Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Kocaeli Üniversitesi Karamürsel MYO Tanıtım

15-03-2013, 11:10 PM
#1
Çevrimdışı
[Resim: images?q=tbn:ANd9GcRuXPkDeUhFwj4CpRKD5gx..._fhkAft5zW]

Tarihçe

Denizcilik sektörünün eğitilmiş eleman eksiğini gidermek amacıyla 1995 yılında 3 programla kurulan Meslek Yüksekokulumuzda halen I.öğretimde 6 ve II.öğretimde 5 olmak üzere 6 programda eğitim-öğretim verilmektedir. 67 öğrenciyle başladığımız denizcilik eğitiminde bugün 1800 öğrenciye ulaşmış bulunmaktayız. Ülkemizin deniz ile ilgili yararları kapsamında denizcilik sektörüne Güverte, Makine Teknikeri yetiştirmek üzere Gemi Makineleri, işletmecilik ve yönetim boyutuna yönelik Deniz Liman İşletme, günümüz elektronik ve tam otomasyon donanımlı gemilerine elektronik zabiti yetiştirmek üzere Endüstriyel Elektronik, Mekatronik eğitim öğretim programı uygulayan Meslek Yüksekokulumuz, Yükseköğrenim Kurulu ve Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak eğitimini sürdürmektedir. Denizcilik sektörünün deneyimli ve uzman elemanlarını kadromuza katarak öğrencilerimizin en iyi şekilde yetişip, mezun olmaları amaçlanmaktadır. Bilgisayar, Elektronik, Makine ve Seyir Laboratuarlarımız öğrencilerimizin teorik eğitimlerine ek olarak uygulama yapmalarını ve deneyim kazanmalarını sağlamakta mezuniyetlerinde zorunlu olan 2 aylık stajları için bir ön hazırlık olmaktadır Okulun temel amacı, ülkemizin deniz ile ilgili yararlarını işletmecilik ve teknik yönlerden değerlendirmek ve bu yaklaşım kapsamında ulusal ve uluslararası denizcilik kuruluşlarının, işletme, yönetim ve teknik alanlarında görev alacak elemanların eğitim ve öğrenimini sağlamak; bu anlamda denizcilik sektörüne uluslararası standartlarda yetişmiş mezunlar kazandırmak, Türk denizciliğinin rekabet gücünün arttırmak ve böylelikle ülke yararına hizmet etmektir. Okulda eğitim, bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere 3 yıldır. 01.12.2003 tarihinden itibaren okulumuzda Kalite Standartlar Sistemi uygulanmaya başlanmıştır.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı

Deniz Ulaştırma ve İşletme programı, deniz ticaret sektöründe ihtiyaç duyulan vardiya zabitini yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Ders müfredatları, Gemiadamları Eğitim ve Sınav Yönergesi’nde yer alan ve Uluslararası Denizcilik Sözleşmeleri’nden STCW’nin öngördüğü A-II/1 Vardiya Zabitliği müfredat programı ve YÖK kriterlerine uygun olarak yürütülmektedir.
Deniz Ulaştırma ve İşletme Programından mezun olmak için 1 ay staj (okul stajı) yapmak zorunludur.

Mezuniyet sonrası öğrenciler 12 ay açık deniz gemi stajını tamamladıkları takdirde Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemiadamları Sınav Merkezi tarafından yapılan Vardiya Zabiti sınavına girebilmektedirler. Sınavda başarılı olan mezunlar Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı tarafından uluslar arası geçerliliği olan Vardiya Zabiti Yeterliği belgesi alabilmektedir.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı, Kalite Standartları gereği YÖK- Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı ve EMSA (Avrupa Birliği Deniz Güvenlik Ajansı) tarafından periyodik olarak iki yılda bir denetlenmektedir.

İş Olanakları
Mezun olan ve Gemiadamları Sınavları’nda başarılı olarak Vardiya Zabitliği yeterliliği almış öğrenciler, Türk ve Dünya ticaret sektörü gemilerinde Vardiya Zabiti olarak görev yapabilmektedirler. Denizde çalışmayı tercih etmeyen mezunlar da denizcilik işletmelerinin liman hizmetleri , kiralama, brokerlik, acentecilik gibi departmanlarında deniz ulaştırma işletmecisi olarak görev yapma olanağına da sahiptirler.

Laboratuar ve Donanımlar
-Gemi Köprüüstü Simülatörü
-Denizde Haberleşme (GMDSS) Simülatörü ,
-Yangın Eğitim Merkezi
-Seyir Laboratuarı
-Gemicilik Laboratuarı
-Yük İşlemleri ve Gemi Stabilitesi Laboratuarı
-İlkyardım Laboratuarı

Deniz ve Liman İşletmeciliği Programı

Deniz ve liman işletmeciliği programının amacı denizcilik işletmelerine ara insan gücü ve orta düzey yönetici yetiştirmektir. Konu programdan mezun olan öğrenciler denizcilik sektörünün işletme kısımlarında görev alabilecek yeterlilikte olmaktadırlar
Deniz ve Liman İşletmeciliği Programından mezun olmak için 1 ay staj (okul stajı) yapmak zorunludur.

Mezuniyet sonrası öğrenciler 12 ay açık deniz gemi stajını tamamladıkları takdirde Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan Sınırlı Vardiya Zabiti sınavına girebilmektedirler. Sınavda başarılı olan mezunlar Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı tarafından uluslararası geçerliliği olan Sınırlı Vardiya Zabiti Yeterliği belgesi alabilmektedir. Yeterlik sahipleri, 500 Groston’a kadar olan ticari gemilerde Sınırlı Vardiya Zabiti olarak görev yapmaktadırlar.

İş Olanakları
Mezun olan öğrencilerimiz Türk ve dünya denizcilik işletmelerinin işletme kısımlarında, Liman sorumlusu, Broker, Kiralama sorumlusu, Operasyon sorumlusu, Personel işleri sorumlusu, Forwarder, Acentacı,Marina işletme sorumlusu olarak görev alabilirler. Okulun, denizciliğin yoğun olarak yapıldığı liman kenti olan İzmit’te olması ve liman sektöründe yetişmiş ara elemana sürekli ihtiyaç duyulması, öğrencilerimizin iş olanaklarını genişletmektedir.


Gemi İnşaatı Programı

ÖĞRENİM SÜRESİ : 1 yıl İngilizce Hazırlık( Tercihe bağlı) + 2 yıl Ön Lisans Eğitimi

PROGRAMDAN MEZUN OLANLARA VERİLEN UNVAN : Gemi inşaatı Teknikeri

PROGRAMDAN MEZUN OLANLARIN ÇALIŞABİLECEKLERİ YERLER :
Yeni Gemi İnşaatı yapan tersaneler
Tadilat ve onarım ağırlıklı hizmet veren tersaneler
Yat imalatı yapan atölyeler
Gemi dizayn bürolarında
Gemi İnşa sektörüyle ilgili yan sanayi kuruluşlarında

Okulumuzun bünyesinde bulunan Gemi İnşaaatı programı örgün ve gece olmak üzere iki şekilde eğitim vermektedir. Öğretim süresi iki yıl olup, ilk yılında temel üniversite derslerinin yanı sıra, temel meslek dersleri teorik ve uygulamalı olarak okutulur. İkinci yılda ise diğer meslek dersleri yine teorik ve uygulamalı olarak okutulur. Öğrencilere iki yıllık eğitimleri boyunca toplam 30 günlük staj yaptırılır. İki yıllık eğitimlerini başarıyla tamamlayan öğrencilere Gemi İnşaatı Teknikeri diploması verilir.

Programımızın kontenjanı örgün ve gece programlarının her biri için 50 toplam 100 öğrencidir.

Programımızda görev alan kadrolu öğretim görevlileri ve kısa özgeçmişleri aşağıdadır.

Öğr.Gör.Akın ÇALIŞKAN(Gemi İnşaatı Program Sorumlusu): 1995 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği Bölümü mezunudur. 3 yıl Uzak Yol Vardiya Mühendisi olarak denizlerde, 4 yılda Tuzla tersaneler bölgesinde Üretim Mühendisi olarak toplam 7 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 2002 yılında okulumuz Gemi İnşaatı programına öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

Öğr.Gör.Osman UYANIK :1996 yılı Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi makineları Mühendisliği Bölümü mezunudur. Yaklaşık 8 yıl özel sektörde çalıştıktan sonra 2004 yılında okulumuz Gemi İnşaatı programına öğretim görevlisi olarak atanmıştır.

Programımıza kadrolu öğretim elemanlarının yanı sıra dışarıdan, ders ücreti karşılığında ders veren Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisleri de mevcuttur.

Programımıza ait laboratuar ve çalışma alanları aşağıdaki gibidir.

Gemi İnşaatı AutoCAD laboratuarı
Kaynak atölyesi
Talaşlı imalat atölyesi
Gemi modelcilik atölyesi

Programımızdan mezun öğrenciler, tersanelerde, dizayn bürolarında, gemi inşaatı yan sanayi alanında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilirler. Öğrencilerimizin iş bulma imkanları çevrede bulunan Tersaneler bölgesi nedeniyle oldukça yüksek düzeydedir.

Dikey geçiş sınavıyla Gemi İnşaatı Mühendisliği ve Makine Mühendisliği bölümlerine geçiş yapma imkanı vardır.Her yıl yaklaşı 10-15 civarında öğrencimiz mühendislik bölümlerine geçiş yapma imkanına sahip olmaktadır.

Okulumuz Karamürsel merkezine 7 km, Altınova Tersaneler Bölgesine 5 km. mesafede yer almaktadır.

Okulumuza 5 dk. Yürüme mesafesinde Kredi Yurtlar Kurumuna ait Kız ve Erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır.

Gemi Makineleri İşletme Programı

Gemi Makineleri Programı, 1995 yılından beri öğrenci almaktadır. Gemi Makineleri, denizcilik sektöründe ihtiyaç duyulan Makine sınıfı personelinin yetiştirilmesi amacıyla kurulmuştur. Bu programa, MEB-YÖK programı kapsamında ve sayısal puan ile öğrenci alınmaktadır. Ders içerikleri Gemiadamları Eğitim ve Sınav Yönergesine ve YÖK kriterlerine uygun olarak hazırlanmıştır. 1 Yıl İngilizce hazırlık (isteğe bağlı) ve iki yıl gemi makineleri eğitimi uygulanmaktadır. Gemi Makineleri programından mezun olmak için bir ay (okul stajı) yapmak zorunludur. Bu staj okulun belirlediği yerlerde yapılır. Mezun olan öğrencilere “Gemi Makineleri Teknikeri” diploması verilir.

Mezun öğrencilerimiz, gördükleri eğitime karşılık liman başkanlıklarına baş vurarak; Denizde Kişisel Can Kurtarma Teknikleri , Temel İlkyardım , İlk Yardım, Tıbbi Bakım, Yangın Önleme ve Yangınla Mücadele , İleri Yangınla Mücadele , Can Kurtarma Araçlarını Kullanma Yeterliği , Personel Güvenliği ve Sosyal Sorumluluk sertifikalarını alırlar.

Mezun öğrencilerimiz altı ay açık deniz-gemi-stajını tamamlayıp okul staj komisyonuna stajlarını onaylattıktan sonra Gemi Adamları Sınav Merkezi tarafından yapılan Makine Zabitliği sınavına girerler. Sınavda başarılı olan öğrenciler Makine Zabiti yeterliliğini alırlar. Çeşitli denizcilik şirketlerine ait (750-3000 KW ana makine gücüne sahip) gemilerde Makine Zabiti olarak görev yaparlar.
Öğrenci Kayıt Kabul Koşulları : Bu programa başvurabilmek için Yükseköğretim Kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; T.C. vatandaşı olmak: 22 yaşından gün almamış olmak (tashih yaşı kabul edilmez) Erkek adaylarda 1,65 m, kız adaylarda 1,60 m’den kısa olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilo fazla veya 15 kilo noksan ağırlıkta olmak, T.C. Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünün yetki verdiği özel ve kamu kurum ve kuruluş hastanelerinden Gemiadamları Sağlık Yoklama Belgesi almak ((www.hssgm.gov.tr) adresinden gerekli bilgi alınabilir); dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk bulunmamak; yapılacak mülakat ve beden eğitimi sınavında başarılı olmak gerekmektedir.

DERSLİKLER:
Her biri 24 öğrenci kapasiteli, Gemi Makineleri İşletme Programına tahsis edilmiş 4 derslik vardır. Ayrıca; tepegöz, televizyon, video, projeksiyon makinesi, slayt gösterim makinesi ve 24 öğrenci kapasiteli bilgisayar laboratuarı vardır.

GEMİ MAKİNELERİ LABORATUARLARI:
24 öğrenci kapasiteli gemi makineleri laboratuarı .

SOĞUTMA VE İKLİMLENDİRME LABORATUARI
24 Öğrenci kapasiteli, soğutma ve iklimlendirme eğitim setlerini içeren laboratuar.


ATÖLYE:
Atölyemiz iki ayrı bölümden oluşmaktadır. Talaşlı üretim atölyesi ve kaynak atölyesi. Atölyemizde iki adet 1500 mm lik üniversal torna, iki adet freze, bir adet giyotin ve kollu makas, matkap ve yardımcı aletlerle kaynak atölyemizde gaz altı ve diğer kaynak ekipmanları bulunmaktadır.
ELEKTROTEKNİK LABORATUARI:
24 öğrenci kapasiteli elektroteknik laboratuarı.
TEKNİK RESİM VE TASARIM LABORATUARI:
24 kişilik Teknik Resim laboratuarı, teknik resim masaları ve diğer araç gereçleri mevcuttur.

Mekatronik Bölümü

Programının Amacı ve çalışma imkanları:
Endüstride ihtiyaç duyulan elektronik alanda teknik eleman ihtiyacını karşılamaktır. Bu bölümden mezun olan öğrenciler elektronik sistemlerin bulunduğu tüm tesislerde, kamu sektörüne veya özel sektörde Endüstriyel Elektronik konusunda üretim yapan fabrikalarda, Elektrik-Elektronik cihazların kurulması, bakımı, onarımı, elektronik cihaz kullanan tüm özel kuruluşlarda.çalışma imkanı bulabilmektedirler. Meslek Yüksekokulu mezunları Dikey Geçiş Sınavı ile İlgili Fakültelerin Lisans programlarına girebilmektedirler.Karamürsel MYO
www.turkdenizcileri.com
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı