Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri.com'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Reklam ve iş birliği için İletişim için aytemiz89@gmail.com

Gemi Güvenliği

14-03-2013, 02:03 PM
#1
Çevrimdışı
AIS
Uluslararası sularda seyir eden 300 gros ton veya üzerindeki tüm gemiler ,uluslararası sularda seyir yapmayan 500 gros ton veya üzerindeki tüm yük gemileri ve tonajlarına bakılmaksızın tüm yolcu gemileri ;Otomatik Tanıma Sistemi(AIS) ile donatılacaktır.AIS cihazları aşagıdaki özelliklerde olacaktır:

1.Uygun şekilde tesis edilmiş kıyı istasyonlarına ,diğer gemilere,uçaklara;geminin kimliği,tipi,mevkii,rotası,sürati,seyir koşulları ve güvenlikle ilgili diger hususları da içeren bilgileri otomatik olarak gönderecek;
2.Diger gemilerden gelen bilgileri otomatik olarak alacak;
3.Gemileri izleyerek ,kaydedecek; ve
4.Kıyı tesisleriyle veri transferi yapabilecek; AIS cihazları daimi olarak çalışır olacaktır

SSOs
Gemi güvenlik zabiti:

STCW konvansiyonu ve kısım A ve kısım B değişiklikleri 1 Ocak 2008 de yürürlüğe girmiştir.

Gemi Güvenlik zabiti olarak atanacaklarda istenilen minumum zorunlu eğitim ve belgelendirme gerekleri 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir.1 Temmuz 2009 tarihine kadar bu kişilerin belirlenmesi gerekmektedir.

LRIT
Ek 3- Karar 10: Sadece A1 deniz alanı alanı içinde çalışan AIS ile donatılmış gemiler hariç olmak üzere; 1000 deniz mili içerisinde seyreden gemilerin kimliği,yeri,mevkii(enlem,boylam),zaman ve tarihine ait bilgilerin verilmesi 1 Ocak 2008 tarihinde yürürlüğe girmiştir:

SOLAS ,Bölüm V Seyir Güvenliği:
Uluslararası seferlerdeki gemilere zorunlu olarak uygulanacak olan Gemilerin uzaktan izlenmesi ve tanınması kuralı 1 Ocak 2008 de yürürlüğe girmiştir.Taraf Devletlere bu sistemin kurulması ve test edilmesi için 1 yıl süre verilmiştir:

31 Aralık 2008 tarihi ve sonrasında inşa edilen gemiler kimliği,yeri,mevkii(enlem,boylam),zaman ve tarihine ait bilgileri otomatik olarak yollayacak sistemle donatılacaktır.

31 Aralık 2008 tarihi ve öncesinde inşa edilen gemiler ve A1 ve A2 ya da A1,A2 ve A3 deniz alanlarında çalışmak üzere belgelenmiş gemiler ,31 Aralık 2008 tarihinden sonra ilk iletişim sörveyinden geç olmamak üzere bu ekipmanla donatılacaktır.

31 Aralık 2008 tarihi ve öncesinde inşa edilen gemiler ve A1 ,A2 ,A3 ve A4 deniz alanlarında çalışmak üzere belgelenmiş gemiler ,1Temmuz 2009 tarihinden sonra ilk telsiz donanımının sörveyinden geç olmamak uyacaklardır.(Ancak A2 ve A3 deniz alanında çalışıyorsa daha önce uymaları gerekir.)

ISM
Gemilerin Uluslararası Emniyetli Yönetimi Kodu

Şirket ve Gemi Emniyetli Yönetim Uluslararası Kod gereklerine uyacaktır.İdare ya da yetkilendirilmiş bir Kuruluş geminin emniyetli yönetim sisteminin dogru bir şekilde işlemekte olduğunu peryodik olarak kontrol edecektir.

Her gemiye İdare tarafından Emniyetli Yönetim Belgesi verilir.İdare ya da Klas Kuruluş tarafından ISM belgesi düzenlenmeden önce şirket ve gemi yönetiminin onaylanmış emniyetli yönetim sistemine uygun işletim yöntemlerini uyguladıklarından emin olacaktır.

ISPS
Uluslararası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenliği (ISPS) Kodu

Bu Kodun amacı Taraf Devletlerin denizcilik ve uluslararası ticaret işlemlerinde gemi ve liman tesislerinde gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasıdır.

Kod iki kısımdan oluşmaktadır.KısımA zorunludur,liman ve gemilerde güvenlik planlarının hazırlanması,Şirket ve gemilerde güvenlik personelinin bulundurulmasını içerir ve Kısım B zorunlu olmayıp gemi ve liman tesisi güvenlik planlarının hazırlanmasında önerilerde bulunur.

Bu kural aşağıdakilere uygulanır:

1. Uluslararası sefer yapan aşağıdaki tiplerdeki gemilere uygulanır:

a) Yüksek süratli yolcu tekneleri dahil tüm yolcu gemileri

b) 500 gros ton ve üzeri yük gemileri ile yüksek süratli tekneler

c) Yüzer açıkdeniz petrol platformları

d)Uluslararası sefer yapan gemilere hizmet veren liman tesisleri

Taraf Devletler Uluslararası sefer yapmayan gemilere hizmet veren ancak uluslararası bir seferden dönen ya da çıkan gemiler için baen kullanılan kıta sahanlığı içindeki liman tesislerine uygulanmasına karar vereceklerdir.

Kaza Raporu Formu
Kazalarla ilgili olarak IMO Code for the Investigation of Marine Casualties and Incidents takip edilmesi tavsiye edilir.

Her bir kaza için bir form doldurulacaktır:

Kaza raporu aşağıdakileri içerecektir:

Olay tarihi(zamanı;UTC ya da yerel saat)

Geminin ismi,IMO numarası,geminin boyu,inşa yılı,mürettebat sayısı,varsa yolcu sayısı,en son ayrıldığı liman ve tarihi,rotası,şirketin ismi ve adresi

Olay yeri(enlem,boylam ,liman ismi ya da çografik konum)

Görüş mesafesi,deniz şartları,rüzgar şiddeti

Kazanın sonuçları,hasar durumu;yaralan,kayıp olan ya da ölenlerin detaylı bilgisi
www.turkdenizcileri.com
expertsailor

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı