Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

KAPTAN DİREKTİFİ

03-05-2020, 08:22 AM
#1
Çevrimdışı
Güverte zabitleri için liman nöbet görevleri ile yükleme ve tahliyede dikkat edilecek ana hususlar hakkinda
 
                                    KAPTAN DİREKTİFİ
 
1.Limanda bulunulduğu süreler emniyet yönünden, görevli olan personel haricindeki hiçbir personelin gemiye girmesine müsaade etmeyiniz.Tereddüt ediyorsanız Kaptana sorunuz. Görevi olmayıp da bir sebep veya ziyaret maksadı için gemiye girmek isteyenler için Kaptandan izin alınız.
 
2.Kaçak olarak gemiye girip saklanarak gemiyle kaçmak isteyen kaçak personele karşı çok dikkatli olunmalı, gemi limandan hareketten önce her taraf çok iyi aranmalıdır. Zira bu tür personel birçok ülkede problem olmakta, büyük cezalar mevzuu bahis olmaktadır.
            
3.Liman, terminal, silo, iskele olarak bayrak devleti regülasyonuna uyunuz.
 
4.Gemi aborda iken halatların durumuna dikkat edin, sağlamlığından emin olun.Aynı kurtağzından aynı babaya tel ve lif halatları birlikte kullanmayın.Tide durumlarında halatları kıfayetli olarak kullanın.Tide zamanlarını takip edin, geminin iskeleden açmasına ve baş-kıç istikametindeki hareketine müsade etmeyiniz.Halatların boş alınıp veya boş verilmesini müteakip farelikleri mutlaka yerlerine takın.
 
5.Accommodation ladder’ı yukleme ve tahliyede sık sık kontrol edınız, neta olmasını sağlayın, ağını uygun şekilde donatın.Işıklı, el incesi bağlanmış can simidi daima hazır olmalıdır.Gece süresince uygun şekilde aydınlatılmış olmasına dikkat gösteriniz.
 
6.Yağ kaçağı ihtimaline karşı çok hassas olunuz.Ambar kapakları açılıp, kapanırken hidrolik motorlar çalışırken boru patlayabileceğini unutmayınız. Bu nedenle müdahale için lüzumlu malzemeyi hazır bulundurun.
 
7.Havanın kararması ile birlikte ambar ve güverte aydınlatmalarının yakıldıklarını kontrol ediniz.
 
8.Yanıcı özelliğe sahip yüklerin yükleme ve tahliyesinde, güvertede sigara içilmesine mani olun, kaynak için müsade etmeyin, “sigara içilmez” “no smoking” levhalarını uygun yerlere asınız.
 
9.Yangına karşı müdahale aparatlarını, yağ izlerini temizlik maddelerini kullanılmağa hazır bulundurun.
 
10.Bunker alımında güverte frengilerini kapalı bulundurun, bunker alma talimat ve şemasına göre hareket ediniz.
 
11.0800-2000 lt’da draftları alarak Gv. Jurnaline işleyiniz. Buna draft survey yaparak giren/çıkan tonajı hesaplayın ve sahil ile karşılaştırın.
 
12.Yükleme ve tahliyede stevedorıng firma tarafından herhangi bir hasar yapıldığında;
 
A.   Tarih ve zamanı,
B.   Gemiye ne şekilde zarar verildiğini,
C.    Nerde olduğu ( hangi frame’de, ne tarafta olduğu)
      Tespit edilerek jurnale kayıt düşülecek, kaptana bildirilecektir.
          
13.Tüm faaliyetlerde emniyete önem veriniz.
          
14.Bulunulan limana göre “tide” durumlarını “high ve low water” seviyelerini ve saatlerini “tide table” dan çıkartarak cargo işlemlerinde göz önünde bulundurunuz.Karinanın “touch” yapmasına meydan vermeyiniz.
         
15.Ballast alımı ve tahliyesinin mutlaka kontrol altında yapılması gereklidir.Yük bitimine doğru geç kalınmadan ballast alımına başlanır.İskelede daima %95 olarak ballast alınacaktır.Press yapılmayacak taşırılmayacaktır. Aksine bir direktifim olmadıkça ballast tankları limanda press yapılmayacaktır.
 
16.Yüke girildiğinde ballast tahliyesinin koordinesi çok önemlidir.Aksi gibi istenmeyecek biçimde gemide fazla ballast kalır, bu da kararlaştırılmış olan miktardan eksik yük alınmasına sebep olur ki çok sıkıntılı bir durumdur.Hiç arzu edilmez.Bunun için çok ciddi olarak ballast tahliyesini uygulamak gerekir.Muayyen aralıklarla iskandil aldırarak tahliye miktarını çek edin.Aşağıdaki hususları dikkatli olarak uygulamalısınız.
A.     Ballast tahiyesine daima baştan başlayıp kıça doğru gelin ki, gemi kıçlı iken süzdürme yapabilesiniz.
B.      Topside’ları bilahare double bottomları baştan kıça doğru sırasıyla tahliye ediniz.
C.      Ballast tahliyesinde muayyen fasılalarla iskandil alarak daima tahliye miktarını kontrol ediniz.
D.     Ballast tahliyesinde bilhassa başlarken ve başladıktan hemen sonra çıkan suyun temiz olup olmadığını görün, herhangi bir kirlilik varsa durdurun ve gemi kaptanına rapor edin.
         
17.Yükleme ve tahliyede cargo planın uygulanmasına dikkat edin.
 
18.Yük bitiminden önce draft survey için bilgileri temin ederek hazırlık yapınız.Makineye ait değerleri, ballast tank iskandillerini, deniz suyu density’sini temin ediniz.
 
19.Yükleme planı için ambarlara yük dağılımı yapılırken “bending moment” “shering force” hesaplanarak yüklemenin uygun olup olmadığı 2.Kpt. tarafından kontrol edilmesini müteakip hesaplar onay için kaptana çıkartılacaktır.
 
20.Keza grain cargo alınacağı zaman 2.Kpt. formlara göre “ grain calculation” hesabını yaparak yüklemeden önce onay için Kaptana çıkartılacaktır.
 
21.Görevlilerin kılık, kıyafet ve davranışlarına dikkat ediniz.Girişi daima temiz  ve neta bulundurunuz. Burası geminin aynasıdır.Geminin görünümünü dışarıya aksettirir.Unutmayınız.
Görevlilerin mihfer, emniyet ayakkabısı, gözlük,maske gibi yük özelliğine uygun koruyucuları kullanmasına, giymesine dikkat ediniz.
 
22.Hiçbir konuda kanun ve kaidelerin uygulanmasında ihmalkar olmayınız.Gereklerine uyunuz, uyulması hakkında takipçisi olunuz.
 
Yukarıda belirtilmiş hususların okunup anlaşılmasını, vardiya zabitlerince imzalanmasını ve direktife uygun olarak hareket edilmesini rica  ederim.
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı