Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

KAPTAN`IN DAİMİ EMİRLERİ

05-04-2020, 08:36 AM
#1
Çevrimdışı
1-     köprüüstünde kumandanın sizde olduğu durumlarda gemi emniyetini daima aklınızda tutunuz.
2-     köprüüstündeki görevli zabit hiçbir şekilde diğer zabit veya kaptana haber vermeden köprüüstünü terkedemez.
3-     köprüüstünde görevli olduğunuzda daima en iyi şekilde gözcülük kurallarına uyunuz ve başkaları ile gereksiz konuşmalardan kaçınınız.
4-     ruyetin veya görüşün düşmesi halinde derhal bana haber veriniz ve makine dairesine bilgi verip hazırlık yapılmasını sağlayınız.
5-     gerektiğinde bana zamanında haber vermekten kaçınmayınız kötü hava ihbarı, rota değiştirme ihtiyaçı gibi durumlarda erken haber daha yararlı olacaktır.
6-     gemi süratini azaltmak için gerek duyulduğunda makine dairesine ağır yol komutun ver, köprüüstüne gelmem için bana haber ver.
7-     seyirde gemiler ile emniyetli geçiş mesafesi ve zamanını hesap et,sakınma manevrası yap.diğer gemilere en az 3 mil mesafeden az yaklaşma.
8-     sahil seyrinde veya balık avlanma mevkilerinde, seyir esnasında küçük teknelerin hareketlerini dikkatli takip ve gözcülük yapın.
9-     ihtiyaç duyulduğunda demirde veya seyirde gemi radarlarını kullanmaktan vazgeçmeyiniz.
10- gemi radarlarını ve eco sounder cihazlarını kullandıkça log booklarına ve güverte jurnaline gemi mevkisiyle beraber yazınız.
11- sahile veya limana yaklaşırken sahile gereğinden fazla yakın düşmemek için sahil fenerlerini zamanında tespit edin ve emin olun.
12- her zaman harita ve rotalarınızı kullanmadan önce tekrar gözden geçirin herhangi bir hata görüldüğünde kaptana haber verin.
13- magnetıc pusulayı enaz bir kez kontrol edin ve her rota değişiminden sonra yarım saatte bir kontrolünü yapın.
14- arpa radarda emniyetli geçiş için tüm ekoları değerlendirin ve radarı true motıon ™ da kullanınki hesaplamalar daha doğru olsun.
15- ambar havalandırma fanları çalıştırırken ikaz verin ve ihtiyaç duyulduğunda çaliştirma yapmadan deneme yapın.
16- limanda, demirde ve şamandırada bağlı iken draftınızdan emin olun ve jurnale yazın.
17- köprüüstünde iken güvertedeki çalışmalarıda takip edin yapılan çalışmalarda yanlış bir durum görüldüğünde derhal çalışmayı durdurun.
18- ihtiyaç duyulan her durumda veya beklenmeyen bir durum oluştuğunda derhal kaptana haber verin.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı