filolarında halen yaklaşık 500 bin zabitin çalıştığını, bununla birlikte zabit açığının %2-%5 seviyesinde, yani 10000 ile 25000 arasında olduğunu göstermektedir.

Kurulmuş olan Mersin Lojistik Platformu çalışmalarını hızlandırmaktadır. 2008 yılı çalışmalarına göre Mersin Bölgesinde kurulacak olan “Lojistik Köy” projesinin hayata geçirilmesi bölgede denizcilik faaliyetlerini artıracaktır. Denizcilik faaliyetlerinin artmasının ve Mersin’in bir “Lojistik Üs” konuma gelmesinin mevcut şirketlerin daha fazla personel istihdam etmesine ve yeni firmaların kurulmasına neden olması beklenmektedir.

Türkiye’de kurulan ilk ve kendi rıhtımlarına sahip tek serbest bölge Mersin Serbest Bölgesidir. Devlet Planlama Teşkilatı’nın ulusal kalkınma plan ve programlarında Mersin için Türkiye ve Doğu Akdeniz’in lojistik merkezi olması hedeflenmektedir. Avrupa Birliği Ulaştırma Ağı genişleme planında Deniz Otobanları Projesi’ne Türkiye’den sadece Mersin ve Samsun Limanları kabul edilmiştir. Türkiye genelinde C2 yetki belgesine sahip olan firmaların %25’i Mersin’de bulunmaktadır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Programından mezun olacak öğrencilerimiz 12 ay açık deniz stajı yapmak ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olmak kaydıyla “Vardiya Zabiti” olarak çalışabileceklerdir.

Gemi Makineleri İşletme Programından mezun olacak öğrencilerimiz de 6 ay açık deniz staj yapmak ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yapılacak sınavlarda başarılı olmak kaydıyla “Makine Zabiti” olarak çalışabileceklerdir.

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programından mezun olacak öğrencilerimiz ise sınavlarda başarılı olmak kaydıyla “Yat Kaptanı” yeterliğine sahip olacaklardır. Bu programdan mezun olan öğrencilerimiz ayrıca deniz acentelerinde, brokering, forwarding, armatörlük ve lojistik firmalarında çalışabileceklerdir.MİSYONUMUZ

Yurt içi ve yurt dışı denizlerde ve işletmelerde görev alacak öğrencilerimizi; Türk denizciliğine katma değer katacak araştırma-geliştirme faaliyetlerinde bulunan, üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirmeye hevesli, pratik çözümler üretebilen, mesleğine saygılı, insan haklarına ve çevreye duyarlı, yaratıcı, eleştirel ve analitik düşünebilen, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ilke ve devrimlerini kendisine ilke edinmiş, Türk denizciliğine hizmet vermek isteyen bireyler olarak yetiştirmektir.

Mersin Üniv. MYO
www.turkdenizcileri.com
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı