Skip to main content

TD Türk Denizcileri W.

CS

Türk Denizcileri'a hoş geldiniz!

Merhaba, Ziyaretçi! Ben Mini; size yardımcı olabilmek için buradayım. İçerik sağlayıcı paylaşım sitemize eriştiğiniz için çok mutluyuz. Giriş yaparak, birbirinden güzel içeriklerimizden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Kayıtlı değilseniz, hemen ücretsiz ve kolay bir şekilde kayıt olabilirsiniz. Sizi de ailemize bekliyoruz.

(Giriş yapmamış kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

Türk Denizcileri Forumu içersinden hiç bir üye, kurucu ve yönetici ücret talep edemez. Talep eden veya ücret karşılığında birşey yaptırmak isteyen kişiler forumdan süresiz olarak uzaklaştırılır.
Bize destek olacak yönetici arkadaşlara ihtiyacımız vardır. İletişim için aytemiz89@gmail.com
Türk denizcileri forumuna destek olmak için reklamlara günde bir kez tıklamanız yeterlidir. Reklam gelirleri sizlere daha iyi bir hizmet verebilmek için sunucu şirketine aktarılmaktadır.

CAYRO PUSLA İLE MANYETİK PUSLANIN PRATİK DÜZELTİLMESİ

17-04-2020, 07:29 AM
#1
Çevrimdışı
CAYRO PUSLA İLE MANYETİK PUSLANIN PRATİK DÜZELTİLMESİ
 
 
Cayro puslanın hatasının sıfır’a yakın oldugu tespit edildikten sonra, bölgedeki var bulundugumuz yıl’a gore tespit edilir ve düzeltme işlemine geçilir.
 
Not: geminin döndürülmesi sırasında devamlı sancak’a dönmek gerekir.
 
Örnek : Var.3° W bulundu
 
Once gemi 090° rotasına alınır.Manyetik puslada hata olmasaydı okunacak deger 093° olmalıydı. Farklı okundugu zaman bir miknatıs çubuk alınır puslanın pruva-pupa hattındaki düzeltme delikle-rine sokulur, şayet puslanın ibresi 093° den fazlalaşıyorsa cubugun ucunu cevirip bakınız , pusla-nın ibresinin 093° ye yaklaştıgını gorecek-siniz.Bu süretle 093° den olan farkının yarısını miknatıs çubugu muhtelif deliklere sokarak deneyerek duzeltin.
 
Gemi 180° rotasına alınır.Bu seferde kemere yönündeki deliklerden birine daimi miknatıs çubuk sokarak bir evvelki gibi pusla ibresinin 183° den olan farkının yarısı düzeltilir.
 
Gemi 270° rotasına alınır.bu sefer pruva-pupa yönündeki bir evvelki koydugumuz mıknatıs cubugun aksi tarafına bir miknatıs cubugu sokarak 273° den olan farkının tamamını düzelterek manyetik puslanın ibresi 273° gösterene kadar çubugun yerini degistiriniz.
 
Gemi 000° rotasına alınır.bu sefer kemere yönündeki göze manyetik puslanın ibresi 003° göste-rene kadar bir evvelki kemere yönündeki koydugumuz miknatıs çubugun aksi tarafındaki delikleri kontrol ederek manyetik pusla ibresi 003° gösterene kadar çubugun yeri degiştirilir.
 
Gemi 135° rotasına alınır.Manyetik puslanın 138° den farkının yarısı düzeltine kadar küreler oynatılarak düzeltme yapılır.
 
Gemi 315° rotasına alınır.manyetik puslanın 318° den farkının tamamı düzeltine kadar küreler oynatılarak düzeltme yapılır.
 
 
  
 
 
                                                                                                                
Üyelik terfileri hakkında bilgi almak için TIKLAYIN!
aytemiz89

Foruma Git:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
Reklam Alanı